Panerai Submersible Verde Militare 42mm [dostępność, cena]

Jednym z nieodzownych elementów DNA firmy Officine Panerai jest jej militarny charakter. Nowego Luminora Submersible opakowano w wojskową zieleń, świetnie oddającą klimat zegarka.

Panerai to jedna z tych zegarkowych manufaktur, która idealnie wpisuje się nurt zegarkowych tool-watchy. Rasowy PAM jest duży, masywny, minimalistyczny we wskazaniach i bardzo techniczny w wyglądzie. Za to markę kochają jej zagorzali fani, którzy pewnie musieli przeżyć niemałe zdziwienie, kiedy OP zaczęło wprowadzać do oferty mniejsze, zdecydowanie bardziej klasyczne wersje swoich kultowych modeli Luminor i Radiomir. Wielu mówiło nawet, że to już nie jest prawdziwy Panerai. Ja nigdy, mówiąc zupełnie szczerze, wielkim fanem Panerai nie byłem, aż do dnia, kiedy w moje ręce trafił 42mm Luminor Due 3 Days Acciaio. Mniejsza wersja klasycznego PAMA idealnie łączy w sobie zalety tradycyjnych modeli i rozmiar, który predestynuje zegarek na nieco mniejsze nadgarstki do codziennego, komfortowego użytkowania. Dwa lata temu mniejszego wariantu doczekał się model Submersible – stricte nurkowa wersja PAMA ze zwiększoną wodoszczelnością i obrotowym bezelem dekompresyjnym. Teraz będzie go można sobie sprawić w premierowej, zielonej i mocno limitowanej edycji.

Panerai Submersible Verde Militare 42mm
Panerai Submersible Verde Militare 42mm

Submersible Verde Militare od standardowego, małego Submersible różni się tylko kolorem – ale ten drobny detal robi wielką różnicę. Militarna, przygaszona zieleń dodaje zegarkowi charakteru. Zrobiona ze stali koperta modelu ma 42 mm średnicy, 14,37 mm grubości, WR 300m, charakterystyczną blokadę koronki po prawej stronie i obrotowy, stalowy bezel nurkowy z 60-minutową podziałką. Od spodu kopertę wieńczy grawerowany, pełny dekiel. Zamknięto pod nim automatyczny kaliber P.900 z 3-dniową rezerwą chodu, małą sekundą i datą.

Panerai Submersible Verde Militare 42mm
Panerai Submersible Verde Militare 42mm

Wskazania rozłożono na zielonym cyferblacie, opatrzonym zestawem nałożonych indeksów godzinowych z luminową i parą masywnych, częściowo szkieletowanych wskazówek. Kompozycja tarczy jest prosta, pozbawiona nawet indeksów minutowych.

Zielony Submersible PAM010055 powstanie w liczbie 500 numerowanych egzemplarzy. Zestawiono go z zielonym, gumowym paskiem oraz dołączanym w zestawie czarnym paskiem tekstylnym velcro. Co ciekawe, zegarka nie można będzie kupić w żadnym ze sklepów ani nawet butików marki – oferowany jest tylko przez platformy e-commerce. Niestety nie można tego zrobić z Polski, ale np. u naszych zachodnich sąsiadów egzemplarz kosztuje 8 500 EUR (~36 300 PLN).

Officine Panerai Submersible Verde Militare 42mm

Producent Officine Panerai
Nazwa modelu Submersible Verde Militare 42mm
Ref. PAM01055
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu P.900
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza zielona
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 14,37
Wodoszczelność 300m
Pasek gumowy
Limitacja 500
Cena (PLN) 36300