Richard Mille RM 71-02 Automatic Tourbillon Talisman [dostępność, cena]
Każdy z nich mieni się prawie tysiącem kolorowych kamieni, ma pasek z metalicznym połyskiem i pochodzi z krótkiej serii. Razem tworzą wielobarwny zestaw utrzymany w dyskotekowych klimatach. Oto Bianca, Carmen, Grace, Gloria, Diana, Donna, Jane, Jessica, Liz i Paloma – dziesięć niezwykłych modeli inspirowanych słynnymi bywalczyniami klubu Studio 54.
Marka Richard Mille lubi zaskakiwać. Jej mechaniczne dzieła często mają awangardowy wygląd i są zrobione z supernowoczesnych materiałów. Od kilku lat, autorką projektów damskich modeli jest Cécile Guenat, córka wspólnika Richarda Mille. Guenat lubi nieoczywiste pomysły: o zaprojektowanej przez nią w 2019 r. kolekcji Bonbon, inspirowanej słodyczami i przywołującej smaki dzieciństwa pisały lifestylowe tytuły na całym świecie. Tym razem, w centrum uwagi projektantki znalazł się słynny klub Studio 54 mieszczący się na nowojorskim Manhattanie. Tam, w drugiej połowie lat 70. XX w. przy utworach grupy Bee Gees z filmu „Gorączka sobotniej nocy” odbywały się szalone imprezy disco, a przed wejściem gromadziły się tłumy. Lista sław regularnie odwiedzających Studio 54 jest bardzo długa (m.in. Woody Allen, Andy Warhol, Paul Newman, Bianca i Mick Jaggerowie, Tina Turner, Diana Ross, Grace Jones, Liza Minelli, Elizabeth Taylor, Karl Lagerfeld, Martin Scorsese). Do historii przeszły też pełne blichtru, wyrafinowane kreacje słynnych bywalczyń Studia 54. To im Cécile Guenat dedykuje dziesięć błyszczących modeli, z których każdy powstał w krótkiej serii składającej się z siedmiu sztuk.
Ich nazwy oraz wygląd przywołują postać, której niepowtarzalny styl oraz charakter posłużyły jako inspiracja: jest więc Bianca (Jagger), Diana (Ross), Donna (Summer) czy Grace (Jones). Dziesięć modeli i dziesięć różnych kombinacji kolorystycznych przy użyciu kamieni, które w takiej ilości po raz pierwszy pojawiają się w zegarkach marki Richard Mille. Są wśród nich m.in.: tsaworyty, kolorowe spessartyny, ametysty, spinele, rubiny, chryzoprazy, opale i szafiry. Kamienie o różnej wielkości są ułożone w geometryczne wzory ozdabiające pierścienie oraz tarcze. Wszystkie modele należą do serii RM 71-02 Automatic Tourbillon Talisman, a zatem na ich tarczach musiały pojawić się talizmany. I tak, hematyt (wersja Gloria) symbolizuje siłę, malachit (wersja Carmen) harmonię i równowagę, lapis lazuli (Diana) przenikliwość, sugilit (Liz) ochronę, a różowy opal (Bianca, Donna) dobre samopoczucie. Ułożenie oraz osadzenie wszystkich kamieni było bardzo czasochłonne, ponieważ jak podaje producent, pożądany efekt uzyskano dopiero po sześciu miesiącach prac. Idealnym dopełnieniem zegarków są dwukolorowe, skórzane paski z metalicznym połyskiem, ozdobione kwiatowymi wzorami w górnej części (nad godz. 12) i geometrycznymi wzorami w dolnej.
Koperta każdej z wersji ma charakterystyczny beczułkowaty kształt (wymiary: 52,20 x 34,40 mm) i jest zrobiona z białego złota o wysokiej zawartości palladu (aż 17 procent), dzięki czemu polerowane powierzchnie ładniej się błyszczą. Z kolei kojarzone z zegarkami marki Richard Mille, masywne śruby, widoczne na pierścieniu oraz szkieletowej tarczy, powstały z wytrzymałego tytanu o dosyć surowym wyglądzie. Tytanowe są też mostki oraz płyta widocznego pod tarczą mechanizmu. Szkieletowany kaliber CRMT1 z automatycznym naciągiem, wahnikiem wysadzanym brylantami oraz tourbillonem (klatka tourbillonu obraca się na godz. 6) powstał we własnej manufakturze i jest pierwszym tego typu kalibrem firmy Richard Mille. Sporym wyczynem dla konstruktorów było dodanie tourbillonu do tak płaskiego i lekkiego mechanizmu (kaliber CRMT1 ma wysokość 6,2 mm i waży zaledwie 8 g). Jest jeszcze jeden szczegół, bardzo przydatny w późniejszym użytkowaniu zegarka. Dzięki specjalnej regulacji, precyzję chodu można dostosować do trybu życia, czyli aktywności jego właścicielki.
Błyszczące i mieniące się różnymi kolorami modele z serii Talisman są niczym luksusowe, dyskotekowe kule, w których każdy nanometr powierzchni został pieczołowicie wykończony i zachwyca poziomem wykonania. Ceny oczywiście zawrotne. Na przykład wersja Jane kosztuje ok. 530 000 EUR (~2 400 000 PLN).