
Pieczęć Genewska – najbardziej ceniony certyfikat w zegarmistrzostwie
Ustanowiony pod koniec XIX wieku w Genewie znak zegarmistrzowskiej jakości jest dziś nieustannie najbardziej cenionym certyfikatem, jaki może otrzymać mechaniczny czasomierz. Teraz ma również własną stronę www.
Pieczęć Genewska (Pincon de Geneve; Geneva Seal) ustanowiona została w roku 1886 jako znak gwarantujący najwyższą jakość wykonania i wykończenia mechanicznego zegarka, w zgodzie z najwyższymi zegarmistrzowskimi tradycjami. Opatrzone tym jakże pożądanym znaczkiem czasomierze musiały nie tylko powstawać na terenie kantonu Genewy, ale przede wszystkim spełniać szereg bardzo rygorystycznych kryteriów dotyczących zarówno budowy, parametrów jak i sposobu dekoracji kalibrów mechanicznych.
Więcej informacji o Pieczęci Genewskiej znajdziecie w opracowaniu „Certyfikaty w zegarmistrzostwie”.

Historia
Pod koniec wieku XVI Genewa zyskała doskonałą reputację w zegarmistrzowskim fachu. Już sama nazwa miasta działa magicznie, co zresztą wykorzystywali pozbawieni skrupułów wszelkiej maści wytwórcy. By zwalczyć tak liczne nadużycia i nieuczciwość, Wielki Konsul Republiki i Kantonu Genewy oficjalnie wprowadził znak Pieczęci Genewskiej dnia 6 listopada 1886 roku. Z reguły wytłaczany na elementach mechanizmu jak mostek czy płyta bazowa, znak pieczęci zarezerwowany był dla mechanicznych czasomierzy, które były składane, regulowane, montowane w koperty i wreszcie sprawdzane na terenie kantonu. Pieczęć była czymś więcej niż gwarancją. Ucieleśniała ducha „cabinotiers” – niezależnych zegarmistrzów z dystryktu Saint-Gervais, którzy to tworzyli swego rodzaju arystokrację klasy pracującej i wynieśli zegarmistrzostwo do rangi sztuki.
Nowa pieczęć
W roku 2011 Pieczęć Genewska przeszła swoistą rewitalizację. Wobec ciągle i bardzo dynamicznie rozwijającej się branży zegarkowej mocodawcy znaku wprowadzili szereg nowych reguł i parametrów, w tym te najbardziej fundamentalne, które od teraz miały dotyczyć nie tylko gołego mechanizmu, ale i całego, gotowego zegarka, łącznie z oceną jego funkcji, rezerwy chodu, wodoszczelności i dokładności. Za weryfikację i nadawanie znaku odpowiada TIMELAB – Genewskie Laboratorium Zegarmistrzostwa i Mikroinżynierii.
By lepiej zrozumieć historię i wytyczne Pieczęci Genewskiej (a wkrótce również zebrać w jednym, wirtualnym katalogu wszystkie przeszło milion opatrzonych znaczkiem czasomierzy), uruchomiona została właśnie jej oficjalna strona internetowa.
Więcej informacji: oficjalna strona internetowa Pieczęci Genewskiej
