Timebloid Watch Slang czyli zegarkowa nowomowa
Internet i social media od dawna już stają się główną areną marketingowych działań marek zegarkowych i miejscem gorących dyskusji kolekcjonerów. Prezentujemy dziś swoisty słowniczek terminów, które mogą się przydać do swobodnego poruszania się w globalnej sieci czasomierzowych entuzjastów.
Nie jest tajemnicą, iż rynek zegarków na równi z jakąkolwiek inną niszą, dotkliwie odczuwa skutki pandemii Covid-19, co zapewne pokażą spadające wyniki sprzedaży za kolejne kwartały. Firmy z segmentu dóbr luksusowych, a zwłaszcza zegarków i biżuterii straciły jeden z najważniejszych oręży marketingowych jakimi były ekskluzywne targi oraz prywatnie organizowane eventy promocyjne. Brak corocznych spotkań w postaci Baselworld sprawiły, iż marki zegarkowe zmuszone były poszukać alternatywnych dróg dojścia do klienteli. Przykładem może być zorgarnizowanie Watches & Wonders w formie on-line, czy wzmożona ilość pogadanek ludzi ze świata zegarkowego na Instagramie. To właśnie social media zdają się być dziś języczkiem u wagi całej branży, która zaczęła coraz bardziej koncentrować się na promowaniu swoich produktów właśnie poprzez Facebook czy Instagram. Zwłaszcza ta ostatnia platforma, żyjąca przecież z wizualnego contentu, zrzeszająca wszelkiej maści ludzi związanych z zegarkami – od delikatnych entuzjastów po najwyższej próby kolekcjonerów – przeżywa prawdziwy rozkwit działań integrujących całe środowisko zegarkowe.
Dobrze zatem jest poznać kilka terminów, które bardziej pozwolą zrozumieć żargon panujący w zegarkowych social mediach i ułatwią poruszanie się w nich. Przed Wami kompendium zegarkowego slangu.
10PAST10 / 8PAST10 – zegarek ustawiony na tych konkretnych godzinach, w których wskazówki układają się w najbardziej fotogeniczny sposób (tzw. uśmiech zegarka).
AD – Authorised dealer, czyli jak sama nazwa wskazuje, autoryzowany sprzedawca danej marki.
BATMAN – określenie Rolexa GMT II z czarno-granatowym bezelem, czyli w kolorach owego superbohatera z DC Comics.
BUST DOWN / ICED OUT – zegarek całkowicie wysadzany diamentami począwszy od koperty na bransolecie kończąc.
DAILY BEATER / BEATER – wół roboczy, najczęściej noszony zegarek, przeważnie najmniej cenna pozycja w kolekcji, będąca jednocześnie najbardziej wysłużonym czasomierzem na co dzień.
DESK DIVER – zegarek typu nurek, który z reguły nigdy nie doświadczy swojego teoretycznego przeznaczenia jakim jest nurkowanie. Będzie za to dużo chętniej noszony do smart casualowych strojów ze względów na swoją uniwersalność.
FANBOY – kolekcjoner/entuzjasta zegarkowy, skupiony tylko i wyłącznie na jednej marce lub komplikacji np. Rolex fanboy, tourbillon fanboy.
FLIPPER – osoba kupująca dany zegarek z myślą dalszego odsprzedania go z zyskiem.
FAUXTINA – termin określający sztucznie nadawane, głównie fluorescencyjnym indeksom na tarczy zegarka, specyficznego patynowania, mającego sprawić efekt nawiązujący do czasomierzy sprzed lat.
GTG / MEETUP – czyli spotkanie kolekcjonerów/entuzjastów od angielskiego Get Together, lub Gathering.
GRAIL WATCH / HOLY GRAIL – Święty Gral dla danego kolekcjonera. Najważniejszy zegarek w jego kolekcji, lub czasomierz, do którego zdobycia nieustannie się dąży.
HULK – określenie zielonego Submarinera od Rolexa.
INCOMING – slogan na postach lub hastagach określający ten szczególny czas gdy ktoś oczekujący na dany zegarek dostał informację od dealera, że jest on już do odbioru.
JUMBO – częste określenie modeli Royal Oak od Audemars Piguet oznaczające stosunkowo dużych rozmiarów, obłą kopertę.
KEEPER – ulubiony zegarek dla danego kolekcjonera, który nigdy nie będzie sprzedany lub wymieniony.
KERMIT – określenie Rolexa Submarinera z czarną tarczą i zielonym bezelem.
MICROBRAND – niezależna manufaktura zegarkowa produkująca swoje czasomierze na dużo mniejszą skalę np. Kari Voutilainen, Akrivia, Atelier De Chronometrie itp. Można też spotkać zamienny termin Indie Brand.
NWA – New Watch Alert, przeważnie hashtag do posta prezentującego nowy zegarkowy nabytek.
PEPSI – określnie dwukolorowego bezela składającego się z czerwonej i niebieskiej części. Orginalnie termin tyczy się Rolexa GMT, jednakże obecnie tym żargonem określa się bezel każdej marki spełniającej to kryterium kolorystyczne z komplikacją GMT.
ROOT BEER – określenie Rolexa GMT II Everose Gold, w różowym złocie i charakterystycznym zabarwieniu bezelu kojarzącym się z piwem korzennym.
SAFE QUEEN – zegarek spędzający większość swojego życia w sejfie.
SMURF – termin określający niebieskiego Rolexa Submarinera w białym złocie.
SPEEDY – slangowe określenie Omegi Speedmaster, mającego nawet jeszcze inny hashtag – #Speedytuesday polegający na wrzucaniu postów z tym modelem właśnie we wtorek.
SEX PILE – określenie dużej liczby zegarków podczas grupowego zdjęcia na każdym GTG.
TOURBY – slangowe określenie komplikacji tourbillon.
TROPICAL DIAL – termin określający z reguły zegarki vintage, których tarcze ze względu na upływ czasu otrzymują niekontrolowane przebarwienia często zwiększające wartość danego czasomierza.
WIS – Watch Idiot Savant, czyli określenie które nadali sobie sami najbardziej zagorzali entuzjaści. Termin oznaczający osobę wręcz maniakalnie interesującą się zegarkami i wiedząca o nich prawie wszystko.
WRIST PERVERT – osoba, która z reguły spogląda na nadgarstki innych w celu sprawdzenia jaki zegarek mają na sobie.
WRIST TIME – czas jaki dany zegarek spędza na nadgarstku.