Tissot PRS 516 Extreme Chronograph Automatic

Zdobienia tarczy, przycisków chronografu i bezela oraz ciekawe dodatki kolorystyczne sprawiają, że nowy Tissot wygląda na zegarek o wiele droższy niż jest w rzeczywistości.

Kiedy miłośnik zegarków Tissot usłyszy hasło „PRS 516” najprawdopodobniej przed oczami stanie mu model w stylu retro, nawiązujący do lat 60. / 70. minionego stulecia, z charakterystycznymi, sporymi otworami w pasku lub bransolecie. Nowy członek kolekcji – PRS 516 Extreme – stanowi przełamanie tych schematów. Ma na nowoczesny wygląd, a występujące w nazwie słowo Extreme („Ekstremalny”) odnosi się raczej do jego gabarytów.

Tissot PRS 516 Extreme Chronograph Automatic
Tissot PRS 516 Extreme Chronograph Automatic

Koperta modelu PRS 516 Extreme (WR100m) mierzy 44mm średnicy i ~15,5mm wysokości. Wykonano ją ze stali, która jest częściowo szczotkowana, a częściowo pokryta czarnym PVD. Jeśli dodamy do tego zdobione przyciski i koronkę, towarzyszące im akcenty kolorystyczne (żółte lub czerwone) oraz karbowany bezel ze skalą tachometru to – w cenie około 3800zł – otrzymujemy bardzo ciekawą stylistycznie propozycję.

Tarcza nowego Tissota to spore, nakładane indeksy wraz z cyframi 12 i 6, trzy centralne wskazówki (godzinowa i minutowa z widocznymi, białymi grotami, a sekundowa z czerwoną końcówką), standardowe liczniki chronografu (30-minutowy i 6-godzinny) oraz tarczka małej sekundy. Ostatnim elementem jest okienko daty, które rozwiązano tu jako wycięty w tarczy łuk, przesłonięty półprzezroczystą warstwą tak, że całkowicie widoczna jest wyłącznie aktualna data.

Pomimo tego, że na cyferblacie wiele się dzieje, całość pozostaje czytelna. I za to Tissotowi należy się wielki plus. Na minus zaliczam aż czterokrotne powtórzenie kolorowej litery T nawiązującej do logo marki (trzy razy na centralnych wskazówkach i raz na koronce).

Różne wersje zegarka PRS 516
Różne wersje zegarka PRS 516

Extreme Chronograph Automatic dostępny jest na skórzanym pasku z charakterystycznymi dla linii PRS 516 otworami lub na gumowym pasku z żółtymi albo czerwonymi brzegami.

Dekiel zegarka PRS 516
Dekiel zegarka PRS 516

Wewnątrz chronionej z góry i dołu szafirowymi szkiełkami koperty umieszczono kaliber ETA C01.211. Werk zapewnia 45 godzin rezerwy chodu i pracuje z częstotliwością 21,600 wahnięć/h. To mechanizm tańszy od Valjoux 7750 i jednocześnie, w tej wersji, słabiej zdobiony. Dlatego Tissot zdecydował się na zastosowanie dekorowanego rotora oraz dekla, który przypomina felgę samochodu.