MB&F Legacy Machine Perpetual [video, cena]

Tradycyjne zegarmistrzostwo w wydaniu bardzo nietradycyjnego MB&F chyba jeszcze nigdy wcześniej nie miało tak klasycznej, a przy tym oryginalnej twarzy.

Jak już wiecie z naszych licznych opracowań o MB&F, Maximilan Büsser reprezentuje mocno unikatowe podejście do tworzenia mechanicznych zegarków. Po pierwsze nawet nie nazywa ich zegarkami a raczej „kinetycznymi, zegarmistrzowskimi maszynami na nadgarstek”, po drugie – ważniejsze – projektuje je wyłącznie wedle własnej wizji, kierowanej marzeniami i wyobrażeniem tego, co sam chciałby widzieć na swoim przegubie. Oczywiście możecie powiedzieć, że to naciągane bo przecież marka zegarkowa to biznes który musi przynosić zysk. Rzecz w tym, że Büsser zbudował firmę, która działa zarówno w czysto ekonomicznym jak i w wizjonerskim wymiarze. Kolekcja HM (Horologicla Machines – więcej o niej TUTAJ) to szalone interpretacje zegarków inspirowanych światem fantasy i science-fiction. Seria LM (Legacy Machines) oddaje hołd klasycznemu zegarmistrzostwu, reinterpretując jego osiągnięcia i komplikacje we współczesny, własny sposób (więcej TUTAJ).


MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual

Prace nad Legacy Machine Perpetual trwały przeszło 3 lata, a głównym zegarmistrzem projektu jest Irlandczyk Stephen McDonnell. MB&F współpracował z nim już przy projekcie HM1, tym razem jednak to połączenie sił na dużo szerszą skalę. LM Pepretual jest bowiem zegarkiem zaprojektowanym od zera, z założeniem udoskonalenia klasycznego projektu mechanizmu wiecznego kalendarza.

Stephen McDonnell
Stephen McDonnell

Bez zagłębiania się w detale konstrukcji można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że wieczny kalendarz to bardzo mocno złożony (zaliczana do tzw. Wielkich Komplikacji) układ elementów, które razem mają stworzyć kalendarz zdolny brać pod uwagę wszelkie zmiany daty w tradycyjnym kalendarzu gregoriańskim. Mechanizm ten ma jednak swoje wady i niedoskonałości, które w swoim, liczącym sobie 581 komponentów układzie, starało się wyeliminować MB&F. Jego kluczowe założenia to układ dysków zaprogramowanych na szybkie przeliczanie dni każdego miesiąca, szybka i łatwa korekta licznika lat przestępnych oraz system blokujący możliwość przestawienia wskazań, kiedy akurat któreś z nich się zmienia. Samą korektę umożliwiają rozłożone dookoła koperty, lekko wystające przyciski.

MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual

Mechanizm jest jednolitą konstrukcją (w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania z kalibrem bazowym i modułem) od początku pomyślaną o aspektach funkcjonalnych ale i estetycznych. By zegarek miał w pełni otwartą tarczę z zawieszonymi nad nią ringami poszczególnych wskazań (dzień tygodnia, data, miesiąc, lata przestępne, rezerwa chodu) konieczna była zmiana kilku kluczowych elementów i stworzenie zupełnie nowej architektury. Dwa sprzężone bębny sprężyny gwarantują 72h nieprzerwanej pracy.

MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual

Poza trzema ringami odpowiedzialnymi za wskazania kalendarza cyferblat ma także tradycyjną, emaliowaną tarczkę czasu z parą niebieskich wskazówek, zamontowaną na wysokości godz.12. Kluczowy detal kompozycji to jednak zawieszone na wypolerowanym, długim ramieniu potężne, 14mm koło balansowe, tykające wolno (2.5 Hz) nad całą konstrukcją.

MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual
MB&F Legacy Machine Perpetual

Na początek powstaną 2 limitowane serie Legacy Machine Perpetual – po 25 egzemplarzy w różowym złocie i platynie. Koperta ma 44mm średnicy, 17.5mm wysokości (razem z wypukłym jak bańka szafirem) i szafirowy dekiel z pełnym widokiem na tradycyjnie udekorowany werk. Warto podkreślić, że mechanizm to własna konstrukcja MB&F, wykonana wspólnie z partnerami marki w myśl koncepcji Maximilian Büsser and Friends.

Za model złoty na skórzanym pasku trzeba zapłacić 138.000CHF + VAT (~540.000PLN). Za platynowy cena wzrasta do 168.000CHF + VAT (~657.000PLN).