Audemars Piguet Royal Oak Offshore 25th Anniversary – SIHH 2018 [zdjęcia live, cena]

Drugim obok Tourbillon Chronograph jubileuszowym Royal Oakiem Offshore będzie wierna reedycja pierwszego zegarka, który 25 lat temu zrewolucjonizował myślenie o sportowym czasomierzu luksusowym.

Gdybyśmy pokusili się na CH24.PL o stworzenie listy TOP 5 stricte sportowych chronografów, Royal Oak Offshore zapewne znalazłby tam swoje zaszczytne miejsce. Projekt z 1993 roku nie tylko odważnie zmodyfikował tradycyjny, już wtedy uważany za wręcz kultowy design Geralda Genty, ale i wyznaczył nowy standard dużego zegarka sportowego. Genta podobno projektu nie trawił, ale klienci myśleli inaczej, i ROO szybko znalazł szerokie grono nabywców. Pisaliśmy o tym już przy okazji pierwszego z pokazanych na przyszłoroczny SIHH modeli – Offshore Tourbillon Chronograph. Za ten model, z racji jego mechanicznego skomplikowania, trzeba zapłacić krocie, ale cena to nie jedyny powód, dla którego klienci zapewne zdecydowanie bardziej zainteresują się nowością numer 2.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore 1993
Audemars Piguet Royal Oak Offshore 1993

Referencja 26237ST.OO.1000ST.01 będzie wierną kopią pierwszego, oryginalnego Offshore’a. Wierną w drobnych nawet detalach, lecz ze współczesnym kalibrem w środku. Zegarek zrobiono ze stali i zwymiarowano na 42mm (średnica). Stalowa jest również bransoleta i osadzony na czarnej, gumowej uszczelce bezel, wkręcony ośmioma sześciokątnymi, wypolerowanymi śrubkami. Koronkę i przyciski pokrywa granatowa guma – tak jak w oryginale.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore 25th Anniversary
Audemars Piguet Royal Oak Offshore 25th Anniversary

Po szafirowym szkłem AP zamknęło granatową tarczę z giloszowanym wzorem „Petite Tapisserie”. Po prawej ulokowano okienko daty (z okrągłą, powiększającą lupką pod szkłem) a obok niego nałożone, stalowe logo AP. Trzy małe liczniki odpowiadają za stoper oraz małą sekundę.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore 25th Anniversary
Audemars Piguet Royal Oak Offshore 25th Anniversary

Wszystkie wskazania napędza automatyczny kaliber AP 3126/3840. To modułowa konstrukcja powstała na bazie kalibru 3120, ma 3Hz i 50h rezerwy chodu. Zamknięto ją pełnym, stalowym deklem z wygrawerowanym napisem „Royal Oak Offshore”.

Jubileuszowa reedycja ROO nie będzie limitowana, a jeden egzemplarz wyceniono na 25.000CHF (~90.000PLN). Coś mi podpowiada, że to może być jeden z hitów SIHH 2018. Klienci nadal kochają wskrzeszanie historii, a Offshore w tej wersji powinien zaspokoić najbardziej zróżnicowane gusta.