Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ
Nowy, limitowany do 200 egzemplarzy Jaeger-LeCoultre to pokaz możliwości specjalistów od szkieletowania, grawerowania i emaliowania. Zegarek nawiązuje do kieszonkowego modelu Grande Complication z 1928 roku.
Tegoroczna „moda” na szkieletowanie nie ominęła manufaktury z Le Sentier. Dominique Vuez, mistrz grawerowenia w manufakturze Jaeger-LeCoultre odpowiadający za część prac nad modelem Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ powiedział: „To naprawdę sztuka, aby usunąć tyle 'wnętrzności’ ile się da, nie wpływając przy okazji na jakość pracy mechanizmu”.
„Nasi klienci chcą widzieć najwięcej detali. Jednak podczas szkieletowania musimy działać w taki sposób, aby ani sztywność, ani niezawodność całej konstrukcji nie zawiodły właściciela w przyszłości.”
Dominique rozpoczynał pracę nad modelem Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ od zagłębienia się w dokumentację dotyczącą mechanizmu 876. Na tej podstawie określił, które elementy mogą być bezpiecznie przebite, a które można odciąć. Następnie – we współpracy z zegarmistrzami z pracowni Complications Horlogères – na szkicach ustalono i przedyskutowano wszystkie szczegóły. Vuez to człowiek z bogatym, wieloletnim doświadczeniem w szkieletowaniu – nauki pobierał od poprzednich mistrzów w JLC, gdzie preferuje się przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie.
Po stworzeniu planu zegarmistrzowie biorą się do pracy, polegającej na ręcznym usuwaniu nadmiaru materiału z mechanizmu. Proces jest żmudny, długotrwały i nieodwracalny – wystarczy jedna drobna pomyłka, by zniweczyć tygodnie siedzenia za biurkiem. W kolejnych etapach elementy poddawane są fazowaniu, polerowaniu i misternemu, ręcznemu grawerowaniu.
Dalsza część prac skupia się na ozdobieniu dwóch ringów z białego złota – jednego widocznego od strony tarczy, a drugiego od strony przeszklonego dekla. W pierwszej fazie są one pokrywane niebieską, półprzezroczystą emalią (w technice grand feu “champlevé”). Odpowiedzialny za ten dział mistrz emaliowania Miklos Merczel rozpoczyna od nakładania emalii małym pędzelkiem. Następnie całość umieszcza się w specjalnym piecu (o temperaturze od 800 do 820 stopni Celsjusza), a proces powtarza do momentu otrzymania pożądanej barwy. Tak stworzona powierzchnia jest następnie polerowana diamentowym proszkiem. Emaliowanie to wyjątkowo trudne i wymagające dużej cierpliwości zadanie. Stworzenie dwóch ringów do jednego zegarka zabiera najbardziej doświadczonemu pracownikowi manufaktury JLC dwa dni.
Tak przygotowane – szkieletowane, grawerowane i emaliowane – elementy wędrują na końcu na biurko zegarmistrza, który łączy je w jedną całość. Gotowy zegarek, zanim trafi na sklepową witrynę, przechodzi jeszcze liczne testy, które sprawdzają zarówno jego wytrzymałość jak i dokładność.
Model Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ pozwala na odczyt dnia/nocy (godz. 1), rezerwy chodu, która wynosi 8 dni (na godz. 11) oraz wskazań wiecznego kalendarza i faz Księżyca. Za poprawną pracę całości odpowiada złożony z 262 części, ręcznie nakręcany kaliber 876SQ (28.800 wahnięć/h). Wszystko zamknięto w 42mm kopercie z białego złota o wodoszczelności 50m.
Za inspirację do stworzenia Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ posłużył model kieszonkowy sprzed 80 lat.