
Hands-On Tissot PRC 100 Solar – zegarek zasilany światłem
Do oferty szwajcarskiej marki Tissot dołącza zupełnie nowa linia zegarków. PRC 100 to casualowe modele z oryginalnym, zintegrowanym ze szkłem szafirowym panelem solarnym, który służy do wygodnego ładowania baterii.
Artykuł powstał we współpracy z marką Tissot
Po niesamowitym sukcesie popularnej wciąż kolekcji PRX, Tissot stanął przed nie lada wyzwaniem – jak powtórzyć ten wyczyn? PRX to jeden z najciekawszych przystępnych cenowo zegarków, jakie branża zegarkowa stworzyła ostatnimi laty. Trafił nawet na nadgarstki wytrawnych kolekcjonerów i powszechnie ceniony jest za ciekawy projekt oraz wykonanie. To chyba najlepszy sportowy zegarek o zintegrowanej konstrukcji, jaki można sobie sprawić w przedziale cenowym do 4 000 PLN.
Jak nietrudno się domyślić, dla Tissota taki sukces to i błogosławieństwo i pewien rodzaj zegarkowej klątwy. Zmierzyć się z modelem o tak ugruntowanej pozycji to nie lada wyzwanie. Tissot podjął je jednak, zrobił to w swoim stylu i z bardzo ciekawym efektem końcowym w postaci nowej kolekcji zegarków – PRC 100 Solar.

Lightmaster Solar Quartz, czyli technologia ładowania baterii światłem
Clou nowego projektu, zawarte zresztą w jego nazwie, to technologia ładowania baterii zegarka światłem. W zegarkach nie jest niczym nowym, bo od lat stosuje ją z sukcesem m.in. pewna uznana manufaktura z Japonii. Wśród marek szwajcarskich również pojawiły się próby okiełznania energii pozyskiwanej ze światła – zaliczył je TAG Heuer i Cartier, ale ciężko mówić o spektakularnym powodzeniu obu projektów. Swoje doświadczenie w dziedzinie ma również Tissot, który z technologią solarną eksperymentował już przy modelu T-Touch.
Teraz – dzięki oryginalnej implementacji w linii PRC 100 – marka wynosi ładowanie energią solarną na nowy poziom. Na czym polega jej wyjątkowość? W tradycyjnym zegarku z baterią ładowaną światłem (tym naturalnym lub tym sztucznym) panele zbierające energię znajdują się pod tarczą, co na swój sposób wpływa na wydajność i na estetykę samego zegarka. Tissot wziął na warsztat oba te zagadnienia i zaproponował panel, który zintegrowany jest z frontowym szkłem. Oznacza to, że fotowoltaiczna siatka, strukturą przypominająca plaster miodu, zawieszona jest pod szkłem i nad tarczą. Technologia nosi nazwę Lightmaster Solar Quartz. Jak zapewnia Tissot, 10 minut ekspozycji na światło 5000 luksów wystarczy, aby zapewnić zegarkowi autonomię chodu wynoszącą 1 440 minut.

Panel solarny zaprojektowano tak, by maksymalnie ukryć strukturę dla oczu, jednocześnie gwarantując odpowiednie ładowanie baterii (akumulator Panasonic CTL920F), nawet mniej wydajnymi źródłami światła sztucznego. Tissot zapewnia także wydłużoną żywotność zegarka, oferując 3-letnią gwarancję na modele z tej serii.
Zaproponowane przez markę z Le Locle rozwiązanie, poza korzyściami technicznymi, ma jeszcze jeden nie mniej istotny plus. Umieszczenie panelu pod szkłem oznacza, że zegarek może mieć praktycznie dowolną tarczę, w teoretycznie dowolnym zegarku. Na start Tissot zagrał jednak bezpieczną kartą – bezpieczną, co nie znaczy, że nudną i pozbawioną charakteru.


