Breitling 140th Anniversary – trzy modele z nowym kalibrem B19
Celebrując 140 lat swojego istnienia, manufaktura Breitling prezentuje trzy ikoniczne modele – Premier, Navitimer i Chronomat – wyposażone w najnowszy mechanizm z wiecznym kalendarzem i chronografem.
Rok 1884 zapisał się na kartach zegarmistrzowskiej historii jako początek marki Breitling. Leon Breitling nie tylko użyczył swojej firmie własnego nazwiska, ale i dał początek bogatej, owocnej i ważnej opowieści z kilkoma wielce istotnymi dla branży rozdziałami. Te najważniejsze dotyczą jednej komplikacji – emblematycznego dla Breitlinga chronografu. Najpierw w 1915 roku Gaston Breitling opatentował naręczny model ze stoperem obsługiwanym jednym przyciskiem (star, stop i reset), a 19 lat później (1934) Willy Breitling dorzucił dodatkowy, drugi przycisk, którym tylko resetowało się wskazania.
Kilka dekad później, w okolicach roku 1969, Breitling był jedną ze szwajcarskich marek zaangażowanych w projekt pierwszego chronografu z naciągiem automatycznym. To ten moment szczególnie ugruntował pozycję marki, która mimo różnych (lepszych i gorszych) okresów, pozostawała istotnym graczem w branży. Kolejny milowy krok to już czasy współczesne i rok 2009. Breitling z dumą zaprezentował swój własny, produkowany in-house, automatyczny kaliber chronografu – B01. Mechanizm okazał się hitem i świetną, ergonomiczną konstrukcją, do której manufaktura systematycznie dodawała dodatkowe funkcje. Na bazie B01 powstał teraz skomplikowany werk, z którym marka świętuje 140. urodziny.
Kaliber B19
Projektując nowy mechanizm Breitling zadbał, by wielką komplikację wiecznego kalendarza połączyć z flagowym dla siebie stoperem. Mechanizm ma przy tym pełne 96 godzin rezerwy chodu. Wieczny kalendarz wskazuje aktualną datę, miesiąc, lata przestępne, dzień tygodnia oraz fazy Księżyca. Do tego stoper zdolny jest zmierzyć czas do 30 minut.
B19, choć wykończony jest na przyzwoitym, ale nie spektakularnym poziomie, zwieńczono imponującym wahnikiem. Szczerozłoty rotor ma wygrawerowany na powierzchni wizerunek oryginalnej manufaktury marki przy 3 rue de Montbrilant w La Chaux-de-Fonds.
Wszystkie trzy jubileuszowe modele łączy koperta wykonana z różowego, 18ct złota oraz limitacja – każdy oferowany będzie w liczbie 140 egzemplarzy.
Premier B19 Datora 42 140th Anniversary
Kolekcję 140th Anniversary otwiera model Premier – najbardziej elegancka i „cywilna” z propozycji marki. Model Datora 42 ma mierzącą 42 mm kopertę (50 mm lug-to-lug), grubą na 15,6 mm.
Czarny cyferblat okala ring ze skalą tachymetru, od głównej części tarczy oddzielony złotym pierścieniem z podziałką minutową i sekundową. Cztery ułożone symetrycznie tarczki połączono z nałożonymi, arabskimi indeksami godzinowym ze złota. Czas domierzają dwie ołówkowe wskazówki z odrobiną luminowy.
Premier B19 Datora 42 ma w uszach elegancki, błyszczący czarny pasek z aligatora z czarną, pasującą nicią.
Navitimer B19 Chronograph 43 Perpetual Calendar 140th Anniversary
Z wielu względów Navitimer jest znakiem rozpoznawczym Breitlinga i dlatego pewnie ten model właśnie najbardziej ucieszy fanów marki. Ona sama zdaje się podzielać znaczenie Navitimera, bo rocznicowej edycji nadała specjalnego blasku. W 43 milimetrowej, charakterystycznej kopercie, pod wypukłym, szafirowym szkłem, zamknięto bowiem złotą tarczę. Otacza ją czarny, obrotowy pierścień suwaka logarytmicznego, sprzęgnięty z obrotowym, złotym bezelem.
Navitimera B19 Chronograph 43 zestawiono z czarnym paskiem z aligatora, przeszytym białą nicią.
Super Chronomat B19 44 Perpetual Calendar 140th Anniversary
Zdecydowanie najbardziej sportowy z całej trójki, Chronomat B19 to także największy i najodważniej zaprojektowany zegarek w serii. Lekko beczułkowata koperta ma 44 mm średnicy, 53,5 mm lug-to-lug i 15,35 mm grubości. Po jej prawej stronie znalazły się złote przyciski oraz koronka w kształcie cebulki.
Sportowy charakter modelu, którego debiut w kolekcji Breitlinga przypadł na rok 1983, podkreśla obrotowy, masywny bezel z błyszczącą, ceramiczną wkładką i czterema wypustkami. W uszach z kolei zamocowany jest gumowy pasek w formie imitującej bransoletę Rouleaux.
Pod szafirowym szkłem Breitling zaproponował w Chronomacie szkieletowaną tarczę, z widokiem na elementy mechanizmu. Fizyczną część cyferblatu stanowią cztery szare tarczki ze złotymi otoczkami oraz ring z podziałką minutową i złotymi indeksami godzinowymi. Wskazania dopełnia skala tachymetru na lekko nachylonej, wąskiej ramce.
Dostępność i cena
Jak już wspomniałem, wszystkie trzy rocznicowe modele z kalibrem B19 objęte są limitacją po 140 egzemplarzy. Każdy zegarek dostarczony będzie w specjalnym, drewnianym pudełku z przegródkami na trzy zegarki (gdyby ktoś chciał np. kupić całą kolekcję), dodatkowym etui podróżnym i szufladką na akcesoria. Cena jednego zegarka, niezależnie od modelu, to 247 500 PLN.
Dodatkowo każdy kupując zegarek otrzyma spersonalizowany egzemplarz książki „Breitling: 140 Years in 140 Stories”, z okładką prezentującą wybrany model.