Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral – Basel 2018 [zdjęcia live, cena]

Do klasycznej linii zegarków Manero w 2018 roku dołączy referencja z nowym mechanizmem in-house CFB T3000, w którym po raz pierwszy połączono peryferyjny rotor z zamontowanym na obrzeżu, zdającym się unosić w powietrzu tourbillonem.

Carl F. Bucherer jako jeden z nielicznych branżowych graczy stawia w swoich własnych kalibrach na peryferyjny rotor (po raz pierwszy firma wykorzystała go w mechanizmie CFB A1000 z 2008 roku). W przeciwieństwie do tradycyjnego wahnika lub mikrorotora, rozwiązanie to nie zasłania mechanizmu i pozwala na podziwianie go w pełnej krasie. Choć pracujący na zewnątrz wahnik pojawił się do tej pory w wielu zegarkach z kolekcji Manero – tu premierowo połączono go z komplikacją nietypowo zamontowanego tourbillona.

Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral
Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral

Tourbillon, wykorzystywany dawniej w zegarkach kieszonkowych w celu zminimalizowania wpływu grawitacji na precyzję chodu, to umieszczony w specjalnej klatce organ regulacyjny, który w wersji tradycyjnej przytrzymywany jest przez dwa mostki – jeden z góry, jeden z dołu. Znane są też zegarki z tzw. latającym tourbillonem, gdzie za utrzymanie konstrukcji klatki odpowiada mostek montowany od dołu mechanizmu. Bucherer zastosował jeszcze inny wariant. Jeśli przyjrzycie się dokładnie werkowi, zauważycie, że brak tu jakichkolwiek mostków. Wykorzystano natomiast trzy zamocowane wprost do płyty głównej mechanizmu łożyska kulkowe, które zapewniają stabilne podparcie i płynny obrót „zawieszonego” na nich tourbillona.

kaliber CFB T3000
kaliber CFB T3000

CFB T3000 korzysta ponadto z krzemowych elementów (z materiału tego wykonano palety i koło wychwytowe). To z kolei – dzięki zmniejszonemu tarciu i braku konieczności smarowania – w dużej mierze przekłada się na wysoką odporność na pola magnetyczne oraz na zwiększenie do 65 godzin rezerwy chodu. Mało? Całość jest certyfikowana przez COSC, a mechanizm wyposażono jeszcze w funkcję stop-sekundy, co oznacza, że po odciągnięciu koronki sekundnik się zatrzymuje, pozwalając precyzyjnie ustawić czas.

Wizualnie Manero Tourbillon Double Peripheral to 43,1 mm koperta wykonana z 18-karatowego, różowego złota (11,57 mm grubości), we wnętrzu której zamknięto wypukłą, posrebrzaną tarczę. Pierwsze skrzypce gra na niej otwór na godz. 12, w którym widać tourbillon z klatką wykonującą jeden pełny obrót w ciągu 60 sekund. Poza tym na cyferblat trafiły nakładane indeksy i proste wskazówki. Tak stworzoną całość zestawiono z ręcznie szytym paskiem ze skóry krokodyla Louisiana (w kolorze ciemnobrązowym) zakończonym złotą klamerką na trzpień.

Choć zaawansowany technicznie od wewnątrz, od zewnątrz Tourbillon Double Peripheral wygląda jak klasyczny zegarek. Koperta o charakterystycznym dla kolekcji Manero kształcie na nadgarstku układa się dobrze, ale w moim odczuciu jest nieco za duża jak na elegancki czasomierz. 40 mm byłoby idealne.

Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral
Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral

Za jeden egzemplarz nowego zegarka Carl F. Bucherer trzeba będzie zapłacić 59.700EUR (~251.000PLN).

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Carl F. Bucherer Manero Tourbillon Double Peripheral

Producent Carl F. Bucherer
Nazwa modelu Manero Tourbillon Double Peripheral
Ref. 00.10920.03.13.01
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu CFB T3000
Rezerwa chodu (h) 65
Tarcza srebrno-biała
Koperta różowe złoto
Średnica (mm) 43,1
Wysokość (mm) 11,57
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany