Od Cartiera do Rolexa. Ulubione zegarki prezydentów, aktorów i sportowców.
W książce zaprezentowano wszystkie legendarne modele największych marek zegarmistrzowskich: od Breguet Marii Antoniny po Hamilton Ventura Elvisa Presleya, od Patek Philippe Duke’a Ellingtona po TAG Heuer Leonarda DiCaprio, od Cartiera Michelle Obamy po Rolexa Che Guevary.
Ponadto Rolex Daytona Paula Newmana, wspaniałe Omegi Speedmaster, z którymi Neil Armstrong i Buzz Aldrin spacerowali po Księżycu, TAG Heuer Monaco, noszony przez Steve’a McQueena w filmie „Le Mans”, zegarki Cartiera, jakie szczególnie sobie upodobał prezydent Kennedy…
Hugh Laurie, Jacqueline Kennedy, Daniel Craig, Michael Phelps, Bill Clinton i inni politycy, aktorzy, sportowcy, muzycy od zawsze inspirowali wielkie firmy zegarmistrzowskie do tworzenia legendarnych zegarków.
Oto lista szczęśliwców, którzy najciekawiej odpowiedzieli na pytanie: Który z zegarków (i dlaczego) powinien otrzymać status 'kultowego’ ?
Marcin Olszewski
Omega Seamaster Planet Ocean, ponieważ jest to najbardziej rozpoznawalny na świecie
model dzięki „głównej roli” we współczesnej serii przygód Agenta 007. Zegarek „najdłużej żyjącego”, najbardziej znanego, najbardziej męskiego superagenta z pewnością zasługuje na miano kultowego i tak jak Daniel Craig jest obiektem westchnień wielu pań, tak jego Omega jest obiektem marzeń tysięcy fanów zegarmistrzostwa na całym świecie. Nie każdy może być agentem MI-6 w służbie Jej Królewskiej Mości, ale (prawie) każdy może poczuć się jak Bond kupując Seamastera PO. Kult „mierzy się” liczbą wyznawców, a tych w przypadku Jamesa Bonda i Omegi Seamaster Planet Ocean jest naprawdę wielu.
Uważam, że żadna inna marka i żaden inny model zegarka nie nie cieszy się taką estymą i popularnością jak ten. Jest symbolem trwałości, precyzji i doskonałości, w przeciwnym razie nie przetrwałby aż tylu „ekstremalnych” wyczynów na ręku największego agenta wszech czasów.
Rafał Kulesza
Chyba każda manufaktura będąca na topie szwajcarskiego i światowego zegarmistrzostwa ma w swoim dorobku jakiś kultowy model zegarka. Można by wymieniać godzinami te modele i opisując je cieszyć się z możliwości samego opowiadania o nich. Jednakże, w mojej prywatnej piramidzie zegarka kultowego, na samej górze widnieje Audemars Piguet Royal Oak. Zegarek, który jest rozpoznawalny na całym świecie ze względu na swój unikatowy kształt. Zaprojektował go na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia genialny designer Gerald Genta. Inspiracją były bulaje brytyjskiego okrętu HMS „Royal Oak”. Miały one kształt ośmiokątny, a zewnętrza rama była przymocowana za pomocą ośmiu śrub. Jest to zegarek, przy którym nie przejdzie się obojętnie. Wzbudza emocje, o których producenci innych zegarków mogą tylko pomarzyć. Życzyłbym sobie aby taki czasomierz był w posiadaniu każdej osoby, która z zamiłowaniem patrzy na zegarkowy świat i ma poszanowanie dla sztuki zegarmistrzowskiego rzemiosła.
Jarek Bednarski
W moim – miłośnika sportów motorowych – odczuciu, kultowym zegarkiem powinien być (a właściwie jest) TAG Heuer Monaco Steve McQueen. Piękna niebieska tarcza, z charakterystycznymi białymi licznikami, nie pozwala pomylić go z żadnym innym czasomierzem. Smaczku całości dodaje czerwona wskazówka stopera. Wygląd to jednak nie wszystko. Wystarczy odrobina wysiłku, żeby zapoznać się z cudowną historią, która za nim stoi. Historią Steve’a McQueena oraz fascynujących wyścigów samochodowych.
Tomasz Skupień
Już wiele zegarków otrzymało status kultowego. Powody ku temu są różne. Wiadomo było już kilka tygodni po premierze, że Rolex Submariner, Omega Constellation lub IWC Portuguese będą ponadczasowymi klasykami. Może więc zdziwić Was mój wybór zegarka kultowego, gdyż pochodzi ze znacznie niższej ligi. Zegarek który wybrałem został zaprezentowany po raz pierwszy w kwietniu 2007 roku. Historia modelu sięga jednak lat 60tych. O ile niepodważalne jest doskonałe zabezpieczenie tego zegarka przed pyłem i wodą to trzeba mieć na uwadze również ponadczasowy design i uniwersalność tego czasomierza. Jest to moim zdaniem główny kandydat na zegarek dekady klasy budżetowej który przyczynił się do wielkiej popularności zegarków mechanicznych wśród ludzi niewtajemniczonych w tematy zegarkowe. Pasuje zarówno do garnituru jak i jeansów. Świetnie wygląda na balu maturalnym oraz na górskim szczycie wynurzając się spod rękawic. Jest to jeden z najczęściej polecanych zegarków do 2000zł. Może jest już „oklepany” ale trzeba być obiektywnym i docenić jego atrybuty. Mowa o Certinie DS1.
Bartłomiej Daniszewski
Zegarkiem kultowym jest dla mnie Rolex Submariner. Cechami które przemawiają za tym są przede wszystkim perfekcja wykonania, bardzo dokładna regulacja mechanizmu, uniwersalny rozmiar jak i cecha dla dużej liczby osób najważniejsza: ponadczasowy design nie zmieniany od lat. Jest to zegarek po który równie dobrze sięga nurek, sportowiec jak i polityk. Od lat jest wyznacznikiem pozycji właściciela oraz jego gustu. Mówi: jestem klasyczny, jestem uniwersalny. Jestem najlepszym połączeniem cech. Jestem dokładny. Ubierzesz mnie do garnituru, pianki jak i do marynarki. Jestem Rolex Submariner.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie!
- Konkurs polega na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie oraz wypełnieniu wszystkich pól formularza.
- Każdy Użytkownik może wziąć udział w konkursie tylko jeden raz. Próba nadesłania większej ilości zgłoszeń skutkować będzie wykreśleniem z listy uczestników.
- Konkurs trwa od 07.12.2010 do 20.12.2010. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 31.12.2010r.
- Użytkownik, biorąc udział w konkursie, w przypadku wygranej wyraża zgodę na publikację na łamach serwisu CH24.PL swojego imienia i nazwiska.
- Nagrody nie podlegają wymianie na ekwiwalent pieniężny.
- Nagrody przyznawane będą na podstawie subiektywnej opinii redakcji CH24.PL. W przypadku braku kompletu poprawnych odpowiedzi, Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy przyznania nagród.
- Przewidziano: pięć nagród po jednej książce „Od Cartiera do Rolexa”.
- Po rozstrzygnięciu konkursu Organizator opublikuje imiona i nazwiska zwycięzców, a następnie prześle na wskazane przez nich w formularzu (wyłącznie na terenie Polski) adresy książki.