SIHH 2014: Vacheron Constantin „The art of openworking”
Po roku 2013 dedykowanym w całości paniom tym razem genewska manufaktura swoją kolekcję skupiła wokół misternej sztuki ręcznego szkieletowania.
„The art of openworking” – tak brzmiało hasło przewodnie tegorocznej oferty Vacheron Constantin. Kiedy 12 miesięcy temu firma całą swoją kolekcję poświęciła kobietom, znakomita większość odbiorców była mocno zdziwiona taki obrotem spraw. Niewątpliwie poważne, mechaniczne zegarki dla pań były dominującym trendem ubiegłego roku, jednak ciągle to panowie stanowią lwią część zegarkowego świata. Tym razem Vacheron postawił na szkieletowanie i serię 4 modeli podkreślających wiodącą pozycję manufaktury w tej konkretnej, specyficznej dziedzinie dekorowania mechanicznego zegarka. I pisząc zupełnie szczerze, czy lubicie ten typ dekoracji czy nie, efekt jest piorunujący (choć z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu).
Malte Tourbillon Openworked
W platynowej, beczułkowatej kopercie „tonneau” zegarka zamknięto również beczułkowaty, ręcznie nakręcany kaliber 2790 SQ z certyfikatem Pieczęci Genewskiej. Mechanizm ten ma torubillona na godz. 6, 45h rezerwy chodu, 2,5-Hercowy balans oraz w pełni szkieletowaną, a dodatkowo ręcznie grawerowaną strukturę płyt i mostków. Na wzór wybrano geometryczny motyw, który przy różnym kącie padania światła sprawia za każdym razem inne wrażenie.
Zegarek ma wymiary 38×48.24×12.73mm i pasek ze skóry aligatora z platynową klamrą. Poza tourbillonem ze zintegrowanym sekundnikiem, na „tarczy” znajdziemy także analogowy datownik i wskazanie rezerwy chodu. Czas odmierzają dwie wypolerowane wskazówki.
Patrimony Traditionnelle 14-days Torubillon Openworked
Szkieletowany, 14-dniowy tourbillon z kolekcji Patrimony to nic innego, jak artystyczna, otwarta wersja zegarka zaprezentowanego przez manufakturę na SIHH 2012 (pisaliśmy o nim w detalach TUTAJ).
W wersji Openworked zegarek ma platynową kopertę (42×12.22mm) i zamknięty w środku kaliber 2260 SQ z Pieczęcią Genewską.
Métiers d’Art Mécaniques Ajourées
Seria 3 czasomierzy ze szkieletowanymi kalibrami 4400 (65h rezerwy chodu, 4Hz, Pieczęć Genewska) i wykonanymi w technice emaliowania Grand Feu elementami transparentnych cyferblatów zainspirowana została, o dziwo, koleją szynową XIX wieku. Budowane wtedy stacje kolejowe w głównych miastach Europy, z ich architekturą wzorowaną na gotyku, posłużyły za szeroko pojęte natchnienie dla artystów odpowiedzialnych za aparycję zegarków i ich mechanizmów.
Przy szkieletowaniu użyto nowej techniki, która umożliwiła osiągniecie wrażenia rzeźby reprezentującej wspomniane motywy architektoniczne. Dodatkowo każdy model wzbogacono o pierścień z emalii w kolorze czarnym, szarym lub niebieskim (plus model z czarną emalią i 42 diamentami na bezelu).
Koperty zegarków to 18ct białe złote, 40mm średnicy, 7.5mm grubości i paski ze skóry aligatora ze złota klamerką.
Métiers d’Art Fabuleux Ornements
W szkieletowanej kolekcji Vacheronów znalazło się także coś dla pań. Seria Fabuleux Ornements łączy w sobie szkieletowane, ultra-płaskie mechanizmy 1003 (1.64mm grubości, Pieczęć Genewska) i ozdobione ornamentami cyferblaty, wykonane w kilku metodach zdobniczych grawerowania i emaliowania. Inspiracją dla ornamentyki były wzory architektury otomańskiej, chińskiego haftu, indyjskich manuskryptów oraz francuskiej koronki.
Koperty zegarków to 18ct białe lub różowe złoto, 37mm średnicy, 8mm grubości i wysadzane diamentami bezele. Paski, w 4 kolorach, wykonano ze skóry aligatora. Modele Fabuleux Ornements dostępne będą ekskluzywnie w butikach Vacheron Constantin.
Więcje o serii „„The art of openworking” czytaj TUTAJ.