Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar – Basel 2018 [zdjęcia live, cena]

2018 jest dla firmy Patek Philippe zdecydowanie rokiem zegarków sportowych, o ile można powiedzieć tak o Aquanaucie i Nautilusie. W tym drugim po raz pierwszy pojawiła się Wielka Komplikacja, zamknięta w eleganckiej, płaskiej kopercie ze złota.

Nautilus od lat (zadebiutował w roku 1976) jest flagowym modelem casualowo-sportowej oferty Patek Philippe. Może ciężko patrzeć na niego jak na stricte sportowy czasomierz, ale Patek do tej pory dbał o to, by postrzegać go raczej w ramach zegarka na co dzień niż zegarmistrzowskiego mini-dzieła sztuki. Do tego roku w kopercie Nautilusa zamykano komplikacje mniejszego kalibru, pokroju chronografu, drugiej strefy czasowej czy rocznego kalendarza z fazami Księżyca. Referencja 5740/1G-001 po raz pierwszy wprowadza do linii komplikację wielkiego kalibru – wieczny kalendarz. I o ile zazwyczaj sceptycznie podochodzę do zegarków sportowych z dużymi komplikacjami, Patkowi trzeba oddać, że zrobił to umiejętnie i ze smakiem.

Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar
Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar

Najistotniejszy dla nowego Nautilusa jest wykorzystany w nim, manufakturowy kaliber automatyczny 240 Q. Ta super-płaska konstrukcja ma zaledwie 3,88 mm wysokości i 27,5 mm średnicy – a to wydatnie pozwoliło zoptymalizować gabaryty całego zegarka. 240 Q ma 48h rezerwy chodu, naciąg w formie złotego mikro-wahnika, balans Gyromax ze sprężyną Spiromax, pieczęć Patek Philippe oraz wskazanie 24h i wieczny kalendarz. Jego wskazania, rozłożone na trzy małe tarcze, to miesiąc i lata przestępne, data i fazy Księżyca oraz dzień tygodnia. Do tego Patek dorzucił dwie centralne wskazówki z luminową (sekundnika brak) i niebieską, poprzecznie giloszowaną tarczę jak w jubileuszowych modelach z 2016 roku (patrz TUTAJ).

kaliber 240 Q
kaliber 240 Q
Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar
Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar

Na szczęście w odróżnieniu od modeli rocznicowych, tym razem Patek Philippe zadbał o komfort i gabaryty zegarka. Cała, zrobiona z białego złota koperta ma zaledwie 8,42 mm wysokości i 40 mm średnicy, łącznie z dwoma szafirowymi szkłami. Proporcje – jak na tak skomplikowany czasomierz – są naprawdę imponujące, chociaż ze złotą bransoletą (z nowym, opatentowanym zapięciem) całość swoje waży i na nadgarstku z pewnością będzie odczuwalna, dyskretnie wsunięta pod mankiet koszuli.

Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar
Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar

Za egzemplarz Nautilusa Perpetual Calendar Ref.5740/1G-001 trzeba będzie zapłacić 105.000CHF (~376.000PLN) i nawet jego wysoka cena raczej nie zapobiegnie długim kolejkom w butikach. Do zegarka można osobno dokupić pasujące, złote spinki.

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar

Producent Patek Philippe
Nazwa modelu Nautilus Perpetual Calendar
Ref. 5740/1G-001
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 240 Q
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza niebieska
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 8,42
Wodoszczelność inna
Pasek bransoleta
Cena (PLN) 376,000