Epos w pigułce

Epos w pigułce

EPOS to niezależna szwajcarska firma rodzinna produkująca zegarki wyłącznie mechaniczne: ręcznie nakręcane i automatyczne.

James Aubert
James Aubert

Początki firmy sięgają roku 1925. To właśnie wtedy, James Aubert utworzył przedsiębiorstwo w Valle de Joux. Aubert był mistrzem zegarmistrzowskim i większość pracy poświęcił opracowaniu mechanizmów wyposażonych w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu – tak zwanych repetierów. Był również współtwórcą mechanizmu Landeron, w tym kultowego i poszukiwanego dzisiaj mechanizmu ze stoperem – Landeron 48.

Jean Fillon
Jean Fillon

James przekazał swoją wiedzę siostrzeńcowi Jeanowi Aubert i jego zięciowi (Jean Fillon), który jest nadal inżynierem w firmie Montres EPOS SA.

Przez 50 lat przedsiębiorstwo skupiało się na produkcji części zegarków dla mniej lub bardziej znanych firm oraz zegarków na indywidualne zamówienie. W 1983 roku, po niemal całkowitym zdominowaniu rynku przez zegarki kwarcowe, znów do łask zaczęły wracać czasomierze mechaniczne. Wtedy powstał projekt własnej kolekcji i tak narodziła się marka Epos.

Zegarki Epos
Zegarki Epos

Jako, że motto, które przyświeca firmie brzmi „Artistry in watchmaking” wszystkie modele zegarków wykonywane są ręcznie i z niezwykłą starannością. EPOS nie stosuje gotowych mechanizmów lecz kupuje je w częściach (ebuche) i zdobi oraz składa we własnym zakładzie.

W wielu modelach Epos stosuje dodatkowe własne komplikacje opierające się na mechanizmach bazowych pochodzących od uznanych producentów. Wysokiej klasy specjaliści dokładają użytkowe funkcje takie jak: skacząca godzina, rezerwa chodu, fazy księżyca, duża data.

Zegarek Epos
Zegarek Epos

W 2004 roku szwajcarski producent otrzymał prestiżową nagrodę Goldene Unruh w kategorii 2500 EUR za model 3340.

Epos to obecnie 12 butików (w Japonii, Singapurze oraz Malezji) i blisko 2000 punktów sprzedaży detalicznej na świecie.

źródło: Epos