Zegarki damskie Piaget Métiers d‘Art Altiplano Moonphase
Cztery zegarki ze wskazaniami faz Księżyca i cztery pory roku jako inspiracja. Efekt? Biżuteryjne cacko ze skomplikowanym mechanizmem, czyli Altiplano Moonphase.
Wyroby marki Piaget zawsze wyprzedzały swój czas, łączyły luksus i modę. Bardzo płaskie kalibry tworzone w jej warsztatach od lat 50. XX w. były wyjątkowo wytrzymałe, a dzięki wyrafinowanej konstrukcji także łatwe w serwisowaniu. Poza tym, umożliwiały projektantom tworzenie niepowtarzalnych dzieł, przede wszystkim w zegarkach damskich. Pod koniec lat 50. XX w. Piaget słynął z produkcji bardzo płaskich czasomierzy i to one później stały się symbolem firmy. Na przykład kaliber 12P, tj. najbardziej płaski mechanizm z automatycznym naciągiem i mikrorotorem z 24-karatowego złota. Jego wysokość: 2,3 mm nawet dzisiaj robi spore wrażenie. Jako najbardziej płaski mechanizm automatyczny na świecie, wiele lat temu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa.
Przełom twórczy w kolekcjach firmy rozpoczął się na początku lat 60. XX w.: wtedy w ofercie pojawiły się ekstrawaganckie, kolorowe modele. W tamtym czasie Genewa stawała się bogatą, nowoczesną metropolią, którą odwiedzała śmietanka ówczesnej dyplomacji, artyści oraz bogaci ludzie z całego świata. I to właśnie oni nosili zegarki marki Piaget. Do najbardziej znanych klientów firmy Piaget należeli m.in. Roger Moore, Andy Warhol, Cary Grant, Ursula Andress, Lisa Minelli, Elizabeth Taylor, Richard Burton, Sammy Davis, Gina Lollobrigida, Mireille Mathieu i Jackie Kennedy Onassis.
Kilkadziesiąt lat później, bo w 1998 r. marka wypuściła na rynek elegancki model Altiplano, który był dostępny w różnych wersjach.
W tym roku, Altiplano przeszedł kolejną metamorfozę i pojawił się w kolekcji Métiers d‘Art. Każda z czterech pokazanych wersji ma spektakularną tarczę, zrobioną tradycyjnymi technikami emalierskimi i ozdobioną kamieniami szlachetnymi. Proces powstawania tarczy był tak czasochłonny, że zajął aż dwa lata. Za wyjątkowy obraz nieba stworzony z emalii odpowiada tu znana szwajcarska artystka, Anita Porchet.
Na przezroczystym, niebieskim tle widoczne są małe, jasne punkty oraz kolorowe kamienie (m.in. diamenty, różowe szafiry, rubiny, tsaworyty, spessartyny). Ich układ nie jest przypadkowy, ponieważ razem tworzą chiński gwiazdozbiór. Najciekawiej ten fragment tarczy wygląda w ciemności: wtedy pojawia się na nim wizerunek zwierzęcia kojarzonego ze jedną ze stron świata, pór roku i jednym z żywiołów. I tak, niebieski smok symbolizuje wiosnę, wschód i drewno, czerwony ptak – lato, południe i ogień, biały tygrys – jesień, zachód i metal, a czarny żółw – zimę, północ i wodę.
W dolnej części złotej tarczy (jest zrobiona z różowego lub białego złota), pod tym „rozgwieżdżonym” niebem widać duże okno ze wskazaniami faz Księżyca, otoczone różnej wielkości diamentami, szafirami lub granatami układającymi się we wzór imitujący księżycowe promienie. Modele Métiers d‘Art Altiplano Moonphase mają koperty o średnicy 36 mm. Obudowy są zrobione z białego lub różowego złota i ozdobione 48 diamentami o szlifie bagietkowym (ok. 1,63 kr) oraz 12 brylantami (0,11 kr).