Glashütte Original PanoMaticLunar w stali z łososiową tarczą [dostępność, cena]

Różowo-złoty cyferblat, popularnie zwany „łososiowym”, zdaje się mocno wracać do łask zegarkowych manufaktur. Kolejną, która zamknęła go swoim zegarku jest niemieckie Glashütte Original.

Choć Niemcy określają kolor swojej nowej tarczy jako „velvet opaline rose”, w zegarkowym świecie i tak wszyscy powiedzą o niej „łososiowa”. Różowy, połyskujący złotymi odblaskami cyferblat jest swego rodzaju „smacznym kąskiem” na tle standardowych kolorów, używanych w zegarmistrzostwie. Ma też pewną dozę nostalgii, przywołującą na myśl stare, spatynowane zegarki naszych dziadków. Łososiową tarczę znajdziemy w ofercie wielu zegarkowych marek. Ostatnimi czasy kolor (znowu) zyskuje na popularności, a do swojego menu łososia wrzuciło właśnie Glashütte Original.

Glashütte Original PanoMaticLunar
Glashütte Original PanoMaticLunar

PanoMaticLunar jest jednym z flagowych modeli manufaktury. Wyróżnia go asymetryczna tarcza ze sporych rozmiarów wskazaniem faz Księżyca i dużym, podwójnym datownikiem. Model obecny jest w kolekcji marki od lat, a w tym roku przeszedł lekki, odmładzający lifting. Najpierw pokazano wersję w różowym złocie zestawioną z niebieskim, opalizującym cyferblatem. Teraz do linii dołącza moim zdaniem dużo bardziej atrakcyjna (żeby nie powiedzieć smaczniejsza, trzymając się gastronomicznych porównań) wersja, dodatkowo bardziej dostępna finansowo.

Glashütte Original PanoMaticLunar
Glashütte Original PanoMaticLunar

Koperta zegarka zrobiona została ze stali, ma 40 mm średnicy, 12,7 mm grubości, WR 50m, dwa szafirowe szkła i pasek ze skóry aligatora (tudzież opcjonalną, stalową bransoletę). W jej wnętrzu zamknięto manufakturowy kaliber 90-02 z 42h rezerwą chodu, 4Hz balansem i naciąg w formie sporych rozmiarów mikrowahnika z obciążeniem z różowego złota.

Łososiowy kolor cyferblatu, uzyskiwany metodą galwanizowania, GO skontrastowało z metalicznymi, granatowymi aplikacjami. Granatowe są indeksy i wskazówki na ozdobionej szlifem ślimakowym tarczy wskazania czasu, dyski dużego datownika na wysokości godz.4 oraz okienko ze aktualną fazą Księżyca, na godz.2. Warto dodać, że projekt powstaje w całości w należącej do marki manufakturze tarcz w Pforzheim.

Glashütte Original PanoMaticLunar
Glashütte Original PanoMaticLunar

PanoMaticLunar powstanie w mocno limitowanej edycji 50 numerowanych egzemplarzy. Na pasku zegarek kosztuje 9 400 EUR (~40 200 PLN), na bransolecie cena wzrasta do 10 800 EUR (~46 200 PLN).

Glashütte Original PanoMaticLunar

Producent Glashütte Original
Nazwa modelu PanoMaticLunar
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 90-02
Rezerwa chodu (h) 42
Tarcza łososiowa
Koperta stal
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 12,7
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany, bransoleta
Limitacja 50