Timebloid Petro-zegarki, czyli co noszą szejkowie. Książęta Kataru – Joaan Bin Hamad i Khalifa Bin Hamad
Prezentujemy upodobania zegarkowe z rejonu gdzie ropa naftowa, pieniądze i dobra luksusowe od zawsze płyną nieprzerwanym strumieniem. Przed Wami synowie Wielkiego Emira Kataru – Joaan i Khalifa.
Nie jest wielką tajemnicą, że rejon Bliskiego Wschodu od zawsze był siedzibą najmożniejszych rodów tego świata. Bogactwa wielu rodzin arabskich szejków z reguły były też niejako poza oficjalnymi listami najbogatszych ludzi globu, gdyż wiele majątków to po prostu rodzinne fortuny budowane latami na koneksjach religijnych, politycznych, oraz tych zwiazanych z wieloma gałęziami biznesu. Znaczną część obecnej prosperity w krajach takich jak Kuwejt, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie stanowi wydobycie i sprzedaż ropy naftowej i to właśnie rodzinie będącej jednymi z potentatów na tym rynku przyjrzymy się dziś bliżej. Mowa tu o dynastii Al Thani, rodziny królewskiej Kataru i dwóm synom władcy – księciu Joaanowi i jego młodszemu bratu – Khalifie. Ojciec naszych bohaterów, Wielki Emir Khamad Bin Khalifa, podczas swoich rządów sprawił, że Katar stał się najbogatszym krajem swiata pod kątem średnich zarobków na mieszkańca wynoszących nieprawdopodobne wręcz 86 440 dolarów rocznie. Majątek wielkiego emira szacowany jest na około 2,4 miliarda dolarów, i choć są to tylko bardzo ogólnikowe estymacje, na pewno jest to kwota umożliwiająca jemu i rodzinie nader dostatnie życie.
Bohaterowie naszego artykułu, to nie tylko klasyczne bogate dzieci zamożnych rodziców. Są świetnie wykształceni i od najmłodszych lat szkoleni do przewodzenia ważnym funkcjom w państwie. Książe Joaan jest m.in. przewodniczącym Katarskiego Komitetu Olimpijskiego, a Khalifa pełnił funkcję w ciele państwowym o nazwie Lekhwya, będącym odpowiednikiem mieszanki ministerstwa obrony oraz spraw wewnętrznych w jednym. Można by rzec, że są też dość nudni, bo mimo bogactwa i władzy stronią od skandali i innych wybryków, jednakże w kwestii zegarków na pewno nie są monotonni. Tutaj obaj prezentują absolutnie spektakularne czasomierze, spośród których rzadkością wręcz są modele za mniej niż 1 000 000 USD
Patek Philippe Aquanaut Travel Time 5650G Advanced Research
Zestawienie otworzy Joaan i najskromniejszy zegarek tego artykułu – Patek Philippe Aquanaut Travel Time 5650G Advanced Research, czyli limitowany do 500 egzemplarzy czasomierz, którego dopisek 'Advanced Research’ prezentuję innowacyjny dział mechanizmów Patka, w którym nieustannie trwają pracę nad tworzeniem nowych fundamentów zegarmistrzostwa. Cena butikowa owego czasomierza to nieco ponad 58 000 USD
Richard Mille RM 27-03
Kolejny czasomierz u Joaana na nadgarstku to już absolutnie wyjątkowy, nie tylko ze względu na czerwono-żółte barwy Richard Mille RM 27-03. Model będący kontynuacją serii ultra-lekkich zegarków z karbonu TPT (Thin Ply Technologies) wykonywanych dla tenisisty Rafaela Nadala. Model ten posiada m.in. tourbillon, a jego wstrząsoodporność testowano dosłownie wahadłem z młotkiem o sile 10 000 G, gdzie G to wartość przyspieszenia ziemskiego. Cena tego zegarka to 725 000 USD.
Richard Mille RM 27-01
Tu natomiast Joaan zdecydował się na protoplastę powyższego zegarka czyli RM 27-01. Był to pierwszy ultra-lekki, wstrząsoodporny model, wypuszczony w 2013 dla Rafaela Nadala. Czasomierz, którego cały mechanizm waży około 3 gramów posiada tourbillon i wytrzymuje do 5 000 G wstrząsu. Za te możliwości trzeba było w momencie premiery zapłacić 820 000 USD.
