IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar [dostępność, cena]

Lewis Hamilton został właśnie po raz 6. w karierze Mistrzem Świata Formuły 1. Sukces uczci zapewne na wiele sposobów, a jednym z nich jest specjalny, bardzo oryginalny stylistycznie zegarek, przygotowany wspólnie z IWC Schaffhausen.

Ktokolwiek tak jak ja oglądał uważnie tegoroczny sezon F1, ten wie, że zdominował go absolutnie jeden kierowca. Lewis Hamilton wygrał 11 z 21 wyścigów i dopisał do swojego imponującego portfolio szósty tytuł mistrzowski (brakuje mu jednego, by dogonić legendę sportu – Michaela Schumachera). Brytyjczyk pokazał klasę, bo obok kapitalnie przygotowanego auta (Mercedes został Mistrzem Świata konstruktorów) wykazał się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i odpornością na stres, której brakuje innym kierowcom w stawce. Śmiało nazwać go można gwiazdą sportu XXI wieku, i to nie tylko tego motorowego, bo on sam nie ogranicza swojego życia tylko do wyścigowych torów. Poza „godzinami pracy” Hamilton projektuje ubrania razem z Tommym Hilfigerem, a teraz zabawił się nawet w projektanta zegarków. Współpraca z IWC Schaffhausen, partnerem Mercedes AMG, trwa już dobrych kilka lat, ale dopiero teraz Lewis będzie mógł na nadgarstku nosić sygnowany własnym nazwiskiem model.

IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar
IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar

Jak zapewnia IWC, projekt powstał w ścisłej współpracy z Hamiltonem, który sam wybrał detale i model bazowy. Padło na jego ulubionego Big Pilota, który – moim zdaniem kontrowersyjnie – opakowano w ceramikę i różowe złoto. Duża, 46,5 mm koperta zrobiona została z czarnej ceramiki, zamkniętej od spodu wkręconym deklem z różowego złota. Złota jest także „diamentowa” koronka i detale cyferblatu. Ten z kolei pokolorowano na głęboki odcień burgundu, ozdobiony szlifem słonecznym i złotymi akcentami. Złożona tarcza ma wskazania wiecznego kalendarza rozplanowane na cztery małe tarczki, łącznie ze wskazaniem aktualnej fazy Księżyca oraz rezerwy chodu. Pokryte złotem są również wskazówki, w tym para dużych wskazówek czasu, wypełnionych złotą luminową.

IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar
IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar

Szafirowe okienko dekla zegarka odsłania pracujący wewnątrz, automatyczny kaliber 52615. Manufakturowy mechanizm ma 7 dni rezerwy chodu, 4Hz balans, naciąg Pellatona i wieczny kalendarz ze wskazaniem daty, dnia tygodnia, miesiąca, roku oraz wspomnianych już faz Księżyca.

kaliber 52615
kaliber 52615

Powstanie raptem 100 numerowanych egzemplarzy zegarka, każdy w zestawie z burgundowym, tekstylnym paskiem. Jeśli jesteście fanami Hamiltona i chcecie nosić na nadgarstku taki sam czasomierz jak on, musicie liczyć się z wydatkiem 53 100 EUR (~230 000 PLN).


Przy okazji tytułu dla Hamiltona IWC uhonorowało także osiągnięcie Mercedesa. Ekipie z Brackley zadedykowano dwa zegarki z kolekcji Pilot’s Watch: Big Pilot’s Perpetual Calendar Edition „Mercedes-AMG Petronas Motorsport” oraz Chronograph Edition „Mercedes-AMG Petronas Motorsport”. Oba łączy czarna, ceramiczna koperta i tarcza z włókna węglowego, ozdobiona akcentami w kolorze teamu – szmaragdowej zieleni.

Big Pilot’s, technicznie tożsamy z zegarkiem Lewisa Hamiltona, powstanie w liczbie 10 egzemplarzy. Jeden kosztuje 41 300 EUR (~179 000 PLN). W modelu Chronograph (44,5 mm średnicy) IWC zamknęło swój własny, automatyczny kaliber 89361 z 68h rezerwą chodu. Ten zegarek powstanie w liczbie 50 egzemplarzy, każdy w cenie 17 000 EUR (~73 500 PLN).

IWC „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar

Producent IWC
Nazwa modelu „Lewis Hamilton” Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 52615
Rezerwa chodu (h) 168
Tarcza burgundowa
Koperta ceramika
Średnica (mm) 46,5
Wysokość (mm) 15,9
Wodoszczelność inna
Pasek tekstylny
Limitacja 100
Cena (PLN) 230000