A. Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary” [dostępność, cena]

Fazy Księżyca są bohaterem kolejnego, dziewiątego w serii rocznicowych modeli Lange 1. Ich zrobiony z białego złota dysk umiejscowiono na tarczy zamkniętej w małej, eleganckiej kopercie z białego złota.

Księżyc fascynował ludzi od zarania dziejów, pewnie od momentu kiedy pierwszy człowiek spojrzał na nocne niebo i zobaczył na nim okrągły, mocno świecący obiekt. Choć wylądowaliśmy na jego powierzchni dopiero w drugiej połowie XX wieku, a od tamtej pory uczyniła to raptem garstka ludzi, naturalny satelita ziemski niezmiennie inspiruje, fascynuje i intryguje zarazem. Jest też najbardziej chyba romantyczną z zegarkowych komplikacji. Zegarków mniej lub bardziej dokładnie wskazujących aktualną fazę Księżyca szukać można w annałach zegarmistrzostwa jeszcze w czasach zegarków kieszonkowych i pierwszych czasomierzach na nadgarstek. Księżyc w zegarmistrzostwie zadomowił się na dobre dekady temu i dziś obecny jest praktycznie u każdego liczącego się producenta. Również w Lange & Söhne, u którego pojawił się w rocznicowej wersji przygotowanej na 25-lecie modelu Lange 1 (poprzednie znajdziecie TUTAJ).

A. Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”

Little Lange 1 Moon Phase to – jak słusznie wskazuje nazwa – mniejsza, jeszcze bardziej klasyczna wersja jedynki. Zrobiona z białego złota koperta zegarka mierzy raptem 36,8 mm średnicy (9,5 mm wysokości), i to mimo zawarcia w zegarku de facto trzech komplikacji. Manualnie nakręcany kaliber L121.2 ma, poza standardowym wskazaniem godzin, minut i sekund, także wskaźnik rezerwy chodu, duży datownik oraz tytułowe fazy Księżyca. Ich mechanizm zaprojektowano tak, że przy nieprzerwanym działaniu zegarka, aktualna faza wskazywana będzie precyzyjnie przez kolejne 122,6 roku. Dopiero wtedy konieczna będzie mała, ręczna korekta.

A. Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”

Dysk reprezentujący niebo i widniejący na nim księżyc Lange zrobiło z białego złota. Wygrawerowano na nim ręcznie 6 gwiazdek oraz kropki oddające rozgwieżdżone niebo. Reszta srebrnej tarczy to znana już z poprzednich 8 modeli serii kombinacja jasnoniebieskich akcentów na indeksach, wskazówkach i datowniku.

Lange & Söhne Little Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary” powstanie w limitowanej, numerowanej liczbie 25 egzemplarzy. Do zegarka dołączony jest granatowy pasek z aligatora i złota klamerka. Jedna sztuka kosztuje 42 300 EUR (~184 000 PLN).

A. Lange & Söhne Little Lange 1 Monn Phase “25th Anniversary”

Producent A. Lange & Söhne
Nazwa modelu Little Lange 1 Monn Phase “25th Anniversary”
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 121.2
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza srebrna
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 36,8
Wysokość (mm) 9,5
Pasek skórzany
Limitacja 25
Cena (PLN) 184000