Longines – Expéditions Polaires Françaises
Longines zdecydował się na reedycję zegarka, który towarzyszył Expéditions Polaires Françaises – Missions Paul-Emile Victor tj. wyprawom na najodleglejsze krańce naszej planety.
W drugiej połowie lat 40-tych, ludzi fascynowały najdalsze zakątki Ziemi. W 1947 roku we Francji podjęto szereg misji rozpoznawczych na Arktykę i Antarktydę. Przewodniczył im znany naukowiec – Paul-Emile Victor (etnolog i podróżnik, który w latach 30-tych spędził wiele czasu na Grenlandii). W wyprawach udział brali między innymi geolodzy, geodeci, meteorolodzy, fizycy czy biolodzy. Wszyscy dążyli do zbadania bieguna północnego i południowego. Wśród ogromnej ilości sprzętu koniecznego podczas pierwszej misji w te niegościnne regiony, znalazły się także cztery chronometry Longines oraz piętnaście zegarków naręcznych tej marki. Między 1947 i 1976 r. zorganizowano 150 wyjazdów na Grenlandię i Wybrzeże Adélie.
Znaczna część sprzętu zabieranego na wyprawy była niezbędna, aby poradzić sobie z trudnymi warunkami, jakie panowały w niegościnnych miejscach. Na przykład ekipa, która opuściła Europę w maju 1948 r., miała ze sobą siedem pojazdów opancerzonych, dwa samoloty Dakota, ciągniki, przyczepy z laboratoriami, mobilną stację pogody, namioty, sanie i 30 ciężarówek innych ładunków. Wśród ekwipunku naukowców znalazły się również cztery chronometry Longines: trzy przeznaczone do odczytu zwykłego czasu, a jeden do czasu astronomicznego. Ponadto piętnastu członków wyprawy nosiło naręczne zegarki Longines. Czasomierze te były pierwotnie stworzone do określania położenia astronomicznego wyprawy (wykorzystywano je również do dokładnych obliczeń geodezyjnych). Sprawozdania dotyczące osiągnięć zegarków (napisane przez naukowców, którzy z nich korzystali) przypominają o kluczowej roli jaką odgrywały instrumenty pomiarowe w trakcie tego typu wypraw. Longines był również obecny w trakcie ekspedycji na północ i na południe tj. na dwa bieguny.
Zegarek, który nosili uczestnicy Expéditions Polaires Françaises – Missions Paul-Emile Victor wykonano ze stali nierdzewnej. Centralna sekunda, pozwalająca na dokonywanie łatwych odczytów, należała w latach 40-tych do rzadkości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że użyty kaliber 12.68N posiadał zabezpieczenia antywstrząsowe różniące się od standardowych tego typu rozwiązań stosowanych w owym czasie w innych zegarkach Longines.
Firma Longines zdecydowała się na reedycję zegarka, który towarzyszył naukowcom podczas wypraw Expéditions Polaires Françaises – Missions Paul-Emile Victor. Nowy czasomierz jest kopią swojego pierwowzoru. Model został wyposażony w okienko ze wskaźnikiem daty (na godz. 3) i bazuje na mechanizmie z naciągiem automatycznym. Na posrebrzanej tarczy znajdują się arabskie cyfry oraz indeksy, które pokryto substancją luminescencyjną (podobnie jak wskazówki).
Informacje techniczne:
Mechanizm:
mechaniczny z naciągiem automatycznym; kaliber L619 (ETA 2892/A2); 11½ linii, 21 kamieni, 28.800 vph; rezerwa chodu – 42 godziny
Funkcje:
wskazania godzin, minut, sekund i daty
Koperta:
okrągła, stalowa, o średnicy 38.50 mm;
Grawer na deklu:
Expéditions Polaires Françaises – Missions Paul-Emile Victor
Expédition Arctique (Groenland) – Expédition Antarctique (Terre Adelie)
Tarcza:
w kolorze srebrnym, z 6 arabskimi cyframi i 5 indeksami pokrytymi substancją Super-LumiNova; okienko z wskazaniem daty na godzinie 3
Wskazówki:
stalowe, niebieskie, wypełnione substancją Super-LumiNova
Wodoodporność:
do 3 bar (30 metrów)
Szkiełko:
szafirowe, z warstwą antyrefleksyjną
Pasek:
czarny, skórzany lub brązowy ze skóry aligatora
Nr. ref.:
L2.732.4.76.X
Tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka