Jaeger-LeCoultre Atmos Infinite – W&W 2022 [dostępność, cena]
„Zasilany” powietrzem zegar Jaeger-LeCoultre – czyli Atmos – debiutuje w nowoczesnej, a zarazem emanującej prostotą wersji Infinite.
Pierwowzór Atmosa to dzieło Jeana-Leona Reuttera. Francuz – w wieku 28 zaledwie lat – zaprezentował zegar, który wykorzystywał do „nakręcania” sprężyny rozprężającą bądź sprężającą się wraz ze zmianami temperatury mieszaninę amoniaku i rtęci. Zafascynowany prototypem Jacques David LeCoultre odkupił od Reuttera patent i – po licznych perturbacjach – rozpoczął seryjną produkcję zegara. Z czasem Atmos stał się oficjalnym podarunkiem rządu Szwajcarii dla wybitnych gości. Otrzymali go miedzy innymi: JFK, Churchill czy Charlie Chaplin. A o historii i związanych z nią ciekawostkach możecie przeczytać TUTAJ.
Tegoroczny Atmos Infinite również bazuje na specyficznych właściwościach mieszanki gazów, które zamknięto w szczelnym pojemniku o pofalowanych niczym akordeon brzegach (dzięki czemu rozciąga się i kurczy). Zasada działania od lat pozostaje bez zmian – w zakresie miedzy 15° a 30° C zmiana o jeden stopień wystarczy aby wytworzyć rezerwę chodu niezbędną zegarowi do pełnych 2 dni pracy. W praktyce oznacza to, że Atmosa nie trzeba w ogóle nakręcać.
Od lat 30. kiedy manufaktura z Le Sentier pokazała pierwsze wersje Atmosa, zegar prezentowany był w przeróżnych formach, kształtach i kolorach – odwzorowując panujące w danych okresach trendy. Ostatnia dekada przyniosła przede wszystkim warianty zamknięte w bryle prostopadłościanu. Jeden z nielicznych wyjątków stanowił model przygotowany we współpracy z Marcem Newsonem z 2016 roku, w którym nowoczesną i surowo wykończoną mechanikę zamknięto w opływowej, szklanej kopule. Zegar wyglądał świetnie, ale minusem pozostawała wysoka cena, która u wielu przekreślała możliwość zakupu. Teraz Jaeger-LeCoultre przygotował model, który może nie tyle jest podobny do wspomnianego przed chwilą Atmosa 568, ale pozostaje utrzymany w podobnym, nowoczesnym klimacie.
Napędzający nowego Atmosa Infinite kaliber 570 zamknięto w szklanej kopule o kształcie walca i średnicy 21,5 cm oraz wysokości 25,3 cm. Projekt tarczy ograniczono do dwóch umieszczonych koncentrycznie dysków, z których na jeden (lakierowany na czarno) trafiły nakładane indeksy godzinowe, a drugi udekorowano podziałką minutową. Wskazania zredukowano do minimum tj. godzin i minut.
Atmos Infinite nie będzie objęty limitacją, a cena za jedną sztukę to 16 000 EUR (~75 000 PLN).
Jaeger-LeCoultre Atmos Infinite
Producent | Jaeger-LeCoultre |
Nazwa modelu | Atmos Infinite |
Ref. | Q5405311 |
Mechanizm | inny |
Symbol mechanizmu | Calibre 570 |