Projekt zegarka, od jego czysto wizualnej strony, oparto o pokazaną już w roku 2000 linię PRC. Jej wyróżnikiem były „charakterne”, geometryczne formy i pewna estetyczna surowość, powielona w nowym projekcie. Tissot postawił na wyjątkowo uniwersalny sport casual, czyli zegarek o nieco sportowym zacięciu, jednak w idealnej na co dzień formie.
Zrobiona ze stali koperta mierzy doskonale wyważone 39 mm średnicy i 9,22 mm grubości. Razem z krótkimi uszami (lug-to-lug wynosi 46 mm) zegarek powinien zadowolić gusta zarówno tych z większymi, jak i skromniejszymi nadgarstkami. Przyjemne zaskoczenie związane z rozmiarem przekłada się również na jakość wykończenia całości. Tissot zadbał o detale finiszu koperty, która w większości jest satynowana. Polerki pojawiają się na rancie dwunastokątnego bezela (od góry satynowanego), koronce (sygnowanej wytłoczonym logo) oraz otoczce pełnego dekla. Sam dekiel to zresztą ciekawe pole do ewentualnej personalizacji, bowiem cała jego powierzchnia ma tylko pionowe satynowanie – i ten minimalizm także może się podobać.

Uszy koperty, rozstawione na 20 mm, Tissot ładnie i bezbłędnie (bez luzów i niedoróbek) zintegrował ze stalową bransoletą w typie „oyster”. Złożono ją z rzędów proporcjonalnie płaskich, satynowanych ogniw z ładnie wypolerowanymi, fazowanymi górnymi krawędziami. Bransoletę zapina motylkowe zapięcie z krótkimi, doskonale układającymi się na ręku ramionami oraz parą wygodnych, zabezpieczających przycisków. Od góry zapięcie idealnie zlewa się z ogniwami bransolety, a o jego obecności przypomina tylko wygrawerowane laserem logo oraz data powstania marki. Warto też wspomnieć o systemie szybkiej zmiany – quick release – który pozwoli od ręki, bez dodatkowych narzędzi, wymienić bransoletę na praktycznie dowolny pasek.



Premierowo model PRC 100 Solar można wybrać w wersji ze stali albo ze stali pokrytej czarną powłoką PVD. Do tego dochodzi wybór w sumie trzech kolorów tarczy. Model w czarnym PVD oferowany jest jedynie z pasującym, czarnym cyferblatem. Klasyczną stal Tissot zaoferuje w opcji ze srebrną albo ciemnoniebieską tarczą. A sam cyferblat to kolejne podkreślenie minimalistycznego i casualowego stylu oraz charakteru czasomierza.


Kompozycję cyferblatu stanowi więc nieco obniżony, zewnętrzny pierścień z podziałką minutową, zestaw prostych indeksów godzinowych z luminową, okienko daty na wysokości godz. 3 i trzy proste, częściowo wypolerowane wskazówki, również z odrobiną masy świecącej.

Dostępność i cena
Kolekcję PRC 100 Solar na początek tworzy łącznie 5 referencji: trzy stalowe i dwie w pełnej czerni powłoki PVD. Poza bransoletą wybrać można skórzany pasek – jasnobrązowy albo czarny.

Tissot PRC 100 Solar w opcji z bransoletą kosztuje 2 500 PLN (czarne PVD) lub 2 300 PLN (stal). Wariant z paskiem obniża cenę do odpowiednio 2 200 PLN i 2 100 PLN.




Więcej na: tissotwatches.com
Tissot PRC 100 Solar
Producent | Tissot |
Nazwa modelu | PRC 100 Solar |
Mechanizm | kwarcowy |
Tarcza | srebrna, czarna, niebieska |
Koperta | stal |
Średnica (mm) | 39 |
Wysokość (mm) | 9,22 |
Wodoszczelność | 100m |
Pasek | skórzany, bransoleta |
Cena (PLN) | od 2100 |