Basel 2014: Victorinox Inox

Dla uczczenia swojej 130. rocznicy, Victorinox postanowił stworzyć całkowicie nowy, bardzo wytrzymały zegarek, symbolizujący solidność i niezawodność z jakiej znane są szwajcarskie scyzoryki i noże tej firmy. Tak powstał INOX.

Victorinox Inox
Victorinox Inox

Za niemal każdym sprzedawanym w dzisiejszych czasach zegarkiem stoi jakaś historia… I tak jeden jest znany bo był na Księżycu, inny na nadgarstku Jamesa Bonda, a jeszcze inny pozwala bezpiecznie grać w polo. W przypadku Inoxa skojarzenia mają wędrować w kierunku wytrzymałości i niezawodności. To dlatego nowy model Victorinoxa poddano aż 130 różnym testom wytrzymałościowym. Niektóre z nich robią wrażenie. Z prezentacji zapamiętałem zwłaszcza przejazd po zegarku ważącym 64 tony czołgiem, upuszczenie z wysokości 10 metrów na betonową płytę, poddanie przeciążeniom rzędu 12G, sprawdzenie w ekstremalnych temperaturach (-60 stopni oraz +160 stopni Celsjusza), 2 godziny spędzone w zmywarce oraz przetrwanie burzy piaskowej. Inne badania dotyczyły kontaktu ze środkami czyszczącymi, owadobójczymi czy rozpuszczalnikami. Co prawda po części z nich zegarek był ponoć mocno sfatygowany, ale wciąż poprawnie wskazywał czas. Opuszczając stoisko Victorinoxa pomyślałem, że gdyby w dzisiejszych czasach zdecydowano się nakręcić kolejne odcinki MacGyvera, Inox idealnie skomponowałby się z używanym często przez odtwórcę tytułowej roli scyzorykiem tej firmy.

Victorinox Inox
Victorinox Inox

Osiągnięcie takiej wytrzymałości – jak zapewnia producent – nie było łatwe. Jako że jednym z pierwszych elementów ulegających uszkodzeniu w ekstremalnych warunkach jest tarcza, Victorinox zastosował cyferblat zbudowany z jednego „bloku”, w który wtłoczył (a nie przykleił) indeksy. Szafirowe szkiełko z potrójnym antyrefleksem zabezpiecza wystający ponad jego poziom bezel, natomiast koronkę – specjalna osłona. Do zegarka będzie dołączony specjalny ochraniacz („bumper”), który po założeniu na kopertę, dodatkowo wzmocni konstrukcję.

Nakładka na model Inox
Nakładka na model Inox
Victorinox Inox
Victorinox Inox

Sama nazwa INOX oznacza w wolnym tłumaczeniu z francuskiego stal nierdzewną. Właśnie z tego materiału wykonana została 43mm koperta zegarka, jego dokręcany dekiel oraz dokręcana koronka wraz z jej zabezpieczeniem. W „pancernej obudowie” zamknięto kwarcowy mechanizm Ronda 715, który napędza centralne wskazówki i dysk datownika (okienko widoczne na godz. 4:30). Godzinową i minutową wskazówkę wypełniono luminową, natomiast tej sekundnika nadano czerwoną barwę, która nie dość, że kojarzy się ze Szwajcarią, to dodatkowo nieco ożywia surową całość.

Victorinox Inox
Victorinox Inox

Inox dostępny będzie na początek w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej (ref. 241682), niebieskiej (ref. 241688) oraz khaki (241683). Wszystkie trafią do sprzedaży (we wrześniu) na gumowych paskach w barwie korespondującej z tą z tarczy. Cena będzie oscylowała wokół 1.900PLN.