Ateliers deMonaco Quantieme Perpetual
Ateliers deMonaco to niezależna manufaktura specjalizująca się w zegarmistrzowskim Haute Horlogerie, bazującym na własnych, mechanicznych kalibrach. Jej najnowsze dzieło „Made In Monaco” to wyjątkowy Quantieme Perpetual – QP-EZ.
Ulokowana w zabytkowym Palais de la Scala, w samym centrum Księstwa Monaco, manufaktura Ateliers deMonaco (albo po prostu deMonaco – jak jest częściej nazywana), to jedna z tych firm na zegarkowej mapie, której głównym celem i polem działania jest tzw. Wielkie Zegarmistrzostwo. Powstające w siedzibie firmy oraz w warsztatach szwajcarskich podwykonawców mechaniczne czasomierze reprezentują najwyższe standardy zegarmistrzowskiej sztuki, zgodnie z bardzo ambitnym motto: „Zawsze marzyliśmy o stworzeniu najbardziej precyzyjnego mechanicznego kalibru na świecie i zmuszeniu najwybitniejszych badaczy do nieustannego dociekania, jak tego dokonaliśmy”.
Do tej pory koronną komplikacją zegarmistrzów deMonaco, pod wodzą Pima Koeslaga, był tourbillon, regulowany do bardzo wysokiego poziomu precyzji, dostępny w kilku wariantach i kolekcjach Carre d’Or i Ronde d’Or. Nowy projekt zegarmistrzów i designarów firmy wziął na warsztat inną zaliczaną do wielkich komplikacji „funkcję” – wieczny kalendarz. Pytanie, w odpowiedzi na jakie powstał model Queantieme Perpetual, brzmiało: „Co możemy poprawić w klasycznym mechanizmie wiecznego kalendarza, od dekad używanym przez inne marki?”.
Jak wiadomo (choć nie wielu z nas miało okazję przekonać się o tym na własną rękę) podstawową wadą większości zegarków wyposażonych w wieczny kalendarz jest dość kłopotliwe ustawianie licznych wskazań, które to są ze sobą zwyczajowo sprzęgnięte i dodatkowo nie przestawiają się wstecz (za wyjątkiem modelu GMT Perpetual od Ulysse Nardin). Kiedy chcemy ustawić taki zegarek (po dłuższym okresie nie noszenia), zazwyczaj wiąże się to albo ze żmudnym procesem kręcenia koronką, albo z obsługą niewygodnych, zintegrowanych w kopercie korektorów (malutkich przycisków), albo wręcz z koniecznością odesłania zegarka do zegarmistrza. Obok niezawodności, precyzji i funkcjonalności, podstawowym celem jaki postawiło sobie deMonaco, było umożliwienie regulacji samego kalendarza w sposób maksymalnie uproszczony i intuicyjny, bez ryzyka uszkodzenia delikatnych komponentów.
Clou modelu Quantieme Perpetual jest opatentowany system EaZy. Pozwala on na bardzo sprawne, bezpieczne i wygodne przestawianie oddzielnie każdego ze wskazań kalendarza. Od strony technicznej patrząc, system aktywowany jest zintegrowanym w koronce przyciskiem, który przestawia wskaźnik regulacji na pożądaną pozycję, widoczną na małej tarczy na godzinie 6. Kolejne pozycje wskazań: dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc i tydzień można następnie łatwo i niezależnie ustawić za pomocą koronki.
Wyposażony w krzemowe koło wychwytowe mechanizm gwarantuje precyzję chodu na poziomie -1/+4 sekundy na dobę. Natychmiastowy system zmiany wskazań kalendarza zapewnia natomiast, że zmieniają się one na kolejny dzień dokładnie w tym samym momencie (w ciągu 2 minut przed lub po północy). Kaliber Quantieme Perpetual EZ Adjust wyposażono w balans o częstotliwości pracy 28.800 A/h i automatyczny naciąg z wahnikiem nakręcającym sprężynę główną w obu kierunkach (tzn. ruch wahnika zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara powoduje naciąg sprężyny). W parze z technicznym zaawansowaniem idzie bardzo unikalna stylistyka dekorowania mechanizmu, widocznego przez szafirowe szkiełko. W oczy rzuca się szczególnie duży, złoty rotor, z wkomponowanym weń herbem Księstwa Monaco. Płyty mechanizmu ozdobione są ciekawym i oryginalnym giloszowaniem, co w połączeniu z polerowanymi krawędziami, złotymi grawerami i niebieskimi śrubkami daje ładną, choć specyficzną kompozycję.
Opakowanie kalibru to wykonana z 18ct. białego lub różowego złota bądź też tytanu koperta o bardzo stonowanych, jak na tego typu zegarek, wymiarach 43×13.1mm. Składająca się z 31 części konstrukcja wykończona jest satynowanymi i polerowanymi powierzchniami. Oba szafirowe szkła chroni obustronny antyrefleks. Całość jest wodoszczelna do 30m.
Wieloelementowa jest także grawerowana tarcza ze szkieletowanymi wskazówkami, nakładanymi indeksami godzinowymi na wewnętrznym, beczułkowatym pierścieniu godzinowym, dużymi zewnętrznymi indeksami rzymskimi, okienkami kalendarza i małą tarczą „regulatora” wskazań połączoną z licznikiem tygodni i okienkiem wskazania roku przestępnego.
Powstanie dokładnie 88 egzemplarzy czasomierza Quantieme Perpetual QP-EZ w tytanie, różowym lub białym złocie. Każdy na skórzanym pasku z aligatora, z zapięciem na zatrzask, ozdobionym logo Ateliers deMonaco.
Video – Ateliers deMonaco
Opracowanie: Łukasz Doskocz