Habring² Erwin „Massena” LAB01 [dostępność, cena]

W wyniku współpracy miedzy austriacką manufakturą Habring², a nowym projektem zegarkowego kolekcjonera z Nowego Jorku powstała wyjątkowa, limitowana edycja modelu Erwin – z komplikacją skaczącego sekundnika i w kopercie z polerowanego brązu.

William Massena to kolejny już zegarkowy kolekcjoner, pasjonat i ekspert (rynku aukcyjnego), który swoją pasję postanowił przekuć w działanie. Massen Lab to projekt, którego nadrzędnym celem jest tworzenie unikatowych, zegarkowych projektów z niezależnymi twórcami. Ponieważ tak się składa, że podczas swojej pracy dla TimeZone (największego zegarkowego forum w sieci) Massena miał już okazję współpracować z manufakturą Habring², to z nią właśnie wykonał swój pierwszy, indywidualny projekt.

Habring² Erwin „Massena” LAB01
Habring² Erwin „Massena” LAB01

Erwin „Massena” LAB01 jest spersonalizowaną wersją seryjnego, pokazanego dwa lata temu modelu z manufakturowym kalibrem, wyposażonym w nietypową komplikację skaczącej sekundy (patrz TUTAJ). Jumping Second pochodzi jeszcze z przełomu XX wieku i w skali całej branży można spokojnie powiedzieć, że jest jedną z najrzadziej występujących, dodatkowych funkcji implementowanych do zegarka mechanicznego. W 2004 roku w swoim zegarku wdrożył ją F.P. Journe, ale to bardziej wyjątek od reguły, że skaczącego mechanicznie sekundnika raczej na co dzień nie widujemy. Maria Kristina i Richard Habringowie swoją interpretację tej historycznej funkcji zawarli w ręcznie nakręcanym kalibrze A11MS.

kaliber A11MS
kaliber A11MS

A11MS ma doskonale widoczny, nadbudowany nad płytą główną, opatentowany moduł skaczącego sekundnika. Jest on częścią mierzącej 30 mm średnicy oraz 5,7 mm grubości konstrukcji z ręcznym naciągiem, 48h rezerwy chodu i 4-Hercowym balansem.

Erwin dla Massena Lab od standardowego modelu odróżnia estetyka. 38,5 mm, elegancka w rozmiarach i stylu koperta zrobiona jest z wypolerowanego na błysk brązu (z dużą domieszką aluminium). Pod jej przednim, szafirowym szkłem zamknięto lakierowaną, czarną, sektorową tarczę z powleczonymi złotem aplikacjami (w kolorze koperty) i zestawem trzech stalowych, powleczonych wskazówek.

Każdy z 50 egzemplarzy limitowanej serii zestawiono ze skórzanym paskiem w kolorze koniakowym i brązową klamerką. Za jeden zapłacić trzeba 5 995 USD (~22 700 PLN). Zegarki dostępne są bezpośrednio na stronie Massena LAB – TUTAJ.

Habring² Erwin LAB01

Producent Habring²
Nazwa modelu Erwin LAB01
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu A11MS
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza czarna
Koperta brąż
Średnica (mm) 38,5
Wysokość (mm) 9
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany
Limitacja 50