Audemars Piguet Royal Oak Offshore Michael Schumacher
Trzy specjalne, limitowane modele chronografu Royal Oak Offshore honorują postać najważniejszego ambasadora manufaktury z Le Brassus i jednego z najwybitniejszych kierowców wyścigowych wszech czasów.
„Audemars’a Piguet odkryłem 15 lat temu, dzięki wprowadzeniu Jeana Todta, wtedy szefa teamu Scuderia Ferrari. Już wcześniej doceniałem subtelne połączenie zegarków i świata motoryzacji, ale to dopiero moment poznania Audemars Piguet, a szczególnie model Royal Oak, uświadomił mi ich popularność wśród kierowców wyścigowych. Od tego dnia zostałem fanem AP, nieustannie fascynując się kombinacją designu, ręcznego wykonania, funkcjonalności i innowacyjności, które wyróżniają zegarki marki spośród całej reszty. Współtworzenie specjalnego modelu Royal Oaka to prawdziwy zaszczyt. Podobnie jak użyczenie mu mojego imienia” – Michael Schumacher.
Żyjąca i ciągle ścigająca się legenda F1 – Michael Schumacher (7-krotny Mistrz Świata) – został oficjalną twarzą manufaktury Audemars Piguet (AP) w listopadzie 2010 roku – pisaliśmy o tym wydarzeniu TUTAJ. Tylko kwestią czasu pozostawało – co w branży jest niemal zasadą – stworzenie dedykowanej Niemcowi kolekcji zegarków, bezpośrednio sygnowanych jego imieniem.
Zbliżający się powoli ku końcowi, pełen ekscytacji sezon 2012 cyklu wyścigowego Formula 1 będzie ostatnim w karierze Schumachera (za sterami bolidu Mercedes GP zastąpi go Louis Hamilton). Ostatni raz „Schumi” zasiądzie w ciasnym bolidzie Mercedesa podczas GP Brazylii na torze Autodrome Jose Carlos Pace w Sao Paulo 25 listopada. Następnego dnia jego imponująca kariera przejdzie do historii, choć, jak podkreślają wybitni sportowcy, zacznie się nowe, normalniejsze i spokojniejsze życie. Nieco na osłodę ostatnich przypływów wyścigowej adrenaliny Schumacher będzie teraz paradował z własnym zegarkiem.
Dedykowany model to, zgodnie ze sportowo-wyścigowym duchem, Offshore Chronograph, a właściwie 3 modele, rozróżnione materiałowo. Elementy spajające je wszystkie to 44mm koperta, czarny bezel z kompozytu zwanego Cermet (7 razy twardszego od utwardzanej stali) z 8 sześciokątnymi śrubami, duża tytanowa osłona ceramicznych przycisków, stylizowana koronka z czerwonym logo AP, szara tarcza z motywem Mega Tapisserie i gumowy pasek, mocowany dwiema parami tytanowych łączników. Podstawową różnicę poszczególnych wersji stanowi materiał koperty – tytan, różowe złoto lub platyna. Z każdym z nich wiążą się drobne detale, jak wkładki przycisków stopera czy kolor małych totalizatorów tarczy (czarny lub niebieski). Wspólny jest również nowy kształt wskazówek (inspirowanych sylwetką bolidu) i czarny dysk datownika z czerwoną czcionką.
Choć przyzwyczajeni jesteśmy, że tzw. „dedykowane” edycje czasomierzy często agresywnie nawiązują do osoby czy wydarzenia, którym zostały poświęcone (widoczne logo, kolory, podpis itp.) zadziwiająca powściągliwość stylistów AP sprawiła, że jedyny detal jaki bezpośrednio odnosi się do osoby Michaela Schumachera, to 7 małych gwiazdek wkomponowanych w pierścień tachymetru. 2 niebieskie symbolizują mistrzostwa zdobyte z teamem Benneton (1994 i 95), 5 czerwonych to triumfy za sterami Ferrari (2000 – 2004).
Odwrócenie zegarka tyłem do przodu odsłania ukryty pod szafirowym deklem automatyczny kaliber 3126/3140, oczywiście w pełni in-house’ową konstrukcję Audemars Piguet. Mechanizm to, jak przystało na manufakturę Haute Horlogerie, silnik topowy, technicznie i wizualnie zarazem. W pełni nakręcony pracować będzie przez 55 godzin. Balans typu Gyromax, ochroniony pełnym mostkiem (zwiększającym stabilność) pracuje z dość wolną jak na chronograf częstotliwością 3Hz (21.600 A/h), a całość złożono z 365 elementów, w tym 59 kamieni.
Długa lista dekoracji obejmuje m.in. pasy genewskie, perłowanie, ścięte i polerowane wpusty polerowanych śrubek, ręcznie fazowane oraz polerowane krawędzie mostków i wreszcie specjalny wahnik. Ten wykonano z 22ct złota i powleczono antracytową powłoką galwaniczną. Dwa wycięte w nim elementy nawiązują do wlotów powietrza „NACA” w samochodach sportowych, zaś środkową część zdobi wytłoczone logo Audemars Piguet i sygnatura Schumachera – „MS”.
W Le Brassus wykonane zostanie 1600 chronografów RO Offshore Michael Schumacher: 1000 tytanowych, 500 w różowym złocie i 100 w drogocennej platynie. Mimo, że nigdy nie byłem fanem specyficznej szkoły jazdy Schumachera, jego talent jest niemal tak niepodważalny jak klasa poświęconych mu czasomierzy. Stylistyka ROO MS jest równie specyficzna co agresywny driving kierowcy, ale z pewnością znajdzie swoje szerokie (znacznie przekraczające wielkość limitacji) grono zwolenników.
Opracowanie: Łukasz Doskocz