“1960-2010″ Piaget Time Gallery “Sztuka ultra-płaska”
Od 1 listopada 2010 roku Piaget Time Gallery, mieszcząca się pod adresem 40 rue Rhône w Genewie, jest gospodarzem nowej wystawy: „Piaget, sztuka ultra-płaska”. Ideologia zegarków ultra-płaskich leży w sercu kultury i historii tej szwajcarskiej manufaktury. Od 1950 roku legendarne mechanizmy 9P i 12P są inspiracją do powstawania nowych linii kalibrów.
Piaget, na przestrzeni znajdującej się nad swoim butikiem w Genewie, prezentuje kolekcję dawnych i nowoczesnych zegarków, jak również dokumenty historyczne i techniczne, dzięki którym można prześledzić główne etapy poszukiwań tej ekscytującej manufaktury, wiernej credo swojego założyciela: „Zawsze robić lepiej niż jest to konieczne”.
Producent zaprasza do odkrywania swojego legendarnego wszechświata od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10:00-17:00 i w soboty 11:00-16:00.
Manufaktura wpisała się w najpiękniejsze strony historii mechanizmów ultra-płaskich.
Od połowy lat 50-ych XX wieku, Piaget, z siedzibą w Côte-aux-Fées, pracuje nad zmniejszaniem grubości swoich mechanicznych kalibrów. Widać obecnie, że ten rozwój był kluczowy dla przyszłości producenta. W 1957 roku, zaprezentował on w Bazylei 9P, kaliber z naciągiem ręcznym, o grubości tylko 2 mm, który stał się punktem odniesienia dla jego finezji i wartości technicznych. W tym samym czasie Valentin Piaget złożył kilka patentów związanych z ultra-płaskim mechanizmem automatycznym. Przedstawiony publiczności w 1960 roku, kaliber 12P posiada grubość tylko 2,3 mm, dzięki zastosowaniu w mechanizmie mikro-rotora.
W następnych latach Piaget pokazał światu swoje mistrzostwo w produkcji ultra-płaskich mechanizmów z rodziną kalibrów 400P. Dodatkowo manufaktura potwierdziła w efektowny sposób swoją wiedzę w 2003 roku produkując najbardziej płaski na świecie mechanizm tourbillon, kalibrem 600P.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat, szwajcarski producent stworzył trzydzieści nowych mechanizmów, dodając m.in. takie komplikacje jak: druga strefa czasowa, chronograf, wieczny kalendarz i tourbillon.
Rok 2010 jest dla manufaktury zarówno hołdem dla jej bogatego dziedzictwa zegarmistrzowskiego, jak również wielkim krokiem naprzód. Z okazji pięćdziesiątej rocznicy komercjalizacji legendarnego kalibru 12P z 1960 roku, kaliber ten został uznany za ultra-płaski mechanizm epoki.
Piaget zaprezentował w tym roku kaliber 1200P – mechanizm, który przesunął granice, zajmując miejsce najcieńszego na świecie kalibru automatycznego: 2,35mm.
Wyposażony w nowy rozmiar koperty (43 mm średnicy), najnowszy zegarek z rodziny Altiplano ma grubość tylko 5,25 mm, co czyni go najcieńszym zegarkiem w swojej klasie. Wyprodukowany został w dwóch seriach urodzinowych, jeden z różowego złota i drugi w 18-karatowym białym złocie. Każde w limitowanej serii 235 sztuk. Symboliczna liczba wskazująca finezję rekordu mechanizmu: 2,35 mm.
Ostatnie kalibry 1200P i 1208P wyznaczają nowe rekordy. Szczególną uwagę zwracają na wartość estetyczną kolekcji ultra-płaskich modeli Piaget Altiplano.
Szafirowe szkiełko koperty pozwala podziwiać jakość i kunszt mechanizmów. 1200P i 1208P posiadają zespół kół zębatych o grubości 0,12 mm, czyli trochę więcej niż grubość włosa (0,08 mm). Automatyczny system nakręcania jest zintegrowany z płytką mechanizmu w nawiązaniu do koncepcji przyjętych dla kalibru 12P, w 1960 roku. Mikro-rotor, w którym masa oscylująca wykonana została z 24 karatowego złota posiada wystarczającą bezwładność, aby zapewnić 24-godzinną rezerwę chodu.
O modelach Piaget Altiplano z kalibrem 1200P i 1208P pisaliśmy tutaj.
Tłumaczenie: Magdalena Kossakowska