Basel 2013: HYT H2
Vincent Perriard i jego team kontynuują przygodę z hydromechanicznym zegarmistrzostwem nowym, limitowanym modelem o nazwie… H2.
Innowacyjność jest z pewnością jednym z częściej używanych terminów w odniesieniu do współczesnego zegarmistrzostwa. Przybiera różne formy, od tych stricte technologiczno-mechanicznych, przez stylistyczne aż po połączenie obu w zupełnie nowej, niespotykanej wcześniej formie. Doskonałym tego przykładem jest marka HYT i jej hydromechaniczna koncepcja zegarmistrzostwa, zaprezentowana po raz pierwszy na ubiegłorocznym BaselWorld. Debiutancki model – H1 – zaproponował wykorzystanie w mechanicznym zegarku hydromechaniki, czyli mówiąc wprost cieczy. Ponieważ pomysł od początku zakładał możliwość dalszego rozwoju, na drugie dziecko HYT nie trzeba było długo czekać. H2, kolejna kreacja ekipy dowodzonej przez Vincenta Perriarda, to już poważniejsze zegarmistrzowskie dzieło, stworzone razem z APRP (Audemars Piguet Renaud et Papi).
APRP ze stojącym na czele Giulio Papim, to specjalistyczne laboratorium zegarmistrzowskie Audemars Piguet, odpowiedzialne za największe zegarkowe komplikacje nie tylko dla manufaktury AP, ale i szeregu innych marek na czele z Richardem Mille i, od teraz, także HYT. Z kombinacji obu podmiotów powstał kaliber stanowiący clou limitowanej w ilości 50 sztuk serii H2.
Hydromechaniczny moduł H2 ze szklaną rurką i dwoma umieszczonymi tym razem w układzie V mieszkami (odpowiedzialnymi za przepływ cieczy) pełni, tak jak poprzednio, rolę wskazania godziny. Do niego dołożona jest duża, centralna wskazówka minutowa, selektor funkcji koronki (T-N-W, na godz.3) i wskazanie temperatury płynu (na godz.9). To ostatnie pozwala określić optymalny dla znajdującej się w rurce cieczy zakres temperatury.
Ostatni element zarówno mechanicznej, jak i wizualnej konstrukcji H2 to duże, widoczne na godz.12 koło balansowe z pełnym, tytanowym mostkiem (z powłoką PVD). Jego stabilną pracę zabezpiecza potężna, 8-dniowa rezerwa chodu (pełne 192h) uzyskiwana z widocznych na spodzie mechanizmu dwóch bębnów sprężyny głównej. Wspomniany balans tyka z częstotliwością 21.600 A/h, a całość pracuje na 28 kamieniach.
HYT H2 oferowane będzie w pokaźnej, mierzącej 48.8mm średnicy i 17.9mm wysokości kopercie z tytanu powleczonego czarnym PVD z dwoma szafirowymi szkiełkami, z antyrefleksem. Każdy z 50 egzemplarzy modelu otrzymał pasek z połączenia gumy i skóry aligatora w kolorze antracytowym (czyli szarym).
Opracowanie: Łukasz Doskocz