Richard Mille RM 52-03
Czas na brata Joaana, zatem tym razem Khalifa i znów bardzo rzadki Richard Mille, którą to markę bracia upodobali sobie szczególnie. RM 52-03 to wypuszczony we współpracy z francuskim klubem piłkarskim Paris Saint Germain tourbillon z awangardową wieżą Eiffela na tarczy. Można powiedzieć, że zegarek ten jest niezwykle rzadki, gdyż wypuszczono tylko 10 sztuk tego modelu w cenie 940 000 USD.
Richard Mille RM 25-01
Nie wiemy jak często, będąc księciem Kataru jest się wystawionym na zew natury i samotną wyprawę w nieznane, ale na pewno namiastkę przygody można poczuć mając na sobie Richarda Mille’a model RM 25-01 jak na poniżym zdjęciu u Joaana. Zegarek, którego kreacja odbywała się z udziałem Sylvestra Stallone’a, to ponad 50-milimetrowy w średnicy tourbillon z odczepianym kompasem, poziomicą dla dokładniejszych odczytów położenia i specjalną komorą mieszczącą do pięciu tabletek oczyszczających wodę. Za tę niewątpliwą gwarancję przetrwania w każdych warunkach należy wyłożyć 983 000 USD, no ale bezpieczeństwo w terenie jest w końcu bezcenne.
Richard Mille RM 50-02
Także Khalifa jest wielbicielem tych bardziej wykręconych modeli Richarda Mille’a. Na poniższym przykładzie widzimy RM 50-02 czyli współtworzonego z gigantem samolotowym – Airbusem – tourbillona z podwójnym stoperem, którego futurystyczny wygląd ma nawiązywać do konkretnych elementów wziętych z lotnictwa. Zegarek ten limitowany jest do 30 sztuk, a jego cena to bagatela 1 050 000 USD.
Richard Mille RM 11-03 Jean Todt
Nie można powiedzieć, że bracia z racji majątku zawsze wybierają tylko najdroższe modele i to cała ich ślepa filozofia. O nie. Przykładem może być Khalifa i ten dość skromny jak na kolekcję Richarda Mille’a RM 11-03 Jean Todt, czyli chronograf z 55-godzinną rezerwą chodu, wydany z okazji 50. jubileuszu wstąpienia Jeana Todta na grunt motosportu. Model ten jak na RM jest całkiem przystępny cenowo, gdyż mimo limitacji 150 egzemplarzy jego cena to 140 000 USD.
Richard Mille RM 52-04 Skull Blue Sapphire
Ostatnie zegarki w naszym zestawieniu to już absolutnie najwyższa półka pod w sumie każdym względem. Najpierw jeden z najrzadszych seryjnie produkowanych czasomierzy na świecie, gdyż powstały tylko 3 sztuki Richard Mille RM 52-04 Skull Blue Sapphire. Ten tourbillon z schowanym za motywem pirackiej czaszki opakowany jest w kopertę ze specjalnie utwardzanego szafirowego szkła z niebieskim zabarwieniem. Niemniej spektakularna jest jego cena gdyż szczęśliwa trójka posiadaczy musiała wyłożyć okrągłe 2 000 000 USD aby go nabyć.
Richard Mille RM 56-02
Kolejne szafirowe monstrum u Joaana na nadgarstku to jeszcze droższy od powyższego, RM 56-02. Limitowany do 10 sztuk zegarek, w którym samo wykonanie koperty zajmuje 40 dni a kolejne 400h potrzeba na wykończenie składowych mechanizmu kosztuje 2 020 000 USD i jak widać poniżej, nosi się całkiem nieźle do klasycznego garnituru.
Patek Philippe 6002G Sky Moon Tourbillon
Ostatni zegarek to tym razem nie Richard Mille, gdyż na koniec zestawienia umieściliśmy Joaana ze spektakularnym Patkiem 6002G Sky Moon Tourbillon. To ucieleśnienie linii Grand Complication z 12 komplikacjami posiada jedyną w swoim rodzaju ręcznie grawerowaną kopertę z kwiecistymi motywami, dwustronną tarczę oraz m.in. tourbillon i minutową repetycję. Koszt, oraz proces zdobycia tego majstersztyku są niemniej skomplikowane, gdyż dyskusję rozpoczyna kwota przekraczająca 2 000 000 USD, ale w przypadku tych flagowych modeli same pieniądze nie wystarczą, gdyż Patek patrzy również na ogólną relację kolekcjonera z marką, jednakże w przypadku braci Al Thani raczej nie musieli oni szczególnie długo prosić by dokonać zakupu.