Bremont Armed Forces – z certyfikatem brytyjskiej armii [dostępność, cena]

Brytyjska manufaktura Bremont przygotowała specjalną serię militarnych czasomierzy, opatrzonych oficjalnym certyfikatem British Armed Forces. Kolekcja składa się z trzech podstawowych modeli.

Podczas mojej zeszłorocznej wizyty w Londynie (przy okazji Horology Forum) zupełnie przypadkiem odwiedziłem butik marki Bremont. Ta angielska firma w naszym kraju jest prawie zupełnie nieznana, ale w Anglii ma wysoki status. Potem – również zupełnym zbiegiem okoliczności – wpadłem na Nicka Englisha, jednego z dwóch braci-założycieli Bremonta. Nick z pasją opowiadał o swoim dziecku, o produkcji zegarków w małej manufakturce pod Londynem i ogólnym pomyśle na markę. Bremont robi zegarki w zdecydowanie prostym, technicznym, militarnym stylu. Marka pojawiał się m.in. w filmie „Kingsman: Tajne służby” ze specjalną, dedykowaną kolekcją. Teraz swoje brytyjskie korzenie podkreśla jeszcze bardziej, linią Armed Forces. Jej nazwa nie jest bynajmniej tanim, marketingowym chwytem.

Bremont Armed Forces
Bremont Armed Forces

Kolekcja powstała w ramach oficjalnego partnerstwa z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MoD – Ministry of Defence). Bremont będzie od teraz jedynym certyfikowanym dostarczycielem zegarków dla całej brytyjskiej armii, a na dekiel każdego trafią oficjalne emblematy armii. Początkowa kolekcja składa się z trzech certyfikowanych chronometrycznie referencji. Ich stylistyka zainspirowana jest historyczną kolekcją „Dirty Dozen” – serią zegarków zamówionych przez brytyjską armię w czasie II Wojny Światowej (więcej TUTAJ). Bremont zainspirował się klasycznym wzorcem zegarka militarnego, z prosta kopertą i czytelnym, czarnym cyferblatem.

Podstawą kolekcji jest Broadsword – klasyczny automat z małą sekundą na godz.6 i datownikiem na godz.3. Opakowany w 40 mm kopertę ze stali zegarek napędza kaliber BE-95-2AV z 38h rezerwą chodu.

Bremont Armed Forces Broadsword
Bremont Armed Forces Broadsword
Bremont Armed Forces Broadsword
Bremont Armed Forces Broadsword

Model Arrow do automatycznego mechanizmu dorzuca komplikację chronografu, dodatkowo w wersji monopusher, czyli obsługiwanej jednym przyciskiem. Nieco większa, 42 mm koperta zamyka od zewnątrz automatyczny kaliber BE-51AE z 48h rezerwy chodu, datą, licznikiem 30-minutowym i małą sekundą. Start, stop i reset stopera wyzwala przycisk na godz.2 obudowy.

Bremont Armed Forces Arrow
Bremont Armed Forces Arrow

Ostatnią referencją serii Armed Forces jest oparty na bazowej kolekcji Bremonta model Argonaut – nurek z kopertą a’la compressor. 42 mm konstrukcja ze stali ma dwie koronki po prawej stronie: jedną do dokręcania mechanizmu i ustawiania czasu, drugą do obsługi wewnętrznego bezela nurkowego. Monochromatyczną kompozycję tarczy przełamuje duża, pomarańczowa wskazówka minutowa i pomarańczowy, prostokątny grot sekundnika. Zegarek napędza automatyczny kaliber BE-92AV z 42h rezerwą chodu.

Bremont Armed Forces Argonaut
Bremont Armed Forces Argonaut

Wszystkie trzy zegarki zestawiono – zgodnie z militarnym charakterem – z tekstylnymi paskami i stalowymi klamerkami. Broadsword kosztuje 2 595 GBP (~13 000 PLN). Arrow to koszt 3 595 GBP (~18 100 PLN), a Argonaut wyceniony został na 2 795 GBP (~14 000 PLN). Zegarki do sklepów trafią w maju.

Bremont Armed Forces
Bremont Armed Forces
Bremont Armed Forces