Basel 2013: CERTINA DS Eagle Chronograph
Detale w kolorze czerwonym oraz dokręcany pierścień lunety z elementami z włókna węglowego to tylko niektóre z wyróżników przesądzających o mocno sportowym charakterze nowej Certiny.
W 2013 roku Certina została oficjalnym partnerem i chronometrażystą serii WRC – Rajdowych Mistrzostw Świata – organizowanych przez FIA. Poprzez ten alians marka potwierdziła tylko, jak istotną część jej działalności stanowi związek ze sportami motorowymi. Być może nie wszyscy pamiętają, ale już w latach 2002 – 2005 szwajcarski producent wspierał kierowców takich jak Petter Solberg czy Colin McRae.
Zegarkiem, który nie jest co prawda dedykowany współpracy z WRC, ale nawiązuje bezpośrednio do sportów motorowych, jest zaprezentowany właśnie model DS Eagle Chronograph. Dużą, 46mm kopertę czasomierza wykonano ze szczotkowanej i polerowanej stali. W jej wnętrzu znajdzie się kwarcowy mechanizm ETA G10.961 oddzielony od nadgarstka przyszłego właściciela pełnym, dokręcanym deklem, ozdobionym logotypem marki z żółwiem. „Od góry” zamontowano szafirowe szkiełko z podwójnym antyrefleksem.
Opisując kopertę nie można pominąć detali takich jak dokręcany pierścień lunety z wstawkami z włókna węglowego czy barwiona na czarno w technologii PVD osłona koronki i przycisków chronografu. Koronkę sygnowano dodatkowo monogramem „DS”, który odnosi się do zabezpieczenia Double Security Concept stosowanego przez markę Certina w zegarkach o dużej wytrzymałości i wodoodporności (tu WR wynosi 200m). Ponadto zarówno koronkę jak i przyciski chronografu otaczają czerwone ringi. Zadbano nawet o szczegóły takie jak pokryte czarną powłoką PVD śrubki mocujące gumowy, zakończony dużą sprzączką pasek.
Po czarnej tarczy poruszają się szkieletowane wskazówki – za wyjątkiem centralnego, czerwonego sekundnika chronografu – o charakterystycznym kształcie (większość z nich, podobnie jak nakładane indeksy, wypełniono Superluminovą). Widoczne na cyferblacie tarczki to liczniki 12-godzinny i 60-minutowy oraz 24-godzinne wskazanie czasu w drugiej strefie (GMT). Ich powierzchnia jest gładka, co kontrastuje z pozostałą częścią cyferblatu, ozdobioną wzorem Clou de Paris. Odczyt daty umożliwia okienko umieszczone na godz. 6.
opracowanie: Tomasz Kiełtyka