JAQUET DROZ – The Bird Repeater
Jaquet Droz postanowił połączyć jedną z najbardziej cenionych komplikacji – repetycję minutową – z mechanicznie animowanymi figurami, czyli tzw. automatonami. Otrzymany w ten sposób czasomierz to bez wątpienia wyjątkowe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej.
Pierre Jaquet-Droz, założyciel warsztatów, które z czasem przyjęły jego nazwisko oraz pionier w tworzeniu automatonów (mechanicznie animowanych figur) – przyszedł na świat w Szwajcarii, w 1721 roku. Okoliczne doliny szwajcarskiej Jury, uznawane za kolebkę zegarmistrzostwa, to miejsca gdzie człowiek żył w harmonii z otaczającą go przyrodą. Pracującym i mieszkającym tu ludziom towarzyszył przepiękny dźwięk ptaktów, które zainspirowały Jaquet-Droz’a do stworzenia poświęconych im zegarków. Z początku czasomierze takie były umieszczane w prawdziwych klatkach dla ptaków, ale szybko rozpoczęto prace nad ich miniaturyzacją (zegary biurkowe i kieszkonkowe). W ówczesnych czasach nie liczyła się wyłącznie skomplikowana mechanika, ale również sztuka dekoracyjna. Stosowano emaliowanie, złoto, perły oraz kamienie szlachetne – wszystko wykańczane i aplikowane ręcznie przez mistrzów w swoim fachu.
Najnowsze dzieło zegarmistrzów Jaquet Droz – „The Bird Repeater” – stanowi nawiązanie do tamtego okresu oraz pokaz obecnych możliwości marki. Możliwości dodajmy niesamowitych. Tarczę czasomierza tworzą dwie błękitne Sikorki Modre (modraszki zwyczajne), stanowiące ptasi symbol regionu Jury. Ptaki siedzą na brzegu gniazda z pisklętami i jajkiem. Kolejne nawiązanie do korzeni marki stanowi namalowany na cyferblacie wodospad Saut du Doubs – miejsce charakterystyczne dla Doliny Doubs, z której wywodzi się JD. W pełni animowane elementy tarczy (zachęcamy do zapoznania się z filmem na końcu artykułu) mają trzy wymiary, co daje niesamowity efekt i potęguje pozytywne odczucia. A jak wygląda sama animacja? Podczas gdy jeden z ptaków karmi potomstwo, drugi rozpościera skrzydła ujawniając wyjątkową paletę barw. W tym samym czasie jajo w środku gniazda pęka i odsłania kolejne piskę. Animacjom towarzyszy obracający się w tle dysk, imitujący wspomniany wcześniej wodospad.
Koperta „ptasiego repetiera” mierzy 47mm średnicy i 18,4mm grubości. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania mechanizmu – nie jest to wynik zły. Za kruszec „opakowania” posłuży białe złoto wysadzane diamentami lub czerwone złoto. Werk – manualnie nakręcany Jaquet Droz RMA88 – składa się z 508 części, jest oparty na 69 kamieniach i pracuje z częstotliwością 18.000 wahnięć/h. Magazynujący energię bęben sprężyny, przy jej pełnym naciągu gwarantuje ciągłą pracę przez około 48 godzin.
Zegarek został objęty limitacją do 8 egzemplarzy w czerwonym złocie (472,500$) oraz ośmiu w białym złocie wysadzanym diamentami (493,500$). Obie wersje producent zestawi z ręcznie wykonanym paskiem ze skóry aligatora.
GALERIA ZDJĘĆ – JAQUET DROZ – The Bird Repeater
VIDEO – JAQUET DROZ – The Bird Repeater
opracowanie: Tomasz Kiełtyka