Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle [cena]

W nowym, limitowanym zegarku z linii Master, manufaktura Jaeger-LeCoultre zamknęła mechanizm łączący dwie wielkie komplikacje: wskazania wiecznego kalendarza z funkcją repetycji minutowej.

Choć wielu osobom Jaeger-LeCoultre kojarzy się głównie z kultowym, prostokątnym modelem Reverso, to manufakturę z Le Sentier wyróżnia na tle innych przede wszystkim ilość zatrudnianych rzemieślników, kultywujących stosowane dawniej techniki dekoracyjne. W tzw. Grande Maison na przestrzeni lat powstały również od A do Z niezliczone ilości mechanizmów, w tym sporo kalibrów z uznawaną za najtrudniejszą do wykonania komplikacją – repetycją minutową. Nie oznacza to spoczęcia na laurach. Wręcz przeciwnie – w Jaeger-LeCoultre wciąż trwają eksperymenty, które mają na celu uzyskanie jeszcze lepszego, głośniejszego i czystszego brzmienia wydawanego przez młoteczki wybijające aktualną godzinę. I właśnie jedno z nowatorskich rozwiązań zostało wdrożone w ramach kalibru 950, o którym za chwilę.

Przygotowany na 2019 rok model Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle dostępny będzie w dwóch wersjach, różniących się tarczą (każda limitowana w ilości 30 egzemplarzy). W jednym przypadku cyferblat jest posrebrzany, a w drugim emaliowany techniką „flinqué”, którą opisywaliśmy przy okazji tegorocznego SIHH i modeli z linii Master (do poczytania TUTAJ). Dodam tylko, że na przygotowanie pojedynczej, niebieskiej tarczy potrzeba około 2-3 dni pracy.

JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle
JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle

Bez względu na wersję cyferblatu, zegarek otrzyma kopertę z białego złota o średnicy 43 mm i wysokości zaledwie – biorąc pod uwagę stopień złożoności mechanizmu – 13,72 mm. Sama obudowa składa się z 80 ręcznie wykończonych części, w tym montowanych oddzielnie uszu. Jej powierzchnia jest częściowo polerowana na wysoki połysk, a częściowo szczotkowana.

JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle
JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle

Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle napędzać będzie kaliber 950 z nowatorskim systemem gongów, które rozciągają się praktycznie wokół całego mechanizmu u jego dołu, a następnie przechodzą ku górze i tu znów niemal go okalają. Takie rozwiązanie – w stosunku do płaskich gongów w tradycyjnych repetierach – zapewnia według Jaeger-LeCoultre lepszy, wyraźniejszy i głośniejszy dźwięk. Poza tym mechanizm wykorzystuje specjalny, opatentowany przez JLC system młotków, dzięki któremu te mocno uderzają w gongi i nie konsumują przy tym aż tak dużo energii.

Kaliber 950 z nowym systemem gongów
Kaliber 950 z nowym systemem gongów

Do bazy kalibru 950 dołożono moduł wiecznego kalendarza – taki jak w IWC Da Vinci z 1985 roku. Oznacza to układ 3 tarczek plus 4-cyfrowy „wyświetlacz” roku. W warsztatach Jaeger-LeCoultre dodano jeszcze „wskaźnik bezpieczeństwa” (widoczny tuż nad centralną osią godzinowej i minutowej wskazówki), który informuje kiedy nie należy dokonywać zmiany ustawień daty, jeśli nie chce się uszkodzić werku. Chodzi o okres między 20:00 a 24:00.

JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle
JLC Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle z niebieską, emaliowaną tarczą (Ref. Q52334E1) kosztować będzie 240 000 EUR (~1 050 000 PLN), natomiast wariant z posrebrzaną tarczą (Ref. Q5233420) wyceniono na 225 000 EUR (~968 000 PLN). Do cen należy doliczyć podatek VAT.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle

Producent Jaeger-LeCoultre
Nazwa modelu Master Grande Tradition Répétition Minutes Perpétuelle
Ref. Q52334E1, Q5233420
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Calibre 950
Rezerwa chodu (h) 38
Tarcza niebieska lub srebrna
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 43
Wysokość (mm) 13,72
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany
Limitacja 30