H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue – DWW2019 [zdjęcia live, dostępność, cena]

Bazując na pokazanej kilka miesięcy temu, szarej wersji modelu Heritage Bucherer Blue manufaktura z Schaffhausen stworzyła kolejny wariant zegarka. Jego wyróżnikiem jest nie tylko niebieski cyferblat, ale i zupełnie nowe w formie oraz wykonaniu indeksy.

Właśnie wróciliśmy z ciepłego Dubaju i zakończonego z sukcesem Dubai Watch Week. Jak dobra to impreza w skali całej branży, napiszemy niebawem – tymczasem mamy dla Was porcję gorących (dosłownie i w przenośni) newsów. Jedną z szeregu marek, które czynnie uczestniczyły w DWW był Moser. Firma, kierowana dzisiaj sprawnie przez młodego Edouarda Meylana, od lat jest obecna na dynamicznym, bliskowschodnim rynku, trudno więc dziwić się, że właśnie tam pokazała jedną ze swoich nowości (jedną z, bo poza Heritage Funky Blue pojawiły się także dwie edycje specjalne dla Seddiqui & Sons). Z pozoru Heritage w odmianie Funky Blue niewiele, poza kolorem, różni się od wersji dla Bucherera. Zegarek, oparty na historycznych modelach Mosera, ma tę samą, stalową kopertę (42 mm średnicy) z prostymi uszami i design w klimatach „Pilot’s watch” ze sporą, cebulkowatą koronką, dużymi wskazówkami i czytelnym zestawem indeksów. Pozory jednak mają to do siebie, że często mylą.

H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue
H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue

W swoim nowym zegarku Moser po raz pierwszy prezentuje zupełnie nowy sposób wykonywania indeksów. Arabskie cyfry zrobiono w całości z ceramiki, z wstrzykniętą weń Super-LumiNovą. Kompozyt nazywa się Globolight® i według Mosera może być łatwo formowany w dowolne kształty i „barwiony” na dowolny kolor. Cyfry w Heritage są białe, a w ciemności świecą bardzo intensywnie na zielono. Intensywność wzmaga fakt, że każdy indeks to de facto duży kawałek materiału, pozbawiony jakiejkolwiek metalowej ramki. Luma trafiła także na szpiczaste wskazówki.

H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue
H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue
H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue
H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue

Na tarczy próżno oczywiście szukać „Swiss Made”, zgodnie z filozofią Meylana i jego firmy. Kolor cyferblatu – niebieski gradient fume o wdzięcznej nazwie Funky Blue – to z kolei hit sprzedażowy Mosera. Od kiedy marka wprowadziła go do kolekcji, jest podobno najbardziej poszukiwanym wariantem.

Nie zmieniło się nic w zakresie mechaniki napędzającej zegarek. Pod szafirowym deklem Moser umieścił automatycznie nakręcany kaliber HMC 200. Werk ma 3 dni rezerwy, 3Hz balans, sprężynę Straumanna i modułową, łatwą w serwisowaniu konstrukcję wychwytu.

kaliber HMC 200
kaliber HMC 200

By podbić jeszcze wrażenie „militarności” i stylu vintage, w uszach zamontowany został prosty pasek z surowej skóry kudu, przeszyty białą nitką. Jeden egzemplarz Heritage Centre Seconds Funky Blue wyceniono na 13 900 CHF (~54 400 PLN).

H. Moser & Cie. Heritage Tourbillon Funky Blue Steel
H. Moser & Cie. Heritage Tourbillon Funky Blue Steel

Gdyby ta wersja okazała się dla Was zbyt prosta i minimalistyczna, Moser przygotował również wariant Haute Horlogerie – z 60-sekundowym tourbillonem. Umieszczono go w okienku na godz.6 niebieskiego cyferblatu, a mechanicznie jest częścią kalibru HMC 804. Ten wariant jest jednak sporo droższy – kosztuje 49 900 CHF (~196 000 PLN) za sztukę.

H. Moser & Cie. Heritage Centre Seconds Funky Blue

Producent H. Moser & Cie.
Nazwa modelu Heritage Centre Seconds Funky Blue
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu HMC 200
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 11,1
Pasek skórzany
Cena (PLN) 54400