Mido Commander Shade – Basel 2018

Jest produkowany nieprzerwanie od ponad 50 lat. Ma hipsterski wygląd w stylu vintage, a rozmiar jego koperty jest na tyle mały, że zegarek dobrze wygląda też na damskim nadgarstku. Oto uniseksowy Commander Shade.

Pierwsza wersja modelu Commander trafiła na rynek w 1959 r. i od tamtej pory zegarek wciąż jest produkowany, mimo że zmieniały się czasy i obowiązywały różne trendy. Kilka lat temu wróciła moda na zegarki w stylu retro, a w tym roku popularność tego stylu osiąga chyba swoje apogeum (chociaż tak wydawało się już rok i dwa lata temu), więc Commander Shade jest jak najbardziej na czasie.

Mido Commander Shade
Mido Commander Shade

W nowej wersji, projektanci z firmy Mido połączyli elementy stylistyczne z różnych epok: akrylowe szkło, a także wygląd i średnica stalowej koperty (37 mm) przypominają pierwowzór z lat 50. XX w., a oryginalna tarcza (jaśniejsza na środku i ciemna na obrzeżach) jest podobna do tarczy stosowanej przez Mido w 1979 r. Uwagę zwracają przede wszystkim nietypowe, podwójne indeksy godzinowe (polerowane i pokryte czarnym lakierem) – ten detal podobno odnosi się do czterech podstaw, na których jest wsparta konstrukcja wieży Eiffla. Przy każdym indeksie widać małą kropkę: jest pokryta masą świecącą (podobnie jak wskazówki), co w ciemności bardzo ułatwia odczytanie czasu. Wskazówki wyglądają tu jak przedłużone indeksy godzinowe, więc widać konsekwencję projektantów. Do tego dochodzi ciekawy efekt ombre, czyli cieniowany kolor tarczy: od jasnoszarego po prawie czarny na obrzeżach. Na tym tle bardzo wyraźnie widać indeksy godzinowe, wskazówki oraz podwójne okno na godz. 3 dla wskazań datownika i dnia tygodnia (także zaznaczone polerowaną ramką). Dzięki tak zaprojektowanej tarczy i plecionej bransolecie typu Milanaise, zrobionej z satynowanej stali, Commander Shade kojarzy się ze stylem lat 70. XX w. Jako napęd posłużył w nim nowoczesny, automatyczny mechanizm (ETA 2836-2) z 38-godzinną rezerwą chodu. A zatem trochę designu, trochę mechaniki.

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Mido Commander Shade

Producent Mido
Nazwa modelu Commander Shade
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu ETA 2836-2
Rezerwa chodu (h) 38
Tarcza cieniowana - od jasnoszarego po prawie czarny
Koperta stal
Średnica (mm) 37
Pasek bransoleta