Hands-On Tissot Sideral – reedycja retro w trzech kolorach [zdjęcia live, dostępność, cena]
Inspirowany latami 70. model Sideral wprowadza do kolekcji Tissota kilka nowości, w tym oryginalny design, letnie kolory oraz kompozyt, z którego wykonano nietypową kopertę.
Nie będziecie chyba ze mną polemizować kiedy napiszę, że to lata 70. ubiegłego wieku były jedną z najciekawszych dekad w historii zegarkowego designu. Poluzowane wodze fantazji, wspierane szaloną modą i kulturą tego okresu, także w zegarkach pozwoliły stworzyć wiele nietuzinkowych ikon. Dziś wiele z nich szokuje, ale bez cienia wątpliwości siódmej dekadzie XX wieku zawdzięczamy wiele, szczególnie dla branży tak konserwatywej/klasycznej, jak zegarmistrzostwo.
Tissot stworzył projekt modelu Sideral jeszcze pod koniec lat 60., a pierwszy model ujrzał światło dzienne w 1969 roku. Zegarek miał nie tylko nietypowy, zintegrowany kształt, ale i korzystał z niestandardowych materiałów. Jego kopertę zrobiono bowiem ze szwedzkiego włókna szklanego – lekkiego, odpornego kompozytu, który powszechnie używany był np. w branży lotniczej. W zegarkach za to stanowił absolutne novum. Początek lat 70. przyniósł kolejne odsłony Siderala, w tym model w kolorowych kopertach z gumowymi, oryginalnie zapianymi paskami. Marka reklamowała je jako zegarki przygotowane dla młodych, nowych klientów.
Tissot Sideral
To właśnie na bazie tych historycznych modeli Tissot stworzył kolekcję trzech referencji, pełnymi garściami czerpiących z pierwowzoru. Oczywiście – jak to się zwyczajowo ma w zegarkowych reedycjach – z wykorzystaniem współczesnych materiałów i rozwiązań.
Siderale a.d. 2023 to przede wszystkim ten sam, radosny i kolorowy design lat 70. – nietuzinkowy, niestandardowy, a przy tym cieszący oko i nadgarstek. Gdyby Tissot pokazał te zegarki kilka dni temu, z całą pewnością jeden z nich wylądowałby w naszym „TOP 6 Zegarków na lato 2023”. I to nie tylko z racji trzech żywych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego.
Nowy Sideral zachowuje formę oryginału, ale miejsce włókna szklanego zajął karbon. Ten kompozyt, tu w formie kutej (z ang. forged carbon), ma podobne właściwości, a przy tym ciekawą, nieco metaliczną strukturę, która świetnie komponuje się ze stalowymi elementami koperty. W wersji niebieskiej dodatkowo karbon ma niebieskie wtrącenia. Beczułkowata, pozbawiona tradycyjnych uszu obudowa mierzy 41 mm średnicy, ma 46,5 mm długości (lug-to-lug) i 14,5 mm grubości. Rozmiar może nie jest najbardziej kompaktowy, ale stosunkowo krótkie lug-to-lug sprawia, że na ręku leży bardzo wygodnie. Tym bardziej, że w „uszach” zamocowano miękki, niezwykle komfortowy pasek z gumy, który idealnie okala przegub. Zapina się go na dwa piny, wciskane w dziurki perforowanego paska. Z początku może się to wydawać nieco problematyczne, ale szybko staje intuicyjne i zaskakująco wygodne.
Po prawej stronie obudowy ulokowano dużą, zakręcaną koronkę, sygnowaną logo Tissota. Od góry obudowa ma stalowy, satynowany pierścień, a na nim umocowany bezel z czarną powłoką PVD. Wyskalowano go podziałką minutową oraz skalą odliczania regatowego. W bezelu zamocowano szafirowe, lekko wystające i minimalnie wypukłe szafirowe szkło. Koperta wodoszczelna jest do 300 metrów i to nawet mimo przeszklonego dekla.
Vintage
O ile sama obudowa i ogólna forma zegarka, choć inspirowane historią, spokojnie mogą uchodzić za awangardowe i nowoczesne, o tyle tarcze to już totalny vintage. Tissot nie kombinował i do współczesnego Siderala wrzucił cyferblat niemal idealnie zgodny z oryginałem, z nieco tylko zmienionymi proporcjami poszczególnych elementów. Płaska, czarna u podstawy tarcza ma dominujący, kolorowy ring minutowy i dodatkową skalę regatową przy pierwszych dziesięciu minutach.
Po lewej stronie namalowane jest logo Tissota, po prawej zaś w pierścień minutowy „wklejono” okienko daty – obecne w tym miejscu także w oryginale. Całą kompozycja jest prosta, czytelna i utrzymana w klimacie retro. Szczególnie w kontekście wskazówki sekundowej – czerwonej i przygotowanej w formie litery „T”, jak w klasycznych Tissotach. Gdybyście się zastanawiali – na tarczy oraz bezelu znalazło się też troszkę luminowy, ale jest jej na tyle mało, że łatwo ten fakt przegapić. Na cyferblacie pojawia się jeszcze napis informujący o mechanice zasilającej czasomierz.
Powermatic 80
Nie mogło być inaczej i na napęd Siderala Tissot wybrał flagowy mechanizm Swatch Group – Powermatic 80. To któryś już zegarek w naszych rękach, napędzany tym mechanizmem i po raz kolejny podkreślam z przekonaniem – nie mam do niego żadnych zarzutów.
W wersji używanej przez Tissota mechanizm ma tytułowe 80 h rezerwy chodu, balans taktowany na 3 Hz, sprężynę antymagnetyczną Nivachron, szybką korektę daty oraz stop-sekundę. Widoczna przez szafirowy dekiel konstrukcja nie jest może szczytem zegarkowej elegancji, ale za to ma nowy, estetyczny, szkieletowany wahnik, ozdobiony szlifem.
Wrażenia
Przy okazji wspomnianego już rankingu zegarków na lato 2023 napisałem, że jednym z kluczowych kryteriów jest ich „luz”, letni klimat i bezpretensjonalność. Tissot Sideral ma wszystkie wymienione cechy, a przy tym całą masę absolutnie urzekającego charakteru. Uśmiechnąłem się szeroko, kiedy wypakowałem z pudełka wariant żółty i niebieski – i szczerze nadal nie mogę się zdecydować, który wolę bardziej.
Niezależnie od opcji kolorystycznej, Tissot Sideral kosztuje 5 050 PLN. To pozycjonuje zegarek gdzieś w środkowo-górnej połówce oferty marki, ale da się bezproblemowo uzasadnić. Sideral jest bardzo solidnie wykonanym zegarkiem, używającym nowoczesnego materiału, oryginalnego paska i sprawdzonego mechanizmu. Co ważniejsze jednak, daje mnóstwo radości z noszenia, a to w zegarku na rękę wartość nadrzędna. A ja chyba na dobre polubię się z latami 70., skoro stworzyły tak wdzięczne projekty, jak Sideral. A ponieważ to zegarek pierwotnie stworzony dla młodych, to pozwólcie, że zakończę hashtagiem – #nosiłbym.
Tissot Sideral
Producent | Tissot |
Nazwa modelu | Sideral |
Mechanizm | z automatycznym naciągiem |
Symbol mechanizmu | Powermatic 80 |
Rezerwa chodu (h) | 80 |
Tarcza | czarna |
Koperta | karbon |
Średnica (mm) | 41 |
Wysokość (mm) | 14,5 |
Wodoszczelność | 300m |
Pasek | gumowy |
Cena (PLN) | 5050 |