Patek Philippe Annual Calendar Regulator
Najnowsze, opatrzone numerem referencyjnym 5235, dzieło zegarmistrzów Patek Philippe to pierwszy w historii marki naręczny zegarek ze wskazaniem czasu w formie regulatora – komplikacji niegdyś stosowanej w zegarach służących za wzorce dokładności i precyzji chodu.
Przez wiele dekad, kiedy o kwarcowych czy sterowanych radiem zegarach nie śnili nawet najbardziej fantazyjni innowatorzy zegarmistrzowskiej sztuki, podstawowym wzorcem czasu wykorzystywanym do precyzyjnego regulowania zegarków były zegary typu Regulator. Pod pojęciem tym krył się specyficzny układ tarczy z odseparowanymi od siebie wskazaniami godzin, minut i sekund. Rozwiązanie takie pozwalało zegarmistrzowi regulującemu zegarek na maksymalnie czytelne obserwowanie wskazań służącego za wzorzec Regulatora, szczególnie nie zasłoniętej innymi wskazówkami sekundy. W dobie elektronicznych zegarów pokazujących aktualny czas z precyzją nieosiągalną na dzień dzisiejszy przez mechanikę, stara funkcja regulatora jest już dawno zapomniana. Komplikacja ta pojawia się jednak od czasu do czasu w zegarkach naręcznych, jako forma pewnego urozmaicenia.
O dziwo rozwiązania tego nie zastosowano do tej pory w czasomierzu manufaktury Patek Philippe – choć przecież tradycja zegarmistrzostwa jest marce tak bliska. Dynamicznie wprowadzając, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, coraz to nowe konstrukcje mechaniczne firma postanowiła wypełnić lukę, i przygotować pierwszy, sygnowany swoim grawerowanym na tarczy logo, naręczny zegarek z tarczą regulatora. Model Ref.5235 wyposażony został dodatkowo w roczny kalendarz zawarty w nowym, automatycznym kalibrze z elementami z krzemu.
Patek Philippe Ref.5235 Annual Calendar Regulator, jak każda ostatnio prezentowana przez genewską firmę nowość, wnosi do kolekcji kilka świeżych rozwiązań. Dotyczą one, w tym przypadku, zarówno wizualnej jak i mechanicznej strony zegarka. Jak wspomniałem Ref. 5235 to pierwszy w długiej i bogatej historii manufaktury zegarek ze wskazaniem czasu w formie trzech osobnych tarcz. Rozłożone jest ono na satynowanej, stalowej tarczy z niebieskimi aplikacjami i wskazówkami, na małą tarczę godzin (na godzinie 12), centralne wskazanie minut oraz mały sekundnik (na godzinie 6). Dodatkowo w cyferblat wkomponowane są trzy okienka rocznego kalendarza, pokazujące dzień tygodnia i miesiąc w górnej oraz dzień miesiąca w dolnej części tarczy.
Za pracę kalendarza i wskazań czasu odpowiada nowy, manufakturowy kaliber 31-260 REG QA. Bazą do jego stworzenia był obecny w ofercie genewskiej marki od roku 1977 automatyczny kaliber 240 ze złotym mikro-rotorem i grubością ledwie 2.53mm. W nowym mechanizmie, oprócz dołożenia modułu rocznego kalendarza (według Patka jednej z najbardziej popularnych wśród kolekcjonerów komplikacji) wprowadzono kilka nowych rozwiązań poprawiających właściwości chronometryczne zegarka.
Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie bazujących na krzemie komponentów z tzw. Silinvaru®: sprężyny Spiromax® oraz wychwytu Pulsomax® oraz przeprojektowanie detali całego mechanizmu napędowego. Ta druga zmiana dotyczy konkretnie nowego profilu zębów kół oraz odpowiednich czopów i owocuje zmniejszonym zużyciem oraz zwiększoną wydajnością energetyczną. Z opisywaną cechą wiąże się także zastosowanie nowej, dłuższej sprężyny naciągowej pozwalającej na osiągnięcie rezerwy chodu równiej 60 godzinom. Wreszcie ostatnią z nowości jest nietypowo taktowany balans – pracuje z częstotliwością 3.2 Hz (23.040 A/h). Wszystkie wspomniane innowacje w rezultacie dają nowy kaliber o osiągach mieszczących się w przedziale -3/+2 sekundy na dobę – zgodnie z kryteriami określanymi przez pieczęć jakości Patek Philippe Seal.
Pięknie udekorowany mechanizm ze złotym 22ct mikrorotorem, ozdobionym logo Patek Philippe można podziwiać przez przeszklony szafirowym szkłem dekiel. Drugie szkło, również szafirowe, wieńczy od góry wykonaną z 18ct białego złota kopertę o średnicy 40.5 i grubości 10.65mm. Jej powierzchnie wykończono polerowaniem na wysoki połysk oraz satynowaniem.
Zegarek będzie dostarczany na granatowym, matowym pasku ze skóry aligatora z tradycyjną klamerką z białego złota. W każdym z eleganckich, drewnianych pudełek, w jakich swoje zegarki prezentuje manufaktura z Genewy znajdzie się również specjalny przyrząd do przyciskania ukrytych w kopercie korektorów kalendarza – wykonany z kości słoniowej i białego złota, jakby sam zegarek i jego posiadanie nie było wystarczającym luksusem.
Informacje techniczne:
Mechanizm: automatyczny, 31-260 REG QA
Funkcje: wskazania godzin, minut; mała sekunda; roczny kalendarz
Koperta: 18ct białe złoto, 40.5×10.65mm
Wodoodporność: 30m
Bransoleta: pasek z aligatora, zapięcie z białego złota
Nr ref.: 5235
Limitacja: —
Opracowanie: Łukasz Doskocz