
Rolex zamyka markę Carl F. Bucherer – koniec ponad 100-letniej historii
Niespełna 2 lata po przejęciu firmy Bucherer, Rolex podjął decyzję o zakończeniu działalności manufaktury Carl F. Bucherer.
W sierpniu 2023 roku świat obiegła informacja o jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dekad w branży zegarkowej – przejęciu Bucherera przez Rolexa. Transakcja obejmowała zarówno prestiżową sieć salonów Bucherer, jak i producenta zegarków, firmę Carl F. Bucherer (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Historia marki Carl F. Bucherer i jej miejsce w zegarmistrzostwie
Historia marki sięga 1888 roku, kiedy to Carl Friedrich Bucherer otworzył swój pierwszy sklep z biżuterią i zegarkami w Lucernie. 31 lat później, w 1919 roku, zadebiutowała kolekcja własnych zegarków. Przez kolejne dekady firma rozwijała się, stawiając na wysoką jakość oraz własne kalibry. W 2007 roku CFB przejął producenta mechanizmów i twórcę komplikacji – założoną przez François-Paula Journe’a, Vianny’ego Haltera i Denisa Flageolleta firmę THA (Techniques Horlogères Appliquées). Oczkiem w głowie stał się z kolei zaprezentowany w 2008 roku werk CFB A1000 z peryferyjnym wahnikiem – rozwiązaniem rzadko spotykanym w zegarmistrzostwie, pozwalającym na wykorzystanie automatycznego naciągu, przy jednoczesnym zachowaniu wglądu w cały mechanizm (rotor go nie zasłania).

Carl F. Bucherer konsekwentnie budował swoją tożsamość jako manufaktura niezależna, ale silnie powiązana z siecią salonów Bucherer. W Internecie często pojawiały się opinie, że aby w salonie Bucherera otrzymać poszukiwany model Rolexa, należało wcześniej kupić zegarki CFB. To z kolei przekładało się na okresy, w których marka była drugą najlepiej sprzedającą się (po Rolexie) w Buchererze. Niestety mimo osiągania imponujących wyników sprzedaży (w najlepszych latach było to między 80 a 100 milionów CHF), całkowite straty wygenerowane przez markę Carl F. Bucherer na przestrzeni lat szacowane są na około 250 milionów franków szwajcarskich.
Rolex kończy działalność marki Carl F. Bucherer
W sierpniu 2023 roku Rolex ogłosił przejęcie Bucherera – jednej z największych sieci sprzedaży luksusowych zegarków, a zarazem wieloletniego partnera handlowego. Decyzję o sprzedaży podjął stojący za sterami firmy od lat 70. XX wieku, 87-letni Jörg Bucherer, który nie posiadał żadnych spadkobierców i zmarł wkrótce pod transakcji, na początku listopada. Przejęcie pozwoliło Rolexowi na większą kontrolę nad dystrybucją swoich zegarków, ale jednocześnie sprawiło, że wielu zaczęło się zastanawiać nad przyszłością marki Carl F. Bucherer, będącej częścią nabytej grupy.

W piątek, 7 lutego 2025 roku, do mediów trafiła informacja, że Rolex postanowił zakończyć działalność manufaktury Carl F. Bucherer. Decyzja pokazuje, że nawet wieloletnia historia i innowacyjne podejście do mechaniki nie zawsze gwarantują długoterminowy sukces. Zegarki CFB uchodziły za dobre jakościowo (kilka z nich mieliśmy okazję przetestować) i ciekawe pod względem projektów oraz rozwiązań technologicznych. Niestety wysokie ceny w połączeniu z brakiem globalnej rozpoznawalności i pożądania sprawiły, że firma nie osiągnęła skali sprzedaży, która przekładałaby się na rentowność i możliwość dalszego rozwoju.