Casio G-Shock GMW B-5000 – jubileuszowe wersje ikony w stali i „złocie” [cena]

Kultowy G-Shock obchodzi w tym roku 35. urodziny. Król elektronicznych zegarków po raz pierwszy doczeka się wersji modelu 5000 w całości wykonanej ze stali albo stali powleczonej żółtym złotem.

Pewnie wielu z Was często zastanawiało się, czemu na CH24.PL nie piszemy nic o Casio G-Shock, zegarku, który zdecydowanie dorobił się statusu ikony. Staramy się skupiać wyłącznie na zegarkach mechanicznych, ale – choć ten stan rzeczy zdecydowanie nie ulegnie zmianie – dla G-Shocka wręcz wypada zrobić wyjątek. W 1983 roku filigranowy Kikuo Ibe wymyślił w swoim japońskim studio zegarek, który zrewolucjonizował zegarkowy świat. Pewnie gdy wyrzucał prototyp z trzeciego piętra fabryki Casio (w myśl koncepcji, że zegarek ma wytrzymać upadek z 10 metrów, wytrzymać 10 atmosfer ciśnienia i pracować 10 lat na jednej baterii), nie zdawał sobie sprawy, że zapisuje się złotymi zgłoskami w historii naręcznego pomiaru czasu. Pierwszy model, wypuszczony na rynek dokładnie w roku moich urodzin, ochrzczono symbolem DW-5000C.

Casio G-Shock DW 5600
Casio G-Shock DW 5600

Do zeszłego roku wyprodukowano astronomiczne 100.000.000(!) egzemplarzy – jest więc spora szansa, że ktoś z Waszych znajomych (albo wy) ma jeden z nich na ręku. Dokładnie ten model – w najbardziej tradycyjnej, czarnej wersji (Ref. DW-5600E) – nosi nasz fotograf Marcin, i mimo ciągłych sugestii z naszej strony, raczej nie zamieni go na nic innego… no, chyba że na jedną z dwóch rocznicowych wersji na 35-lecie serii.

Casio G-Shock GMW B-5000
Casio G-Shock GMW B-5000

Na tegorocznym Baselworld japońska manufaktura pokazała światu i swojej gigantycznej grupie fanów dwie referencje modelu 5000, opakowane w całości w stal. Nielimitowana wersja bazowa ma kopertę i bransoletę zrobioną z wypolerowanej na błysk oraz satynowanej stali. Limitacja (o bliżej nieokreślonym wymiarze) to stal pokryta w powłoką PVD w kolorze żółtego złota. Obie referencje mają 49,3 x 43,2 mm plus 13,1 mm grubości i WR 200m. Stal lekka nie jest, więc w przeciwieństwie do zrobionego z tworzywa tradycyjnego G-Shocka 5000, ten stalowy waży porządne 167g. Tak jak plastikowy G-Shock, tak i te są – jak sama nazwa zasadnie sugeruje – odporne na wstrząsy i uszkodzenia. To z kolei zasługa specjalnej wkładki z tworzywa, umieszczonej między mechanizmem a kopertą.

Casio G-Shock GMW B-5000
Casio G-Shock GMW B-5000

Technicznie GMW B-5000 to ładowany solarnie (światłem) elektroniczny mini-komputer z monochromatycznym wyświetlaczem i szeregiem funkcji, na czele z czasem we wszystkich strefach, stoperem dokładnym do 1/100 sekundy, alarmem i kalendarzem. Dzięki Bluetooth zegarek łączy się z aplikacją w smartfonie i sam, automatycznie ustawia aktualny czas. Jest także specjalna funkcja, która pozwala zlokalizować zgubiony telefon (pod warunkiem, że znajduje się on nie dalej niż 2 metry od zegarka). W pełni naładowana energią bateria pozwala na 22 miesiące pracy.

Stalowy Casio G-Shock GMW B-5000 kosztuje 2.500PLN. Złoty jest nieznacznie droższy – 2.999PLN. Dostępna, choć nie w naszym kraju, będzie także wersja w czarnym PVD i stalówka na pasku z tworzywa.

Casio G-Shock GMW B-5000

Producent Casio
Nazwa modelu G-Shock GMW B-5000
Mechanizm kwarcowy
Koperta stal lub stal pokryta złotem
Średnica (mm) 49,3 x 43,2
Wysokość (mm) 13,1
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta