Audemars Piguet Royal Oak Chronograph – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]
20 lat po premierowym modelu z komplikacją stopera Royal Oak Chrono pojawi się w portfolio manufaktury w modnych ostatnimi czasy wersjach two-tone.
Nigdy nie byłem specjalnym fanem jednego z bardziej kultowych designów współczesnego zegarmistrzostwa, ale jego wersja z chronografem to zupełnie inna bajka. Nie odmawiam projektowi legendarnego Geralda Genty ponadczasowości i (nawet) doskonałości, ale to jeden z tych zegarków, który u mnie nie wzbudza przesadnych emocji, do momentu dołożenia do niego stopera. To moja komplikacja nr.1, z którą każdy zegarek zyskuje kilak punktów. Royal Oak w wersji Chronograph (nie mylić z modelami Offshore) zadebiutował na rynku dokładnie 20 lat temu i z tej okazji marka odświeżyła nieco jego całkiem i tak już spójny design. Powstało w sumie 8 nowych referencji, z kilkoma kosmetycznymi, lecz istotnymi zmianami.
Zmiany te dotyczą cyferblatu, niezmiennie ozdobionego giloszowanym wzorem „Grande Tapisserie”. AP zdecydowało się na powiększenie dwóch małych tarcz ze wskazaniami chrono (na godz.3 i 9) i przeniesienie daty na godz.4:30. Zmienione zostały również proporcje indeksów godzinowych (krótsze, lecz masywniejsze) i ilość świecącej luminowy.
Wykończona polerowanymi i satynowanymi powierzchniami koperta zrobiona jest ze stali albo 18ct różowego złota. Dodatkowa, ósma wersja to butikowa edycja z tytanu z platynowym bezelem i łącznikami bransolety. W każdym wariancie wymiary to równe 41mm średnicy, 11mm grubości oraz WR 50m. Modele w stali dostały czarny, niebieski lub srebrny cyferblat i stalową bransoletę. Wersje złote z kolei to niebieska lub brązowa tarcza i opcje złotej bransolety lub skórzanego paska.
Wspólny dla wszystkich 8 referencji jest automatyczny kaliber o numerze 2385 – 3-Hercowy mechanizm z 40h rezerwą chodu oraz zintegrowanym chronografem z kołem kolumnowym.
Ceny zegarków to odpowiednio 21.930CHF (~88.355PLN) za wersje stalowe, 34.650CHF (~139.600PLN) za wersję złotą na pasku oraz 51.240CHF (~206.445PLN) za wariant ze złotą bransoletą. Dostępny jedynie w firmowych butikach AP model z tytanu i platyny to koszt 37.000CHF (~149.000PLN).
Audemars Piguet Royal Oak to model na którego zawsze jest zapotrzebowanie. Jego cena nie jest przystępna. Ale dla koneserów jakieś trudności i tak doprowadzą do celu. W tym przypadku kupienia tego modelu.
Każdy model ma w sobie coś ekstra. Co przykuwa uwagę. I kieruje właśnie na niego.
Dla jednych będzie to tarcza dla innych pokrętła a dla jeszcze innych koperta.
Ktoś być może zwróci uwagę na złoto. Które występuje w jednym z modeli. Taki element mam tu na myśli złoto. Zwróci uwagę tych, którzy je kochają. W różnych ilościach i bez znaczenia ilościowego oraz jakościowego.