Biblioteka: „Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”

Wydany przez Carta Blanca album „Legendarne Zegarki” to znakomite minikompendium wiedzy o przebogatej historii branży zegarkowej, od jej początków po czasy współczesne.

Polski rynek nie rozpieszcza miłośników zegarków. I nie mam na myśli wyłącznie niedostępności wielu marek, ale i np. materiałów dotyczących samej historii branży. Publikacje zegarkowe wydane w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego każde nowe wydawnictwo jest bardzo cenne – szczególnie, jeśli reprezentuje przyzwoity poziom.

Kryterium to jak najbardziej spełnia książka „Legendarne Zegarki: od BREITLINGA do OMEGI” (tytuł oryginalny: „Watches: Eye on the time”) wydana nakładem wydawnictwa Carta Blanca (Grupa PWN).

“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”
“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”

„Metody pomiaru czasu są owocem stuleci badań i eksperymentów. Książkę tę poświęcono zegarom i wysiłkowi zegarmistrzów, zręcznych rzemieślników wciąż dbających o wysoką jakość i kunszt swojej pracy pomimo współczesnej masowej produkcji. Jest to fascynująca opowieść, w której sztuka jubilerska przeplata się ze światem mody.” – fragment wstępu do książki.

“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”
“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”

Publikacja to 336 stron wysokiej jakości kredowego papieru, które oprawiono w twardą okładkę z selektywnym lakierowaniem. Wewnątrz znajdziemy mnóstwo informacji dotyczących historii pomiaru czasu, od starożytności począwszy, przez pierwsze zegarki mechaniczne, czasomierze naręczne, po erę kwarcu i wreszcie współczesny, dynamiczny rozwój pełen innowacji i nowych interpretacji klasyki. Całość opatrzono dużą ilością bardzo dobrych zdjęć. Choć historia „czasomierzenia” jest przebogata, autorce książki (Tessie Paul) udało się w telegraficznym skrócie opisać najważniejsze daty, wydarzenia, twórców i modele, które ukształtowały branżę. Wstęp przygotowany specjalnie do polskiego wydania opisuje rodzime zegarmistrzostwo, jego głównych przedstawicieli, a także ich największe osiągnięcia.

“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”
“Legendarne Zegarki – od BREITLINGA do OMEGI”

„Legendarne Zegarki” to pozycja zdecydowanie godna polecenia nie tylko zegarkowym laikom, ale i pasjonatom, którzy znajdą w niej wiele ciekawych, nowych informacji. Album jest również doskonałym pomysłem na prezent – zwłaszcza, że Święta coraz bliżej…

Opracowanie: Łukasz Doskocz