Audemars Piguet Royal Oak Chronograph – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]

20 lat po premierowym modelu z komplikacją stopera Royal Oak Chrono pojawi się w portfolio manufaktury w modnych ostatnimi czasy wersjach two-tone.

Nigdy nie byłem specjalnym fanem jednego z bardziej kultowych designów współczesnego zegarmistrzostwa, ale jego wersja z chronografem to zupełnie inna bajka. Nie odmawiam projektowi legendarnego Geralda Genty ponadczasowości i (nawet) doskonałości, ale to jeden z tych zegarków, który u mnie nie wzbudza przesadnych emocji, do momentu dołożenia do niego stopera. To moja komplikacja nr.1, z którą każdy zegarek zyskuje kilak punktów. Royal Oak w wersji Chronograph (nie mylić z modelami Offshore) zadebiutował na rynku dokładnie 20 lat temu i z tej okazji marka odświeżyła nieco jego całkiem i tak już spójny design. Powstało w sumie 8 nowych referencji, z kilkoma kosmetycznymi, lecz istotnymi zmianami.

Audemars Piguet Royal Oak Chronograph
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph

Zmiany te dotyczą cyferblatu, niezmiennie ozdobionego giloszowanym wzorem „Grande Tapisserie”. AP zdecydowało się na powiększenie dwóch małych tarcz ze wskazaniami chrono (na godz.3 i 9) i przeniesienie daty na godz.4:30. Zmienione zostały również proporcje indeksów godzinowych (krótsze, lecz masywniejsze) i ilość świecącej luminowy.

Audemars Piguet Royal Oak Chronograph
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph

Wykończona polerowanymi i satynowanymi powierzchniami koperta zrobiona jest ze stali albo 18ct różowego złota. Dodatkowa, ósma wersja to butikowa edycja z tytanu z platynowym bezelem i łącznikami bransolety. W każdym wariancie wymiary to równe 41mm średnicy, 11mm grubości oraz WR 50m. Modele w stali dostały czarny, niebieski lub srebrny cyferblat i stalową bransoletę. Wersje złote z kolei to niebieska lub brązowa tarcza i opcje złotej bransolety lub skórzanego paska.

Audemars Piguet Royal Oak Chronograph
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph – Edycja Butikowa

Wspólny dla wszystkich 8 referencji jest automatyczny kaliber o numerze 2385 – 3-Hercowy mechanizm z 40h rezerwą chodu oraz zintegrowanym chronografem z kołem kolumnowym.

Ceny zegarków to odpowiednio 21.930CHF (~88.355PLN) za wersje stalowe, 34.650CHF (~139.600PLN) za wersję złotą na pasku oraz 51.240CHF (~206.445PLN) za wariant ze złotą bransoletą. Dostępny jedynie w firmowych butikach AP model z tytanu i platyny to koszt 37.000CHF (~149.000PLN).