CHOPARD L.U.C. XPS Poincon de Geneve
Pieczęć Genewska – legendarny znak jakości szwajcarskich czasomierzy rodem z Genewy – obchodzi właśnie 125. urodziny. Klasyczny L.U.C. XPS to hołd złożony znakowi przez manufakturę Chopard.
Jak nie trudno policzyć, Pieczęć Genewska (Poincon de Geneve, Geneva Seal) powstała dokładnie w 1886 roku jako ściśle określony przepisami i regulacjami znak jakości nadawany mechanizmom zegarków powstających na terenie kantonu Genewy. Przyznawany przez Genewską Szkołę Zegarmistrzowską certyfikat (bo tym w istocie jest pieczęć) określa szereg zasad dotyczących wykonywania i wykańczania komponentów mechanicznego kalibru, od precyzyjnych co do ułamków milimetra wymiarów części, przez konkretne materiały, techniki obróbki aż po dokładnie usystematyzowany wachlarz dopuszczalnych wykończeń i zdobień oraz precyzję i odchyłki chodu. Wybijany na mostku certyfikowanego kalibru złoty znak znajdziemy w zegarkach takich tuzów branży, jak Vacheron Constantin, Roger Dubuis (wszystkie produkowane mechanizmy), do niedawna Patek Philippe (teraz posługujący się własnym znakiem) i Chopard. To właśnie ta ostatnia marka przygotowała, specjalnie na okrągłe urodziny pieczęci, limitowany, rocznicowy model z kolekcji L.U.C. – XPS Poicon de Geneve 125th Anniversary Edition.
Nowy Chopard łączy w sobie to co jako pierwsze kojarzy się z zagadnieniem Pieczęci Genewskiej – klasykę i tradycję. Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz czasomierz reprezentuje idealnie pojęcie klasyki, w której design jest jedynie opakowaniem dla zegarkowej sztuki. 39.5mm koperta wykonana jest z 18ct różowego złota. Dzięki tykającemu wewnątrz płaskiemu mechanizmowi, całość ma grubość ledwie 7.13mm – idealnie pod mankiet eleganckiej koszuli. Wspomniany kaliber to automatycznie nakręcany L.U.C. 96.01-L (L.U.C. 1.96).
Mechanizm spełnia rzecz jasna wszelkie kryteria Pieczęci Genewskiej – stosowny znak widoczny jest, w formie graweru na mostku, przez szafirowy dekiel. Wyposażony w podwójny bęben sprężyny kaliber ma 65-godzinną rezerwę chodu i balans pracujący z częstotliwością 4Hz (28.800 A/h). Oprócz Poincon de Geneve kaliber Choparda opatrzony został również certyfikatem COSC, którego parametry precyzji chodu przewyższają te „genewskie”. Klasyczny zestaw wskazań: centralna wskazówka godzinowa i minutowa, mała sekunda oraz datownik rozłożone zostały na czekoladowo-brązowej tarczy ozdobionej szlifem słonecznym z nakładanymi, złotymi indeksami.
Każdy ze 125 egzemplarzy (liczebność edycji na cześć urodzin Pieczęci Genewskiej) dostarczany będzie na skórzanym, brązowym aligatorze z zapięciem na trzpień z różowego złota.
Pieczęci Genewskiej oraz wprowadzonym w jej regulaminie zmianom poświęcimy osobny artykuł.
Opracowanie: Łukasz Doskocz