Mido Multifort Datometer Limited Edition [dostępność]

W 2018 roku przypada równe 100 lat istnienia marki Mido. Jednym z rocznicowych modeli będzie limitowana wersja klasycznego zegarka z analogowym datownikiem, na wzór modelu sprzed prawie 8 dekad.

O Mido piszemy na łamach CH24.PL rzadko i w dużym stopniu to wina braku tej marki na naszym rynku. Należąca do Swatch Group firma dzieli niestety ten sam los co Hamilton i pozostaje niedostępna przeciętnemu polskiemu konsumentowi, który nie chce zamawiać zegarka w ciemno, z Internetu. Czemu tak jest – można się stosunkowo łatwo domyślić. Fakt faktem, że patrząc np. na nowy model Multifort Datometer trochę takiego stanu rzeczy szkoda.

Mido oficjalnie swój początek datuje na rok 1918. Prosta matematyka daje więc szybką odpowiedz, że w tym roku świętuje swoje równiutkie, setne urodziny. Jak na tak zacną rocznicę przystało, zapewne niebawem (przy okazji Baselworld) zobaczymy całą linię rocznicowych zegarków. Na ich czele stanie limitowana wersja Multiforte. Datometer powstał jako współczesna reedycja referencji z roku 1939.

Mido Multifort Datometer Limited Edition
Mido Multifort Datometer Limited Edition

Powiększona do teraźniejszych rozmiarów koperta ma 40 mm średnicy i 11.85 mm wysokości. Zrobiono ją ze stali i pokryto (chyba nieco na wyrost) złotą powłoką PVD. Od góry, w wąskim bezelu osadzono wypukły szafir, a pod nim srebrną, delikatnie piaskowaną tarczę. Trafiły na nią czarne, malowane aplikacje, cztery duże indeksy arabskie z czarnej Super-LumiNovy, zestaw pozłacanych indeksów i pozłacane wskazówki (plus czarny sekundnik). Centrum kompozycji stanowi złota, zakończona czerwonym półksiężycem wskazówka analogowego datownika. Korespondującą z nią skalę namalowano dookoła podziałki minutowej.

Mido Multifort Datometer Limited Edition
Mido Multifort Datometer Limited Edition

4 wskazówki zegarka napędza pochodzący z zasobów Swatch Group kaliber 80 na bazie ETY C07.611. 80 w jego nazwie to wartość rezerwy chodu. Mechanizm wykończono w stopniu Elabore i zamknięto za szafirowym deklem. Na nim wygrawerowano także limitację wynoszącą 1.918 egzemplarzy.

Dodatkowo marka przygotuje jeszcze 100 egzemplarzy zegarka w kopercie z czystego złota. Ceny obu wersji nie są na razie znane.