TOP 50 najpopularniejszych marek zegarkowych w 2014 roku
Najpopularniejsze, najczęściej wybierane, najbardziej poszukiwane zegarki na świecie. Nowe, używane i vintage. Oto nasze tegoroczne TOP 50 marek zegarkowych.
Kiedy ponad rok temu wspólnie z Fratellowatches.com i Chronolitycs przygotowaliśmy ranking 50 najpopularniejszych marek zegarkowych świata, nie podejrzewaliśmy, że będzie to najczęściej wyświetlany artykuł w historii portalu. Tym chętniej więc poniżej prezentujemy Wam nowe, aktualne zestawienie na rok 2014. Statystyki (przygotowane specjalnie dla nas przez Chronolitycs) bazują na największym aukcyjnym portalu zegarkowym chrono24.com, który notuje miesięcznie ponad 60.000.000 odsłon. Badany okres to 1 stycznia – 1 października 2014 roku. W przeciwieństwie do rankingu A.D.2012 tym razem uwzględniliśmy bardziej transparentny i logiczny podział na dwa przedziały cenowe (do i powyżej 2.500Euro = 10.000PLN) oraz na zegarki nowe i używane. Osobno także prezentujemy statystyki dla Europy i USA oraz dla zyskujących coraz większą popularność zegarków vintage. Na koniec garść naszych konkluzji.
Polska
Europa
USA
Vintage
Stworzenie wiarygodnego rankingu najpopularniejszych marek zegarkowych jest o tyle trudne, że o ewentualnych wynikach decyduje wiele różnych czynników. Przyjęte przez nas kryteria cenowe i status zegarków dają możliwie najbardziej wymierny obraz tego, jak kształtuje się gust zegarkowych konsumentów, choć podkreślamy, że ranking nie mówi o najlepszych, a o najpopularniejszych markach.
Po raz kolejny widać jak dominującą i praktycznie niepodważalną pozycję ma Rolex – manufaktura, która wygrała wszystkie rankingi w kwocie powyżej 2.500Euro. Swoje miejsce w czołówce list utrzymała także Omega, Breitling, TAG Heuer i IWC Schaffhausen oraz zawsze mocny Patek Philippe i Audemars Piguet. Z punktu widzenia naszego, rodzimego rynku zapewne najbardziej wymierne jest pierwsze zestawienie – czasomierze w budżecie do 10.000 złotych. I tu zapewne za skądinąd miłe niespodzianki należy uznać pozycje Longinesa i Seiko oraz wysokie miejsce Victorinoxa. Nie mniej zaskakująco wypada również zestawienie średniej kwoty, jaką na zegarek planował wydać kupujący na chrono24 Polak. 6111Euro (~25820PLN) to całe 230Euro więcej, niż średnia europejska (5881Euro) i ledwie o 174Euro mniej, niż dużo zamożniejszy klient z USA (6285Euro).
Zegarki vintage to zupełnie odrębne zagadnienie. W naszym kraju rynek ten jest jeszcze w powijakach, ale na świecie stare zegarki zyskują z roku na rok. Tu dominuje bezdyskusyjnie Rolex i Patek Philippe, przedzielone Omegą, która umożliwia posiadanie świetnego „vintage’a” w rozsądnej cenie. Na uwagę zasługuje także 10-ty na liście Tudor – marka, która po swoim odrodzeniu 4 lata temu jest prawdziwym fenomenem rynku aukcyjnego, na którym niezmiennie mocno trzymają się także Heuer (dawny TAG Heuer) i Longines.
Statystyki przygotowała firma Chronolytics.