„Hands-On” Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel [zdjęcia live, cena]

Interesujące komplikacje nie muszą kosztować fortuny – to motto przyświecające ostatnio działalności marki Montblanc. Trzeba przyznać, że trudno znaleźć na rynku konkurenta, który w tak atrakcyjnej cenie zaoferuje klasyczny zegarek z rocznym kalendarzem.

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-02.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

Sporo ludzi kojarzy firmę Montblanc wyłącznie z artykułami piśmienniczymi lub akcesoriami skórzanymi. Od jakiegoś czasu „biała gwiazda” próbuje podbić również nadgarstki miłośników zegarków. Robi to w sposób dość wyjątkowy – oferując czasomierze z ciekawymi komplikacjami w bardzo atrakcyjnych cenach. Podobny model działania przyjął Frederique Constant, przy czym w przypadku Montblanca komplikacje nie ograniczają się do wskazania faz księżyca, czy funkcji worldtime, ale także do rocznego (w recenzowanym modelu), a nawet wiecznego kalendarza.

Pamiętacie jak w ubiegłym roku Montblanc zaprezentował model z wiecznym kalendarzem w cenie około 47000 zł? Idąc za ciosem, wśród blisko 40 nowości pokazanych na tegorocznych targach w Genewie, dodano do kolekcji nieco uboższą wersję poprzednika, w której wieczny kalendarz zastąpiono rocznym. W praktyce oznacza to, że zegarek traktuje miesiące na przemian jako 30 lub 31-dniowe, a na przełomie lutego i marca konieczna jest ręczna korekta ustawień daty. Niedogodność jest właściwie pomijalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że zegarek kosztuje około 30.000zł. Za tę cenę konkurencja oferuje często proste, trzywskazówkowe modele z komplikacjami pokroju chronografu lub drugiej strefy czasowej,

Design

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-14.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

Wizualnie Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel (w skrócie MHCQA) przypomina bardzo wersję z wiecznym kalendarzem. Główna, widoczna na pierwszy rzut różnica, to arabska 12-tka która zastąpiła rzymską XII oraz brak wskaźnika roku przestępnego. Sam cyferblat to srebrno-biała powierzchnia ozdobiona szlifem słonecznym, nakładane, prostokątne indeksy godzinowe i dwie centralne wskazówki pokryte czerwonym złotem oraz trzy tarczki kalendarza i jedna – na godz. 6 – odpowiadająca za wskazanie aktualnej fazy księżyca. Niestety układ, w którym wszystkie elementy są skoncentrowane blisko środka tarczy zupełnie do mnie nie przemawia. Rozumiem, że rozwiązanie takie wymusza konstrukcja mechanizmu, ale wygląda to nieco nienaturalnie.

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-08.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

MHCQA otrzymał wykonaną z polerowanej stali, wodoodporną do 30m kopertę o średnicy 40mm. W zestawieniu z wąskim bezelem, z satynowanymi brzegami i krótkimi uszami, całość prezentuje się elegancko i dobrze przylega do nadgarstka, przytrzymywana przez pasek ze skóry aligatora zakończony klamrą na zatrzask. Wysokość zegarka – 9,55mm – pozwoli go swobodnie ukryć pod każdym mankietem koszuli.

Mechanizm

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-05.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

Z tarczy, prócz godzin i minut, odczytamy również dzień, miesiąc, datę i fazę Księżyca. Jest to możliwe dzięki automatycznemu mechanizmowi, oznaczonemu jako MB 29.18. W rzeczywistości za bazę posłużyła Sellita, do której dołożono moduł rocznego kalendarza. Jego wskazania modyfikuje się przy użyciu widocznych w bocznej powierzchni koperty korektorów. 4-Hercowy werk od momentu pełnego naciągnięcia sprężyny będzie pracował nieprzerwanie przez około 42 godziny.

Wrażenia

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-12.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

Choć „skondensowanie” wszystkich wskazań wokół centralnej części tarczy nie przypadło mi gustu, zdaję sobie sprawę, że to kwestia indywidualnych preferencji i nie może być traktowane jako wada. Podoba mi się natomiast poprawne wykończenie zegarka, kształt i rozmiar koperty oraz to, jak układa się na nadgarstku. Nie wspominając o kwocie na metce – tutaj ciężko znaleźć godnego rywala (na myśl przychodzi mi chyba tylko Baume&Mercier). Atrakcyjne ceny są być może efektem tego, że Montblanc próbuje przekonać do zakupu zegarka osoby, które widzą w nim jedynie wytwórcę piór, portfeli czy pasków. A to zadanie niełatwe. Prawdziwi miłośnicy i kolekcjonerzy czasomierzy to często osoby dość konserwatywne, dla których liczy się nie tylko wygląd i funkcjonalność, ale i – a może przede wszystkim – historia. A tę Montblanc w świecie zegarków dopiero zaczyna pisać.

heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-15.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
heritage-chronometrie-quantieme-annuel-112534-review-22.jpg"Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel
Montblanc Heritage Chronométrie Quantiéme Annuel

Zegarek do testów dostarczyła firma Legic.

Za pomoc w realizacji sesji zdjęciowej dziękujemy pracowni krawieckiej poszetka.com.
Zdjęcia: Dorota Zyguła-Siemieńska – Carbon Studio