Poradnik prezentowy 2023, czyli co kupić miłośnikowi zegarków
Gdybyście akurat zbierali się za pisanie listu do świętego Mikołaja, spieszymy z pomocą i naszym tradycyjnym poradnikiem prezentowym dla każdego mniejszego i większego zegarkomaniaka.
To ten czas w roku, kiedy Hugh Grant tańczy na Downing Street do utworu Pointer Sisters „Jump (For My Love)”, Bruce Willis kasuje terrorystów w Nakatomi Plaza, Grinch kradnie choinkę mieszkańcom Ktosiowa, a Kevin znowu zostaje sam w domu. Gwiazdka to czas ryby w galarecie, spotkań z rodziną, pierogów z kapustą, przyjaciół, śledzika… no i może jeszcze kawałka sernika. Nie byłoby oczywiście gwiazdki bez prezentów, bo kto nie lubi być obdarowywanym albo obdarowywać bliskich? Mikołaja wypatruje każdy, problemem często jest tylko sam wybór tego, co wpisać mu na świąteczną listę życzeń. Jeśli tak jak my macie z tym kłopot, może zadanie ułatwi nasz coroczny poradnik prezentowy. Kierujemy go szczególnie do pasjonatów zegarków, choć samych czasomierzy w naszym zestawieniu nie znajdziecie. Są za to inne pomysły – na każdą kieszeń.
Jeśli któraś z naszych podpowiedzi przypadnie Wam do gustu i znajdzie się po choinką, dajcie znać w komentarzach. A jeśli szukacie czegoś niekoniecznie zahaczającego o temat zegarków, polecamy obszerny i pełen ciekawych pomysłów poradnik prezentowy zaprzyjaźnionego z nami Mr.Vintage, czyli Michała Kędziory.
Szkatułka na zegarki – Zara Home
Problemem wielu kolekcjonerów jest w pewnym momencie to, jak estetycznie przechowywać swoje zegarki. Z pomocą przychodzi niespodziewanie Zara i jej dział akcesoriów i gadżetów do domu. Drewniana skrzynka na 5 zegarków ma przyjemne, lniane wnętrze w beżowym kolorze i szklaną witrynę, przez którą można podziwiać swoje skarby. Z pewnością na półce będzie wyglądać bardzo elegancko.
Więcej o szkatułce – TUTAJ
Książka „Millenium Watch Book: Chronographs”
Dobra książka pod choinką to zawsze dobry pomysł, szczególnie kiedy jest ładnie wydana i zawiera zestaw ciekawych informacji. O „Millienium Watch Book” pisaliśmy już kiedyś na CH24, a od czasu jej premiery pojawiło się jeszcze kilka wydań, poświęconym różnym komplikacjom i typom zegarków. My, jako absolutni fani chronografów, polecamy wydanie dedykowane stoperowi, z 200 stronami wypełnionymi historią, najciekawszymi modelami i ciekawostkami. A gdyby wiedzy było Wam mało, możecie sięgnąć po całą serię.
Więcej o książce – TUTAJ
Pasek do zegarka Delugs „Delcro”
Nic tak nie odmienia oblicza zegarka, jak umiejętnie dobrany do niego pasek. Jednym odkryć tego roku są paski typu „velcro”, czyli tekstylne paski na kształt NATO, zapinane na rzep. Ich wygoda jest nie do przecenienia, a forma zapięcie pozwala na wręcz idealnie dopasowanie do nadgarstka, którego nie da nawet najdoskonalsza mikroregulacja. Paski „Velcro” – sprytnie nazwane „Delcro” – wprowadziło właśnie do swojej oferty firma Delugs. Dostępne są w aż 13 kolorach i z pewnością na każdym sportowym i casualowym zegarku będą wyglądały znakomicie.
Więcej o pasku – TUTAJ
Zestaw do czyszczenia zegarków AIS
Utrzymanie zegarka w czystości albo – w razie konieczności – jego wyczyszczenie, tylko z pozoru wydaje się rzeczą łatwą. Woda i mydło rozwiązują problem tylko pobieżnie, a do wyczyszczenia większych zabrudzeń przyda się coś bardziej profesjonalnego. AIS proponuje wygodne zestawy do bezpiecznego czyszczenia z miękką szczotką i preparatem, który usunie nieczystości nawet z trudno dostępnych zakamarków. ChronoPen nadaje się do praktycznie każdego typu koperty, a w zestawie znajdziecie także szmatkę do wytarcia zegarka po myciu.
Więcej o zestawie do czyszczenia – TUTAJ
Znaczki pocztowe NOMOS
Jeśli mechaniczne zegarki są w cyfrowym świecie anachronizmem, to z pewnością nie mniejszą ekstrawagancją jest dziś pisanie listów czy wysyłanie pocztówek. Ekstrawagancja to jednak smakowita, bo zwłaszcza teraz, w zalewie nieustannie płynących maili, chatów i wirtualnej rzeczywistości, napisany odręcznie list czy kartka jest przejawem klasy i szczerej sympatii. Znaczki na listy od Nomosa co prawda ważne są tylko w Deutsche Post, ale prawdziwemu zegarkomaniakowi i tak powinna zakręcić się łezka w oku.
Więcej o znaczkach – TUTAJ
Skrzynka Peli-Case na zegarki „Fratellowatches”
Dla bardziej wymagających kolekcjonerów, którzy funkcjonalność oraz bezpieczeństwo stawiają ponad walory estetyczne (coś jak zasada „form follows function” w zegarkach), idealnym sposobem na przechowywanie kolekcji może okazać się wykonana z tworzywa sztucznego skrzynka Peli-Case w wersji Elements. Odporne na uszkodzenia zewnętrze i miękka, gwarantująca stabilność gąbka w środku sprawiają, że Peli-Case sprawdzi się w praktycznie każdej sytuacji i okolicznościach przyrody. Całość jest wodoszczelna i pyłoszczelna zgodnie z normą z IP67, zamykana na dwa zatrzaski i dostępna w wersji na 3, 6 albo 10 zegarków, w sklepie naszych znajomych z Fratellowatches. Ten pierwszy wariant można dodatkowo wybrać w jednym z kilku kolorów.
Więcej o skrzynce – TUTAJ
Książka „G-SHOCK 40th Anniversary Book”
Historie zegarków zwyczajowo bywają długie i równie fascynujące, ale niektóre modele zapisały się w annałach mimo relatywnie krótkiego stażu. G-Shock na rynku obecny jest od raptem 40 lat, a mimo swojej elektronicznej duszy i plastikowego zewnętrza bez dwóch zdań nosi miano kultowego. Album opisujący te cztery krótkie dekady istnienia G-Shocka i jego niezliczonej ilości modeli, zainteresować powinien nie tylko fanów japońskiej marki i niezniszczalnego zegarka z podświetlanym ekranem.
Więcej o książce – TUTAJ
T-Shirt “Omega Speedmaster”
Nieco zegarkowych detali w codziennej garderobie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. I choć nie rekomendujemy może noszenia koszulek z krótkim rękawem do garnituru, na każdą inną okazję nada się idealnie. T-shirty (oraz bluzy) z zegarkowymi grafikami od kilku lat przygotowuje nasz dobry znajomy Jan Lidmansky. W tym roku wybór padł na kultową Omegę Speedmaster ujętą w grafice autorstwa Richarda Svitavskiego, a cały dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc dzieciom objętym programem Klokanek (czymś na kształt sierocińców dla najbiedniejszych).
Więcej o t-shircie – TUTAJ