Luksus – Mapa etyki
Zasady stałego rozwoju i sprawiedliwego handlu, są coraz częściej stosowane przez wielkie marki.
„Kto jeszcze chce wydać tysiące franków za produkt brudnej marki?” To pytanie zostało zadane w raporcie WWF pt. Deeper Luxury. Został on oparty na kilku badaniach wśród konsumentów produktów luksusowych i pokazuje o ile ich postawy uległy zmianie na początku XXI wieku. „Pokazanie się z przedmiotem znanej marki, niezależnie od tego czy będzie to torba, zegarek, czy biżuteria, wciąż jest symbolem sukcesu i osiągnięć. Ale ten sukces nie może pochodzić z eksploatacji przyrody i ludzi. Należy zintegrować wartości zrównoważonego rozwoju biznesu z jego społeczną i środowiskową odpowiedzialnością.” Ta ewolucja nie ma miejsca tylko na Zachodzie, ale także w krajach azjatyckich, gdzie młode pokolenie jest zdecydowanie bardziej zaniepokojone etyką niż osoby starsze.
Klasyczna opozycja między konsumentami produktów, egoizm i hedonizm, nie dbanie o innych i o środowisko, należą do przeszłości. „Moi klienci są coraz bardziej świadomi, w tym dzięki takim filmom, jak” Krwawy diament”- zauważa Veerle van Wauwe, założyciel Transparency SA z siedzibą w Genewie. Jego sklep jubilerski specjalizuje się w sprzedaży produktów etycznych – Klienci zadają wiele pytań i chcą wiedzieć, skąd pochodzi diament, który sprezentują swojej żonie.” Chaussepied Charles, Dyrektor Konsultingu Piaget, dodaje: „Luksus symbolizuje rzadkość, doskonałość i wiedzę. Nie można mówić o doskonałości nie robiąc nic poza tym. To kwestia logiki i pełnego zaufania w relacjach z naszymi klientami.”
W ostatnich latach spora grupa producentów dóbr luksusowych zainwestowała w bardziej etyczną produkcję. Należy do nich przede wszystkim LVMH, który jest pionierem w dziedzinie ochrony środowiska. „Zajęliśmy się problemem na kilku poziomach” mówi Sylvie Benard, Dyrektor Ochrony Środowiska w LVMH. „Przebadaliśmy wszystkie nasze procesy produkcyjne, prześledziliśmy nasze surowce, rozstrzygnęliśmy problemy z logistyką i transportem. Jednocześnie dużo zainwestowaliśmy w szkolenia naszych pracowników. Wszystko to jest niezbędne, ponieważ stwarza więź zaufania z naszymi klientami, którzy mogą być dumni, że noszą nasze marki.”
Marka Piaget (Richemont Group), również ze swojej strony rozpoczęła działania przeciwko zbyt dużej emisji CO2, marnowania wody i zbyt dużej ilości podróży pracowników. „Jesteśmy już prawie neutralni w kwestii zanieczyszczeń CO2” – ogłosił z dumą Charles Chaussepied. Jednak największą bitwą firmy jest teraz kontrolowanie kamieni szlachetnych. „Należymy do wielu organizacji, by śledzić cały łańcuch produkcyjny, najefektywniej, jak możemy. W sprawie diamentów podpisaliśmy Konwencję Kimberley i chcielibyśmy stosować te same zasady również w stosunku do innych kamieni szlachetnych.
Mimo tych przykładów, inne marki walczą o uwzględnienie wartości etycznych w ich procesach produkcyjnych. W ostatnich edycjach BaselWorld, wiele organizacji pozarządowych wielokrotnie krytykowało warunki pracy, w których pracują osoby zajmujące się polerowaniem kamieni, jak i osoby niepełnoletnie. „Istnieją już pewne konwencje, ale nadal jest zbyt wiele nielegalnego handlu”, powiedział Daniele Gosteli z Amnesty International. Organizacji krytykującej przede wszystkim bierność niektórych marek. „To przyćmiło wizerunek naszego zawodu”- stwierdził Veerle van Wauwe, który zorganizował kilka wykładów na ten temat podczas BaselWorld. Poprawa śledzenia kamieni oraz warunków pracy nieletnich, nie jest ani droga ani bardzo trudna. Wymaga przede wszystkim odwagi i determinacji. Wierzę, że producenci wyrobów luksusowych mają wiele do zyskania posiadając wartości etyczne. Tego wymaga przyszłość i wiarygodność.”
Tłumaczenie : Magdalena Kossakowska