Galapagos – laboratorium ewolucji
Wyspy Galapagos to miejsce wyjątkowe, wręcz unikatowe pod wieloma względami. IWC Schaffhausen i Fundacja Charlesa Darwina łączą siły w misji ratowania tego niezwykłego cudu natury, 150 lat po publikacji książki „On The Origin of Species by Means of Natural Selection”.
Teraz, niemal 150 lat od tamtych wydarzeń, utworzona celem kontynuowania pracy naukowca Fundacja Charlesa Darwina i manufaktura IWC Schaffhausen rozpoczynają unikalną kolaborację. Jej celem są wyspy Galapagos, a konkretnie zapewnienie temu jedynemu w swoim rodzaju archipelagowi przetrwania w coraz bardziej negatywnie nastawionym do przyrody i natury świecie.
IWC będzie finansowo wspierać fundację w jej misji utrwalenia ekosystemu archipelagu oraz prowadzeniu dalszych prac badawczych. Pod patronatem księcia Edynburga, Phillipa, ponad 100 naukowców, badaczy, wolontariuszy i studentów pracuje nieustannie w stacjach badawczych zlokalizowanych na Santa Cruz, San Cristobal i Isla Isabela. Laboratorium ewolucji, z unikatowymi przedstawicielami flory i fauny wykształconymi i żyjącymi w całkowitej izolacji od wpływów świata zewnętrznego, jest nieustannie zagrożone – teraz bardziej, niż kiedykolwiek.
Obszar ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. W 2007 kategoria ta musiała jednak zostać zmieniona na Światowe Dziedzictwo w Niebezpieczeństwie. Do dzisiejszego dnia wchodzące w skład archipelagu Galapagos wyspy dają możliwość obserwacji charakterystycznych dla tych miejsc gatunków roślin oraz zwierząt ewoluujących stopniowo i adaptujących się do warunków środowiska, tworząc niekiedy nowe gatunki w procesie naturalnej selekcji (ewolucja drogą doboru naturalnego). Jednak w dobie postępującej cywilizacji i coraz większej kolonizacji wysp naturalne gatunki żółwi, jaszczurek, ptaków czy wreszcie mieszkańców przybrzeżnych wód stają w obliczu zagrożenia totalną zagładą. Od pracy Fundacji Darwina i zaangażowanych w niej ludzi zależy, czy ten wyjątkowy cud natury przetrwa dla następnych pokoleń.
IWC przygotowało specjalny film obrazujący wyjątkowość i piękno wysp Galapagos i ich mieszkańców.
Dla uczczenia rozpoczęcia współpracy nad ratowaniem środowiska naturalnego archipelagu Galapagos manufaktura IWC Schaffhausen przygotowała specjalną edycję chronografu z rodziny Aquatimer – odpowiednio wyjątkową w swej konstrukcji i zastosowanych materiałach.
Aquatimer Chronograph Edition Galapagos Islands
Specjalny zegarek, stworzony w specjalnym celu, niesie ze sobą wyraziste przesłanie: nie tylko prezentuje harmonijny rozwój linii profesjonalnych zegarków nurkowych, ale przede wszystkim daje wyraźny sygnał dotyczący celu, w jakim został stworzony i idei, jaką ze sobą niesie. Część zysków ze sprzedaży modelu Galapagos zostanie bezpośrednio przeznaczona na wsparcie Fundacji Charlesa Darwina.
Sam zegarek jest jednym z elementów całkowicie odświeżonej linii Aquatimer. Atrakcyjny, sportowy chronograf wyróżnia się swoją czarną, matową kopertą. Kolor ten uzyskano pokrywając mierzącą 44mm stalową kopertę wulkanizowaną gumą. Materiał ten gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia, a jednocześnie jest przyjemny w dotyku i nadaje czasomierzowi unikatowy wygląd. Stalowy dekiel udekorowany jest grawerunkiem przedstawiającym olbrzymiego żółwia morskiego, otoczonego napisem „Tribute to the Charles Darwin Foundation – Galapagos Islands”. Z kopertą idealnie współgra wykonany z takiej samej gumy pasek z nowym systemem „quick-change” pozwalającym na jego bardzo łatwą wymianę bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.
Elementem, który obok mocowania paska pojawił się po raz pierwszy w tej najbardziej sportowej kolekcji manufaktury z Schaffhausen, jest bezel. Wykonany jest on ze stali okrytej od góry szafirowym szkłem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było pokrycie indeksów bezela dużą ilością Super-LumiNovy znacznie zwiększającej czytelność całości, a co za tym idzie, zwiększone bezpieczeństwo podczas nurkowania. Super-LumiNovy nie zabrakło także na indeksach umieszczonych na matowej, czarnej tarczy, oraz na wskazówkach. Jedynym kolorystycznym akcentem utrzymanego w monochromatycznej tonacji zegarka jest żółta wskazówka małej sekundy.
W modelu Aquatimer Galapagos pracuje automatyczny kaliber 79320 z 44 godzinną rezerwą chodu i częstotliwością balansu 28.800 wahnięć/h. Wyposażono go w komplikację chronografu z centralną sekundą oraz licznikami: 30 minutowym i 12 godzinnym, oraz datę.
Więcej o Fundacji Charlesa Darwina: http://www.darwinfoundation.org/
tłumaczenie i opracowanie: Łukasz Doskocz