Historia i filozofia Rado

Historia i filozofia

RADO
RADO

Przepis na sukces

W krótkim okresie czasu, szwajcarskiemu producentowi zegarków firmie Rado, udało się stworzyć rozpoznawalną, światową markę. Obecnie, ludzie na całym świecie kojarzą nazwę Rado z zegarkami o nieporównywalnym designie. „Sukces Rado polega na wyznawanej przez firmę filozofii: pionierski duch, ciągłość i koncentrowanie się na ludziach. Oznacza to odwagę w wytyczaniu nowych dróg, a także chęć bycia innym niż wszyscy – a w konsekwencji wierność tej odmienności i determinację w dążeniu do wybranego celu.” Te słowa, wypowiedziane przez założyciela Rado, Dr Paula Lüthi, są niezmiennie istotne dla firmy. „Nie chcemy produkować zwykłych zegarków, które zaspokajają powszechne gusta. Nasze zegarki powinny mieć potencjał, aby stać się klasyką ze względu na ich zindywidualizowaną formę i odporne na zarysowania materiały,” mówi Prezes Rado Roland Streule, „lub mówiąc inaczej, powinny to być zegarki, które są piękne i pozostaną piękne. Zegarki wykonane z odpornych na zarysowania materiałów, posiadające rozpoznawalny design”.

Krótkie spojrzenie w przeszłość

W roku 2002 firma Rado świętowała 45 lat produkcji zegarków oraz prawie 40-letnią historię sukcesów legendarnego ‚DiaStar’, pierwszego na świecie zegarka odpornego na zarysowania. W roku 1957, po czterech dekadach bycia dostawcą mechanizmów zegarkowych, ówczesna firma Schlup & Co. wprowadziła na rynek swoją pierwszą kolekcję zegarków pod nazwą ‚Rado’. Dokładnie pięć lat później wraz z owalnym, odpornym na zarysowania zegarkiem ‚DiaStar’, położono fundament pod wyjątkową historię sukcesu firmy.

Cała ta historia miała swój początek w chwili, gdy ówczesny główny projektant Rado, Marc Lederrey, wystąpił z całkowicie nowym pomysłem. Irytowało go, że złote i stalowe zegarki są piękne na początku, ale często, nawet po kilku dniach użytkowania, pojawiają się na nich zadrapania i trzeba je stale polerować. W tym czasie, spieki węglikowe wykonane z węglika wolframu i tytanu były jedynymi znanymi materiałami posiadającymi niezwykle wysoką wytrzymałość i były często wykorzystywane do produkcji narzędzi i wyspecjalizowanych nowoczesnych urządzeń. „Naprawdę dużym osiągnięciem byłoby zrobienie zegarka z takiego materiału”, zasugerował Lederrey. A Dr Paul Lüthi, ówczesny szef Rado, wyraził zgodę na realizację tego pomysłu. Wynik: pierwszy w świecie zegarek odporny na zarysowania!

Materiał i design – wyróżnik zegarków Rado

Od czasu swojego powstania, firma Rado celowo wybierała materiały przyszłości np. spiek węglikowy, nowoczesne materiały ceramiczne, lantan czy diament o wysokiej technologii. Podczas gdy inne marki używają konwencjonalnych materiałów, takich jak złoto, mosiądz lub stal, Rado opracowuje i produkuje nowe i twardsze.
I zawsze stara się stworzyć kombinację designu i materiału, która łączyłaby funkcjonalny czasomierz z elementem nowoczesnej biżuterii.

Dla Rado, wzór oznacza „zewnętrzną ekspresję wewnętrznej perfekcji.” To marka zegarków o zindywidualizowanym wyglądzie. Bez zbędnych ozdób, gładki, nowoczesny, innowacyjny, czysty stylistycznie – tak można opisać cechy, które charakteryzują wzór Rado. Ale zegarki muszą być również wygodne w noszeniu, zatem w procesie tworzenia przyznano wysoki priorytet komfortowi użytkownika, anatomicznemu kształtowi i wykorzystaniu materiałów przyjaznych dla skóry.

Zegarki Rado polaryzują opinie na swój temat – nie każdy je lubi. „Albo je kochasz albo nienawidzisz”. Ale Rado ceni takie skrajne punkty widzenia – „tylko zegarki z charakterem potrafią wzbudzić silne emocje”.

Znaczącym składnikiem sukcesu firmy, jest Serwis Klienta Rado: zanim pierwszy zegarek zostanie sprzedany w danym kraju, to centra konserwacji i naprawy z wyszkolonymi technikami już są gotowe do działania. Nowoczesne systemy przetwarzania danych, dobrze funkcjonująca infrastruktura i doskonale wyszkolony personel we wszystkich regionach świata przyczyniają się do sukcesu marki Rado, zarówno dzisiaj jak i w przyszłości.

Materiał Rado: materiały ceramiczne wysokiej technologii

Surowcem do produkcji materiałów ceramicznych wysokiej technologii Rado jest ultradrobny tlenek cyrkonu lub sproszkowany węglik tytanu, który jest prasowany w formie, a następnie spiekany. Materiały ceramiczne wysokiej technologii uzyskują swój charakterystyczny połysk dzięki polerowaniu proszkiem diamentowym.

Rado ‚V10K’ – diament wysokiej technologii

W latach 90-tych, po długim okresie badań, inżynierom Rado udało się przekształcić węgiel w cząsteczki nanokrystalicznego diamentu, wykorzystując najnowocześniejszy proces wysokiej technologii. Umożliwił on osadzenie jednolitej warstwy syntetycznie wyprodukowanego 100% diamentu na ukształtowanych elementach koperty zegarka wykonanej ze spieku węglikowego. Rezultatem jest skok technologiczny: absolutna twardość i niezmienność diamentu w zegarku Rado ‚V10K’.

Opracowanie powstało na podstawie materiałów dostarczonych przez Swatch Group Polska