Greubel Forsey GMT Balancier Convexe – GWD 2022
Kolejny z nowych modeli manufaktury Greubel Forsey w charakterystyczny dla niej sposób interpretuje komplikację wskazania czasu w różnych strefach. Centralnym punktem kompozycji jest trójwymiarowy glob.
Zegarmistrzostwa spod znaku Greubel Forsey nie da się pomylić z niczym innym. Niezależna, ulokowana w La Chaux-de-Fonds manufaktura, słynie z absolutnie topowego wykonania i wykańczania swoich zegarków, ale do tego dorzuca unikatową stylistykę. GF jako jedna z niewielu marek niezależnych nie poszła w klasykę, a od samego początku postawiła na awangardę. Od kilkunastu miesięcy manufaktura zmienia nieco kurs, odświeżając kolekcję nowymi modelami, jeszcze odważniej eksperymentującymi designersko. Pierwszym zwiastunem nowego był ergonomiczny, tytanowy Balancier S w zupełnie nowej kopercie. Teraz do kolekcji dołącza odnowiony wariant z GMT.
GMT Balancier Convexe to 5. wcielenie zegarka z tytułową komplikacją, zinterpretowaną w trójwymiarowej formie. Centralny punkt projektu stanowi zrobiony z tytanu, srebrno niebieski glob, który obraca się wokół własnej osi w 24 h. Glob ułożony i zamontowany jest oczywiście tak, że koreluje z 24 strefami czasowymi, które naniesiono na jeden z otaczających go pierścieni. Trzy pozostałe to skala 24 h oraz dwa pierścienie, które odpowiadają za wskazanie aktualnego czasu. Pomagają w tym dwa duże, trójkątne znaczniki, wypełnione luminową.
Pozostałe elementy kompozycji cyferblatu to widoczne u dołu, nachylone pod kątem 30° koło balansowe, mała sekunda po prawej stronie oraz dodatkowa tarczka GMT, na wysokości godz. 9. Tam, gdzie widać balans, cyferblat jest otwarty. Element z globem z kolei otoczono tytanowym mostkiem, wykończonym chropowatą powierzchnia (z ang. „frosted”), która ma efektownie odbijać światło. Mostek balansu wykończono polerką „black polish”, a wewnętrzny rant koperty wypolerowano na lustro.
Od spodu tytanową kopertę zamyka dekiel z nazwami 24 miast, które reprezentują 24 strefy czasowe. Paryż, czyli miasto standardowo reprezentujące naszą strefę, zastąpiono La Chaux-de-Fonds. Pod deklem pracuje manualnie nakręcany kaliber z 72 h rezerwą chodu. Balans taktowany jest na 3 Hz, a całość zmontowano z 423 komponentów.
Ergonomiczna, profilowana, dopasowana do kształtu nadgarstka obudowa ma 46,5 mm średnicy, mierzone przy bezelu. Ponieważ forma jest nieregularna i zwęża się nieco ku dołowi, przy deklu rozmiar spada do 43,5 mm. W zintegrowanych z kopertą uszach zamocowany jest gumowy pasek, który zastąpić można masywną, ale lekką (bo zrobioną z tytanu) bransoletą. W polerowany, nieregularny bezel wkomponowano wyprofilowane szkło z syntetycznego szafiru. Jak na sportowy zegarek przystało, całość jest wodoszczelna do 100 m.
Greubel Forsey przygotuje 66 egzemplarzy GMT Balancier Convexe, po 22 produkowane rocznie, przez 3 lata.
Greubel Forsey GMT Balancier Convexe
Producent | Greubel Forsey |
Nazwa modelu | GMT Balancier Convexe |