Basel 2014: Chronografy Certina Precidrive

Certina – marka bardzo mocno zadomowiona na polskim rynku sportowych czasomierzy – w tym roku stawia na kwarcowe mechanizmy chronografu Precidrive.

Należąca do Swatch Group Certina posiada w swoim portfolio sporo zegarków, praktycznie na każdą okazję. Ich ceny mieszczą się w przedziale od około 1000 do 6000zł, przy czym najpopularniejsze modele to sportowe, kwarcowe chronografy. I to na nich skoncentrujemy się w tym artykule.

Nie wszyscy wiedzą, że na rynku niewiele jest kwarcowych chronografów, które oferują precyzję chronometru. I niewątpliwie na tym elemencie – dokładności pomiaru czasu – skupiła się w 2014 roku Certina. W niemal wszystkich kwarcowych zegarkach ze stoperem zaprezentowanych przez tę szwajcarską markę w Bazylei, użyto mechanizmu ETA Precidrive (o czym Certina informuje stosownym napisem na tarczach). Zapewnia on dokładność na poziomie +/- 10 sekund na rok i pozwala na pomiar czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. Mechanizm ma jeszcze jedną ciekawą funkcję – oszczędzanie energii. W tym celu przez pierwszą minutę pracy chronografu wskazówki wirują po tarczy mierząc czas w odcinkach co 1/100 sekundy, a następnie wszystko spowalnia, by dopiero po zatrzymaniu pomiaru ułożyć w pozycji pozwalającej odczytać setne części sekundy.

Certina DS Sport

Certina DS Sport to 42mm koperta (WR100m) ze szczotkowanej stali 316L, polerowany bezel i przyciski oraz wygrawerowany na deklu żółw. Czarną tarczę zegarka z elementami pokrytymi luminową (indeksy, cyfra 12 i wskazówki – godzinowa i minutowa) zabezpiecza od góry szafirowe szkiełko z antyrefleksem. Dostępna będzie wersja z czerwonymi lub zielonymi akcentami. Pierwsza zostanie zestawiona z gumowym paskiem (1840zł), a druga ze stalową bransoletą (1990zł).

Certina DS Sport
Certina DS Sport

Certina DS Podium Big Size Chronograph

DS Podium Big Size Chronograph dostępny będzie w 4 wariantach: ze srebrzystą tarczą i czarnym skórzanym paskiem oraz z czarną tarczą i brązowym lub czarnym skórzanym paskiem. W ostatniej wersji stalową kopertę pokryto czarnym PVD. We wszystkich przypadkach koperta (WR200m) ze szczotkowanej stali będzie miała 44mm średnicy. W zależności od wybranej wersji, za jedną z nowych Certin trzeba będzie zapłacić od 2640zł do 3190zł.

Certina DS Podium Big Size Chronograph
Certina DS Podium Big Size Chronograph

Certina DS-2 Chronograph

Podobnie jak w poprzednich modelach, tak i tu koperta powstała ze stali. Tym razem ma 41mm średnicy, WR100m, jest polerowana i szczotkowana oraz wkomponowano w nią aluminiowy bezel ze skalą tachymetru. Do sprzedaży trafi na pasku z czarnej skóry (z zielonymi lub żółtymi przeszyciami i krawędziami) zakończonym zapięciem motylkowym zabezpieczonym przyciskami. Wszystko to za 2490zł.

Certina DS Podium Chronograph